Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe Fundacji:

Bank PKO SA
03 1240 1545 1111 0011 3025 9111

 

2023 IX-XII dawna organistówka,
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz logotypu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza - prace budowlano-wykończeniowe przy organistówce - etap II

  • koszt zadania 188.583,19 zł
  • dofinansowanie z MKiDN 150.000,00 zł

23.08.2023 r.


 

2021, Rzeczyca, dawna organistówka:

prace budowlane cokołu, wykończenie elewacji, podest wejściowy
- etap VI – dofinansowano ze środków budżetu państwa w kwocie

  • 85 000,00 zł w ramach programu „Ochrona zabytków”
  • oraz ze środków powiatu tomaszowskiego w kwocie 14 000,00

Zadanie polega na wykonaniu prac przy cokole na froncie,
odtworzeniu otworu wejściowego, wykończeniu i wzmocnieniu wejścia.

Obsługę dotacji zapewnia:
ORDO sp. z o.o.

Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza – prace budowlano -wykończeniowe przy organistówce:

  • wykonanie ścianek działowych wraz z izolacjami cieplnymi, przeciwwilgociowymi i przeciwdźwiękowymi,
  • montaż instalacji ogrzewania i chłodzenia,
  • montaż instalacji wentylacji.

Dofinansowano w kwocie 190.000,00 zł. (słownie sto dziewięćdziesiąt tysięcy zł.) ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Umowa z dnia 21.07.2022 r.


Witaj, Matko Pana,
Dziewico Maryjo, Królowo Różańca, Madonno Rzeczycka!
Błogosławiona Jesteś między niewiastami!
Ty jesteś obrazem Kościoła napełnionego blaskiem paschalnego światła.
Ty jesteś dumą naszego ludu i znakiem zwycięstwa nad złem.
Obietnico miłosiernej miłości Ojca,
Nauczycielko głoszenia Dobrej Nowiny,
Znaku płonącego ognia Ducha Świętego!
które Ojciec objawia maluczkim.
Okaż nam siłę Twej matczynej opieki.
Niech Twoje Niepokalane Serce,
będzie ucieczką grzeszników
i drogą, która prowadzi do Boga.
O, Madonno Rzeczycka
Zjednoczeni z braćmi i siostrami w wierze, nadziei i miłości,
Tobie się oddajemy.
Zjednoczeni z braćmi i siostrami, przez Ciebie, Bogu się poświęcamy.
Zanurzeni w blasku światła, które z Twoich rąk wypływa,
oddajemy cześć Bogu na wieki wieków.
Amen.


"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

1.png1.png0.png1.png2.png3.png9.png
Dzisiaj82
Wczoraj504
Ostatni tydzień586
Ostatni miesiąc8063
Wszystkie1101239

2
odwiedzających na stronie

wtorek, 16, lipiec 2024 04:39

Na trzeźwo "O trunkach i pijatykach"

Rzeczycka młodzież po raz kolejny mogła posłuchać tekstów dawnego plebana ks. Jędrzeja Kitowicza w interpretacji znanych aktorów. Tym razem głosu proboszczowi użyczył Lech Dyblik, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pieśniarz.

Spotkanie było kolejną odsłoną cyklu "Sławni czytają Opis obyczajów za panowania Augusta III", organizowanego przez Fundację "Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza" w Rzeczycy. Wcześniej teksty dziejopisarza, proboszcza rzeczyckiego w latach 1781-1804, interpretowali Mikołaj Grabowski, Iwona Bielska i Tomasz Karolak, a także Wojciech Malajkat i Cezary Pazura.

W środowym spotkaniu, obok uczniów i nauczycieli, uczestniczył także ks. Henryk Linarcik, obecny proboszcz rzeczyckiej parafii i prezes Fundacji "Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza". Kapłan przybliżył pokrótce cele fundacji i przywołał kilka ważnych dat związanych z dawnym plebanem. Wspomniał także o minionych wydarzeniach poświęconych ks. Kitowiczowi.

Galeria foto:

Po wprowadzeniu głos oddano L. Dyblikowi. Gość, czytając fragment "O trunkach i pijatykach", nie ograniczył się tylko do prezentacji tekstu, ale także podzielił się z uczniami świadectwem. - Zanim zacznę czytać, chciałbym powiedzieć wam kilka słów o sobie. Znacie mnie jako człowieka, który zrobił karierę w showbusinessie, natomiast - w mojej ocenie - nie są to najważniejsze fakty w moim życiu. Najważniejszą w nim historią jest to, że jestem człowiekiem ciężko chorym. Ja jestem alkoholikiem i ponieważ ta choroba jest nieuleczalna, więc ja umrę, będąc alkoholikiem. W tej chwili nie piję 27 lat. Mam takie marzenie, żebym był trzeźwy, gdy będę umierał. Na razie mi nieźle idzie, więc są szanse. Porządkując swoje życie, lecząc się, zacząłem sobie uświadamiać, że wychowałem się w domu, w którym mój ojciec pił - świadczył aktor.

Później uczniowie wysłuchali w skupieniu fragmentu "Opisu", mówiącego o pijatykach za czasów panowania Augusta III. "Najadłszy się smacznych potraw i skosztowawszy cukierków, trzeba się napić; obaczmyż, jak starzy Polacy tę potrzebę ułatwiali. Najprzód gospodarz po odbytej sztuce mięsa nalał w mały kieliszek wina i pił nim zdrowie wszystkich siedzących u stołu, począwszy od osoby najgodniejszej do ostatniej, za wymienieniem każdej znacznej osoby przytykając do ust i odejmując kieliszek; a skończywszy dystyngwowanych, resztę stołowników wymieniał jednego po drugim własnym nazwiskiem lub też powszechnym: Pana zdrowie, gdy kogo nie znał, kierując ku niemu oko, nie przytykając do ust kieliszka, tylko trzymając go w ręku, a dopiero po wymienionym ostatnim łyknął trochę lub do reszty wypił, jak mu się podobało, i postawił kieliszek" - czytał L. Dyblik.

Po przeczytaniu dłuższego fragmentu aktor kontynuował opowieść o wychodzeniu z nałogu, w którym znaczącymi wydarzeniami były podjęcie terapii i spowiedź. Od tej drugiej - jak zaznaczył gość - życie nabrało sensu.

Trwające ponad godzinę spotkanie na długo zostanie w pamięci uczniów i nauczycieli. - W szkole mamy wiele spotkań profilaktycznych dla młodzieży, w których uczestniczą fachowcy, ale myślę, że to dzisiejsze przyniesie o wiele więcej refleksji, bo to był przykład życia - mówiła potem Małgorzata Szczur, dyrektor gimnazjum.

 

Tekst i zdjęcia:
Agnieszka Napiórkowska (Gość Niedzielny)

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2024.  Wszystkie prawa zastrzeżone.