Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe Fundacji:

Bank PKO SA
03 1240 1545 1111 0011 3025 9111

 

2023 IX-XII dawna organistówka,
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz logotypu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza - prace budowlano-wykończeniowe przy organistówce - etap II

  • koszt zadania 188.583,19 zł
  • dofinansowanie z MKiDN 150.000,00 zł

23.08.2023 r.


 

2021, Rzeczyca, dawna organistówka:

prace budowlane cokołu, wykończenie elewacji, podest wejściowy
- etap VI – dofinansowano ze środków budżetu państwa w kwocie

  • 85 000,00 zł w ramach programu „Ochrona zabytków”
  • oraz ze środków powiatu tomaszowskiego w kwocie 14 000,00

Zadanie polega na wykonaniu prac przy cokole na froncie,
odtworzeniu otworu wejściowego, wykończeniu i wzmocnieniu wejścia.

Obsługę dotacji zapewnia:
ORDO sp. z o.o.

Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza – prace budowlano -wykończeniowe przy organistówce:

  • wykonanie ścianek działowych wraz z izolacjami cieplnymi, przeciwwilgociowymi i przeciwdźwiękowymi,
  • montaż instalacji ogrzewania i chłodzenia,
  • montaż instalacji wentylacji.

Dofinansowano w kwocie 190.000,00 zł. (słownie sto dziewięćdziesiąt tysięcy zł.) ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Umowa z dnia 21.07.2022 r.


Witaj, Matko Pana,
Dziewico Maryjo, Królowo Różańca, Madonno Rzeczycka!
Błogosławiona Jesteś między niewiastami!
Ty jesteś obrazem Kościoła napełnionego blaskiem paschalnego światła.
Ty jesteś dumą naszego ludu i znakiem zwycięstwa nad złem.
Obietnico miłosiernej miłości Ojca,
Nauczycielko głoszenia Dobrej Nowiny,
Znaku płonącego ognia Ducha Świętego!
które Ojciec objawia maluczkim.
Okaż nam siłę Twej matczynej opieki.
Niech Twoje Niepokalane Serce,
będzie ucieczką grzeszników
i drogą, która prowadzi do Boga.
O, Madonno Rzeczycka
Zjednoczeni z braćmi i siostrami w wierze, nadziei i miłości,
Tobie się oddajemy.
Zjednoczeni z braćmi i siostrami, przez Ciebie, Bogu się poświęcamy.
Zanurzeni w blasku światła, które z Twoich rąk wypływa,
oddajemy cześć Bogu na wieki wieków.
Amen.


"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

1.png0.png8.png7.png6.png4.png4.png
Dzisiaj260
Wczoraj469
Ostatni tydzień1916
Ostatni miesiąc10247
Wszystkie1087644

5
odwiedzających na stronie

czwartek, 20, czerwiec 2024 11:35

Rzeczyckie dożynki TiT 2 września 2011

Obśpiewano w niedzielę w Rzeczycy Gospodarza i Starostów, gości, sponsorów i patronów. Na pierwszym miejscu była ziemia – żywicielka i rolniczy trud nagradzany plonem. W Rzeczycy odbyły się w niedzielę gminne dożynki.

 

 

Rzeczyckie dożynki

„Ty nasza Ziemio Rzeczycka
Ziemio ojców i matek
Tyś nas od wieków żywiła
Tyś nam dawała dostatek”

 

 

„- Wy jesteście bohaterami trudu ofiarowanego ziemi, której, jak wiecie najlepiej, oszukać się nie da. Trzeba pochylić się nad nią. Trzeba dotknąć ją, ubrudzić nią ręce. Doglądać i czekać. To utrudzenie dokonuje się bez poklasku, z dala od salonów tego świata, bez kamer i fleszy. To wszystko czynić trzeba po prostu z miłością, tą prawdziwą, której w kolorowych gazetach nie da się znaleźć, miłością, która z wielkich mównic pustych haseł nie rzuca, która jest cierpliwa, łaskawa, nie szuka poklasku, nie unosi się gniewem, nie cieszy się z niesprawiedliwości, we wszystkim pokłada nadzieję.

Z tą miłością do ziemi przychodzicie dzisiaj, utrudzeni pracą rąk, spaleni słońcem i deszczem zmoczeni. Przychodzicie - Wy dzierżawcy - do Pana, co ją stworzył” – mówił do rzeczyckich rolników proboszcz Henryk Linarcik, podczas mszy dziękczynnej za żniwa i plony, celebrowanej w niedzielę w parafialnym kościele św. Katarzyny, gdzie poświęcono dożynkowe wieńce i kosze, symbol tegorocznych plonów i zbiorów.

Od ołtarza do gospodarza

Oni byli w tym dniu na dożynkowym piedestale, stanowili trzon dożynkowego korowodu, choć nie zabrakło w nim przedstawicieli związanych z rolnictwem służb i firm, władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich, przyjaciół rzeczyckiej gminy i rzeczyckich rolników. Korowód podążał za wyładowanym żytnimi snopami drabiniastym wozem zaprzężonym w parę dorodnych koni. Długo w gminie szukano tego zaprzęgu. Znaleziono u Stanisława Gali z Łęga. Ten wóz, też już nie na żelaznych obręczach, wieńce i kosze, „plon niesiony w gospodarza dom” obrazowały kultywowaną pieczołowicie rzeczycką, rolniczą przeszłość i tradycję, które wiodły za sobą współczesną, nowoczesną, choć nadal rolniczą Rzeczycę. W Gminnym Ośrodku Kultury, dokąd zmierzał korowód dożynkowy, witali wszystkich uosabiający strojem wieś obecną i niegdysiejszą, prowadzący uroczystość Agnieszka Kielan i Antek Socha a także dźwięki rzeczyckiego hejnału odtrąbionego przez Mateusza Popowicza. „Pierwsze skrzypce” grali jednak Małgorzata Szczur z Bobrowca i Krzysztof Maciejewski z Rzeczycy, dożynkowi Starostowie. Starościna, gospodarująca rodzinnie na 20 hektarach, ale też szkolny pedagog i działaczka społeczna w środowisku i Starosta, gospodarz na 24 hektarach, z trzema hektarami sadu. To oni wręczali Gospodarzowi, wójtowi rzeczyckiemu Markowi Kaźmierczykowi tradycyjny bochen i dzban miodu, z odwiecznym zastrzeżeniem, że do sprawiedliwego podziału. Wójt dziękował i witał gości. Zaproszenie dostał każdy płacący w gminie podatek rolny. Życzył, by w żadnym domu w gminie i kraju nie zabrakło chleba. Uczciwie i sprawiedliwie dzielonego. Całował z szacunkiem znaczony krzyżem bochenek, kroił pierwszą kromkę do podziału. Przyjmował wieńce od grup starościńskich.

Niezwykłe w tym roku, bo figuralne: jeden w postaci życiodajnej studni z wiadrem pełnym kłosów, drugi – młyn z worami pierwszej w tym roku chlebowej mąki. Pierwszy ma zostać w gminie, drugi zawędruje ponoć aż do Europarlamentu!

A Gospodarz, to z wdzięcznością, to z pokorą przyjmował „obśpiewanie”, za dokonania i przywary. Z tych ostatnich „wytknięto mu”, że młody i przystojny i oglądają się za nim rzeczycanki. Od obu grup wieńcowych „dostało się” żartobliwie i po trosze wszystkim, co ważniejszym przedstawicielom władzy świeckiej i duchowej, gminnych jednostek – ZUK, GOK, GOPS, szkół, radnym, działaczom i mieszkańcom gminy. Dla równowagi proboszcza pochwalono, że na wczasach „zrzucił” 9 kg, wikaremu w miejsce roweru obiecano skuter. Pochwalono gęstą sieć sklepów, wśród których już tylko sexshopu brakuje, zganiono panoszące się na drogach TIR – y, spychające rolników na polne drogi w najlepszym wypadku. Śpiewom nie byłoby końca, gdyby wójt, na wyraźną sugestię śpiewaków, nie wystąpił z odpowiednim poczęstunkiem z tegorocznych zbiorów. Wieńcową część zakończyła więc przyśpiewka: „A ty nasz wianeczku idźże w dobre ręce/ Może w przyszłym roku przyniesiemy więcej!”.

I może tak być, bo podsumowując żniwa i swoje gospodarowanie wójt Kaźmierczyk przypomniał ciężkie dla ozimin, długotrwałe śniegi, majowe mrozy zabójcze dla kwitnących sadów, morderczą dla rzeczyckich warzywników „niemiecką panikę ogórkową”, słotne żniwa. Z mankamentów gminnych – obarczone błędami inwestycje, brak kanalizacji i inne mankamenty z bilansu otwarcia. Obiecał bezstronne, za to aktywne pełnienie urzędu przez wójta i wspierającą go zastępcę Iwonę Łuszcz – Krawczyk, z pierwszymi efektami w postaci wniosku o dotację na kanalizację, odnawianego ośrodka zdrowia, placu zabaw w Sadykierzu.

Po wieńcach dla wójta pełnymi plonów i owoców koszami od poszczególnych sołectw obdarowano najważniejszych dożynkowych gości. Potem wszyscy skorzystali gremialnie z zaproszenia wójta i sołtysów na dożynkowy gościniec, bo oprócz Gospodarza, z tym, co najlepsze do jedzenia i picia wystąpiły tym razem także poszczególne sołectwa gminy Rzeczyca. Przybyło więc w tym roku kilkanaście tradycyjnie obficie zaopatrzonych, prześcigających się w gościnności stoisk o gastronomicznym charakterze, stołów uginających się od regionalnego jadła i napitku i nie było chyba takiego, co odszedłby nie nakarmiony, czy nie napojony. Nie mówiąc o strawie duchowej!

Grali, śpiewali, tańczyli!

Dosłownie! Z szeroko już znaną inscenizacją autorstwa Janiny Schab „Żniwa, jakich młodzi nie widzieli”, wystąpił gminny teatr im. Bogusławskiego z Lubochni. Pracy, zwyczajów, obrzędów, dożynek, śpiewów i tańców pokazanych w widowisku nie znają już pewnie nie tylko młodzi i najmłodsi, sądząc po zainteresowaniu okazywanym przez pozostałych widzów. Występy gminnych, rzeczyckich hitów artystycznych, orkiestry dętej i młodzieżowego zespołu folklorystycznego poprzedziło wręczenie drugiej w historii statuetki „Przyjaciel Gminy Rzeczyca”. Po Stanisławie Witaszczyku, który wziął pierwszą, drugą otrzymała Krystyna Fuerst, koordynatorka unijnego programu wspierania obszarów wiejskich, dzięki której wsparciu gminne hity artystyczne powstały. Licznych zagorzałych zwolenników miały następne sceniczne produkcje, żywiołowy koncert górali z Żywca, zespołu „Hora” w polsko – węgiersko – słowackim repertuarze wokalno – muzycznym ziem górskich, równie porywający, choć odmienny folklor miejski – koncert kapeli warszawskiej

„Grupa Romana” i całkiem inny – folklor cygański zaprezentowany przez zespół „Talizman”. Do tańca „do oporu” grał zespół muzyczny „Vertus”.

Trudno nie wspomnieć o całym bloku imprez towarzyszących dożynkowemu ceremoniałowi. Była poplenerowa wystawa plastyków nie tylko tomaszowskich, mała scena artystycznych produkcji dzieci i dla dzieci, szczudlarze, niezwykłe makijaże, wyścigi w workach, zawody gminnych siłaczy. Dużym powodzeniem cieszyła się wielka loteria fantowa. Wielka także ze względu na rozmiary fantów. Oprócz tych drobnych, można było wygrać dwa żywe prosiaki i…28 ton płukanego żwiru!

Słowa uznania należą się scenografom tegorocznych dożynek. Wiejskie opłotki, snopy zbożowe stworzyły tak realistyczny nastrój, że próbowała się w nim zadomowić na stałe para gołębi – pawików, których zupełnie nie zrażały najróżniejsze dożynkowe decybele!

 

 

Marek Miziak TiT

 

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2024.  Wszystkie prawa zastrzeżone.