Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe Fundacji:

Bank PKO SA
03 1240 1545 1111 0011 3025 9111

 

2023 IX-XII dawna organistówka,
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz logotypu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza - prace budowlano-wykończeniowe przy organistówce - etap II

  • koszt zadania 188.583,19 zł
  • dofinansowanie z MKiDN 150.000,00 zł

23.08.2023 r.


 

2021, Rzeczyca, dawna organistówka:

prace budowlane cokołu, wykończenie elewacji, podest wejściowy
- etap VI – dofinansowano ze środków budżetu państwa w kwocie

  • 85 000,00 zł w ramach programu „Ochrona zabytków”
  • oraz ze środków powiatu tomaszowskiego w kwocie 14 000,00

Zadanie polega na wykonaniu prac przy cokole na froncie,
odtworzeniu otworu wejściowego, wykończeniu i wzmocnieniu wejścia.

Obsługę dotacji zapewnia:
ORDO sp. z o.o.

Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza – prace budowlano -wykończeniowe przy organistówce:

  • wykonanie ścianek działowych wraz z izolacjami cieplnymi, przeciwwilgociowymi i przeciwdźwiękowymi,
  • montaż instalacji ogrzewania i chłodzenia,
  • montaż instalacji wentylacji.

Dofinansowano w kwocie 190.000,00 zł. (słownie sto dziewięćdziesiąt tysięcy zł.) ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Umowa z dnia 21.07.2022 r.


Witaj, Matko Pana,
Dziewico Maryjo, Królowo Różańca, Madonno Rzeczycka!
Błogosławiona Jesteś między niewiastami!
Ty jesteś obrazem Kościoła napełnionego blaskiem paschalnego światła.
Ty jesteś dumą naszego ludu i znakiem zwycięstwa nad złem.
Obietnico miłosiernej miłości Ojca,
Nauczycielko głoszenia Dobrej Nowiny,
Znaku płonącego ognia Ducha Świętego!
które Ojciec objawia maluczkim.
Okaż nam siłę Twej matczynej opieki.
Niech Twoje Niepokalane Serce,
będzie ucieczką grzeszników
i drogą, która prowadzi do Boga.
O, Madonno Rzeczycka
Zjednoczeni z braćmi i siostrami w wierze, nadziei i miłości,
Tobie się oddajemy.
Zjednoczeni z braćmi i siostrami, przez Ciebie, Bogu się poświęcamy.
Zanurzeni w blasku światła, które z Twoich rąk wypływa,
oddajemy cześć Bogu na wieki wieków.
Amen.


"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

1.png1.png0.png1.png2.png3.png9.png
Dzisiaj82
Wczoraj504
Ostatni tydzień586
Ostatni miesiąc8063
Wszystkie1101239

2
odwiedzających na stronie

wtorek, 16, lipiec 2024 04:40

Zaspokojone tęsknoty

Ponad 14 km drogi udekorowanej wstążkami, flagi, orkiestra, chór parafialny, panie ubrane w regionalne stroje, poczty sztandarowe, Straż Pożarna... i tłumy wiernych czekających na przyjazd Maryi. Tak wyglądała parafia św. Katarzyny w Rzeczycy, do której Matka Boża przybyła 1 października.

Ostatnie Misje św. w tej parafii były 34 lata temu. Nic więc dziwnego, że przed tak wielką uroczystością proboszcz ks. Henryk Linarcik zadbał o właściwe przygotowanie wiernych na spotkanie z Matką. Misje, które trwały 7 dni, poprowadzili księża marianie - ks. Jarosław Hybza i ks. Wojciech Sokołowski - „uczniowie” św. Stanisława Papczyńskiego, który w XVII w. był kapelanem na dworze Jakuba Karskiego w Luboczy, miejscowości położonej obok Rzeczycy.

- Na wieczorne apele przychodziło ponad 300 osób. A dziś... chyba jeszcze nigdy nie było takich tłumów w kościele - mówił ks. proboszcz. - Od maja mówiłem o peregrynacji, rozdawaliśmy foldery dotyczące misji i pielgrzymki ikony, rozwieszane były plakaty.

Zaangażowanie księży, ale także sołtysów i szkół było widoczne podczas odwiedzin Matki w Rzeczycy. Rzesza wiernych wyszła w procesji przywitać Jasnogórską Panią. Na swoich ramionach nieśli Ją ojcowie rodzin, matki ubrane w piękne regionalne stroje, młodzież oraz strażacy. Wiele osób po wprowadzeniu ikony do kościoła zostało na zewnątrz, budynek okazał się za mały, by pomieścić wszystkich.

W świątyni atmosfera była bardzo gorąca, nie tylko ze względu na dużą liczbę osób, ale przede wszystkim z radości i szczęścia, jakie wywołało spotkanie z Maryją. Na twarzach niejednej osoby było widać łzy wzruszenia, zadowolenia i zaspokojenia tęsknoty.

Wierni uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej przez biskupa Józefa Zawitkowskiego, na zakończenie której biskup wraz z wiernymi pobłogosławił kopię obrazu jasnogórskiego, która wyruszy w pielgrzymkę po domach. O 21.00 mieszkańcy zgromadzili się na Apelu Jasnogórskim prowadzonym przez o. Krzysztofa - kustosza obrazu. Przez całą dobę parafianie czuwali przy Matce Pana. Modlili się Różańcem, powierzali wszystkie troski i kłopoty, radości, smutki. Niektórzy po prostu przyszli porozmawiać jak dziecko z Mamą. Mają Jej wiele do powiedzenia.

2 października po Mszach św. obraz wyruszy do parafii Sierzchowy.

 

Tekst i zdjęcia: Magdalena Gorożankin (Gość Niedzielny)

 

Pożegnanie Misjonarzy przez Parafian

Czcigodni Ojcowie Misjonarze!

W imieniu całej wspólnoty parafialnej pragnę na Wasze kapłańskie ręce złożyć nasze serdeczne podziękowania i wyrazy gorącej wdzięczności za wielki dar parafialnych Misji Świętych.. Nasze dziękczynienie kierujemy przede wszystkim ku Panu Bogu i Matce Najświętszej i za przykładem świętego Jana Pawła II powtarzamy: Bądź uwielbiony Panie za świadectwo Twoich misjonarzy … Bądź uwielbiony Panie za świadectwo księdza Wojciecha i księdza Jarosława.

Był to czas, w którym cała Parafia mogła na nowo otworzyć swoje serca na Bożą miłość i na drugiego człowieka. Był to czas słuchania nauk misyjnych, odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i małżeńskich, wspólne modlitwy w intencji naszych drogich zmarłych, czas spowiedzi misyjnej a także uroczystego apostolskiego błogosławieństwa z odpustem zupełnym  oraz przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych.

 Każdego dnia mieliście nam do przekazania wiele ważnych prawd, o których na co dzień często zapominamy. Swe nauki i rady przekazywaliście  nam w sposób prosty i zrozumiały.
Niezwykle ważne były dla nas wieczorne spotkania podczas Apeli Jasnogórskich, na których z każdym dniem było nas coraz więcej.

 Miejmy nadzieję, że ziarna słowa Ojców Misjonarzy  padły na żyzną ziemię i już wkrótce zaczną przynosić plon obfity…

Drodzy kapłani, niech Jezus Chrystus obdarza Was wszelkimi łaskami, Maryja Panna otacza płaszczem swojej matczynej opieki a Święty Ojciec Stanisław Papczyński wspiera w codziennych trudach kapłańskiego i misjonarskiego życia.

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2024.  Wszystkie prawa zastrzeżone.