Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe Fundacji:

Bank PKO SA
03 1240 1545 1111 0011 3025 9111

 

2023 IX-XII dawna organistówka,
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz logotypu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza - prace budowlano-wykończeniowe przy organistówce - etap II

  • koszt zadania 188.583,19 zł
  • dofinansowanie z MKiDN 150.000,00 zł

23.08.2023 r.


 

2021, Rzeczyca, dawna organistówka:

prace budowlane cokołu, wykończenie elewacji, podest wejściowy
- etap VI – dofinansowano ze środków budżetu państwa w kwocie

  • 85 000,00 zł w ramach programu „Ochrona zabytków”
  • oraz ze środków powiatu tomaszowskiego w kwocie 14 000,00

Zadanie polega na wykonaniu prac przy cokole na froncie,
odtworzeniu otworu wejściowego, wykończeniu i wzmocnieniu wejścia.

Obsługę dotacji zapewnia:
ORDO sp. z o.o.

Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza – prace budowlano -wykończeniowe przy organistówce:

  • wykonanie ścianek działowych wraz z izolacjami cieplnymi, przeciwwilgociowymi i przeciwdźwiękowymi,
  • montaż instalacji ogrzewania i chłodzenia,
  • montaż instalacji wentylacji.

Dofinansowano w kwocie 190.000,00 zł. (słownie sto dziewięćdziesiąt tysięcy zł.) ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Umowa z dnia 21.07.2022 r.


Witaj, Matko Pana,
Dziewico Maryjo, Królowo Różańca, Madonno Rzeczycka!
Błogosławiona Jesteś między niewiastami!
Ty jesteś obrazem Kościoła napełnionego blaskiem paschalnego światła.
Ty jesteś dumą naszego ludu i znakiem zwycięstwa nad złem.
Obietnico miłosiernej miłości Ojca,
Nauczycielko głoszenia Dobrej Nowiny,
Znaku płonącego ognia Ducha Świętego!
które Ojciec objawia maluczkim.
Okaż nam siłę Twej matczynej opieki.
Niech Twoje Niepokalane Serce,
będzie ucieczką grzeszników
i drogą, która prowadzi do Boga.
O, Madonno Rzeczycka
Zjednoczeni z braćmi i siostrami w wierze, nadziei i miłości,
Tobie się oddajemy.
Zjednoczeni z braćmi i siostrami, przez Ciebie, Bogu się poświęcamy.
Zanurzeni w blasku światła, które z Twoich rąk wypływa,
oddajemy cześć Bogu na wieki wieków.
Amen.


"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

1.png0.png8.png7.png6.png2.png0.png
Dzisiaj236
Wczoraj469
Ostatni tydzień1892
Ostatni miesiąc10223
Wszystkie1087620

5
odwiedzających na stronie

czwartek, 20, czerwiec 2024 10:32

Nie oklaskiwać tego, co gorszy!

- Wszystko, co mam, wymodliłem. Dzieci, pracę, rodzinę. Potrafimy dziękować za drobiazgi, ale nie umiemy podziękować za to, co dla nas jest najważniejsze - za życie, wiarę, miłość - mówił w Rzeczycy Cezary Pazura.

W czwartek 23 marca w hali sportowej rzeczyckiej szkoły zgromadzili się miejscowi gimnazjaliści, a także uczniowie z Białej Rawskiej i Inowłodza na spotkaniu z C. Pazurą. Organizatorem spotkania była Fundacja "Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza". To kolejne przedsięwzięcie fundacji w ramach cyklu: "Sławni czytają »Opis obyczajów za panowania Augusta III« autorstwa ks. Jędrzeja Kitowicza".


Znany aktor nie tylko ciekawie przeczytał dwa opisy "O kwietnej niedzieli" (w czasach saskich tak nazywano Niedzielę Palmową) i "Rezurekcję", ale także wytłumaczył młodym słuchaczom treść fragmentów i odpowiedział na ich pytania dotyczące jego pracy, pasji i wiary.

Ks. Henryk Linarcik, proboszcz rzeczyckiej parafii i prezes fundacji, witając gościa, przypomniał, że zarówno aktora, jak i ks. Jędrzeja jednoczy Rzeczyca. Ks. Kitowicz przez lata był tutaj proboszczem, z miejscem tym związani są także przodkowie C. Pazury. Krzyże na wieżach parafialnej świątyni są dziełem jednego z jego pradziadków, który był kowalem. Niespodzianką dla aktora była projekcja fragmentów telewizyjnego programu "Sekrety rodzinne". Po niej wszystko stało się jasne. W programie wyjaśniano bowiem rzeczyckie pochodzenie Pazurów, sięgające XVII w. Wiele informacji zaczerpnięto z parafialnych ksiąg w Rzeczycy. Także sam aktor związany jest z ziemią tomaszowską. Ksiądz Henryk przez kilka lat uczył go katechezy w parafii Ujazd. Jeszcze w szkole teatralnej Cezary brał czynny udział w służbie przy ołtarzu, był nawet prezesem ministrantów.


W czwartek 23 marca znany aktor Cezary Pazura na zaproszenie Fundacji "Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza" czytał fragmenty "Opisu Obyczajów..." dawnego plebana. W spotkaniu uczestniczyli proboszcz parafii i prezes fundacji ks. Henryk Linarcik, Marek Kaźmierczyk, wójt gminy Rzeczyca, a także gimnazjaliści z miejscowej szkoły i uczniowie z Inowłodza oraz Białej Rawskiej.

Fotogaleria:


Po powitaniu niezwykłego gościa uczniowie ze skupieniem i uwagą wysłuchali fragmentów "Opisu obyczajów...". Aktor nie ograniczył się tylko do czytania, ale z pasją i zaangażowaniem wyjaśniał niezrozumiałe staropolskie słowa, a także zwracał uwagę na sens i głębię czytanego tekstu. - To bardzo mądry fragment i bardzo aktualny, mimo że napisany tyle lat temu. Zobaczcie, czy nie jest tak, że jeśli przestaniemy oklaskiwać coś, co nas gorszy, znieważa, to w końcu to wszystko powoli zniknie? Jeśli nie będziemy kupować kolorowych gazet, w których jest tak wiele kłamstwa i plotek, to one z czasem upadną. Nie ma popytu, nie ma podaży. To od nas zależy, co oglądamy, czytamy - komentował i wyjaśniał jeden z fragmentów.

Zgromadzona w hali młodzież zasypała aktora pytaniami dotyczącymi doświadczeń życiowych i zawodowych artysty. C. Pazura z otwartością i humorem odpowiadał na każde z nich. Wyjaśniał, jak ważne w jego życiu są religia, wiara i obecność Pana Boga. - Ja wszystko, co mam, wymodliłem. Dzieci, pracę, rodzinę. Dziękujemy za drobiazgi, za otwarcie drzwi, ustąpienie miejsca w autobusie, ale nie potrafimy podziękować za to, co dla nas jest najważniejsze - za życie - tłumaczył. - Ja codziennie rano wstaję i wołam do Boga: "Dziękuję! Znów się obudziłem", wieczorem kładę się spać i dziękuję, że szczęśliwie przeżyłem dzień. Nauczmy się dziękować Bogu - mówił aktor. Gość zachęcał także do dziękczynienia za chrzest, wiarę i kulturę, którą przyniosło chrześcijaństwo. Jest to szczególnie ważne w czasach, gdzie trwa globalna wojna religijna - mówił.

Spotkanie z artystą wywarło na zebranych ogromne wrażenie. Na koniec wszyscy ustawili się w kolejce po autograf. Zdjęciom i selfie nie było końca. Uczniowie nie mogą doczekać się kolejnych spotkań z artystami interpretującymi "Opis obyczajów...".

 

Tekst, foto:
Magdalena Gorożankin (Gość Niedzielny)

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2024.  Wszystkie prawa zastrzeżone.