Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe Fundacji:

Bank PKO SA
03 1240 1545 1111 0011 3025 9111

 

2023 IX-XII dawna organistówka,
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz logotypu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza - prace budowlano-wykończeniowe przy organistówce - etap II

  • koszt zadania 188.583,19 zł
  • dofinansowanie z MKiDN 150.000,00 zł

23.08.2023 r.


 

2021, Rzeczyca, dawna organistówka:

prace budowlane cokołu, wykończenie elewacji, podest wejściowy
- etap VI – dofinansowano ze środków budżetu państwa w kwocie

  • 85 000,00 zł w ramach programu „Ochrona zabytków”
  • oraz ze środków powiatu tomaszowskiego w kwocie 14 000,00

Zadanie polega na wykonaniu prac przy cokole na froncie,
odtworzeniu otworu wejściowego, wykończeniu i wzmocnieniu wejścia.

Obsługę dotacji zapewnia:
ORDO sp. z o.o.

Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza – prace budowlano -wykończeniowe przy organistówce:

  • wykonanie ścianek działowych wraz z izolacjami cieplnymi, przeciwwilgociowymi i przeciwdźwiękowymi,
  • montaż instalacji ogrzewania i chłodzenia,
  • montaż instalacji wentylacji.

Dofinansowano w kwocie 190.000,00 zł. (słownie sto dziewięćdziesiąt tysięcy zł.) ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Umowa z dnia 21.07.2022 r.


Witaj, Matko Pana,
Dziewico Maryjo, Królowo Różańca, Madonno Rzeczycka!
Błogosławiona Jesteś między niewiastami!
Ty jesteś obrazem Kościoła napełnionego blaskiem paschalnego światła.
Ty jesteś dumą naszego ludu i znakiem zwycięstwa nad złem.
Obietnico miłosiernej miłości Ojca,
Nauczycielko głoszenia Dobrej Nowiny,
Znaku płonącego ognia Ducha Świętego!
które Ojciec objawia maluczkim.
Okaż nam siłę Twej matczynej opieki.
Niech Twoje Niepokalane Serce,
będzie ucieczką grzeszników
i drogą, która prowadzi do Boga.
O, Madonno Rzeczycka
Zjednoczeni z braćmi i siostrami w wierze, nadziei i miłości,
Tobie się oddajemy.
Zjednoczeni z braćmi i siostrami, przez Ciebie, Bogu się poświęcamy.
Zanurzeni w blasku światła, które z Twoich rąk wypływa,
oddajemy cześć Bogu na wieki wieków.
Amen.


"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

1.png0.png8.png7.png6.png3.png1.png
Dzisiaj247
Wczoraj469
Ostatni tydzień1903
Ostatni miesiąc10234
Wszystkie1087631

4
odwiedzających na stronie

czwartek, 20, czerwiec 2024 11:05

Apostoł Mazowsza świętym!

W niedzielę 5 czerwca w Rzymie w poczet świętych został wpisany założyciel Zgromadzenia Księży Marianów o. Stanisław Papczyński.

Kanonizacji podczas Eucharystii dokonał papież Franciszek. Razem z o. Papczyńskim świętą została ogłoszona s. Maria Elisabetta Hesselblad.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą, polscy kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, rzesza księży marianów na czele z ich generałem i tłumy wiernych. Swoich reprezentantów miały m.in. parafie z Rzeczycy, Puszczy Mariańskiej, Skierniewic i Żdżar.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy uczestniczyć tu, na pl. św. Piotra w Rzymie, w uroczystościach kanonizacyjnych. Trudno słowami wyrazić radość i wzruszenie, jakie było naszym udziałem. Będąc wśród rzeszy wiernych z całego świata, doświadczaliśmy powszechności Kościoła i powszechności powołania do świętości - mówi pani Agnieszka z Bartoszówki.

- Na ten dzień czekałem całe życie. Zanim o. Stanisław był beatyfikowany, uważałem go za świętego. Od lat studiuję jego pisma. Zachwyca mnie jego duchowość. Dzisiejszy dzień to ukoronowanie i spełnienie moich marzeń - przyznał Paweł Sokołowski.

Radości z kanonizacji o. Stanisława nie krył także ks. Henryk Linarcik, który w Rzeczycy ożywił jego kult i sprowadził relikwie. - Nie ukrywam, że o. Stanisław jest mi bardzo bliską osobą. Jego nauka nie straciła nic na aktualności. Dzięki niemu moje kapłaństwo jest bardziej dojrzałe - mówi kapłan.

Warto wspomnieć, że zanim do parafii nie przybył obecny proboszcz, mało kto z wiernych wiedział, że jedna z wiosek (Lubocz) należących do parafii na trwałe wpisana jest w historię zakonu marianów i Kościoła w Polsce. To właśnie tam w XVII wieku na dworze Jakuba Karskiego kapelanem był o. Stanisław Papczyński, świątobliwy założyciel pierwszego rodzimego zakonu męskiego, wybitny pisarz religijny.

Stanisław Papczyński, zwany później Apostołem Mazowsza, urodził się w chłopsko-rzemieślniczej rodzinie w Podegrodziu koło Nowego Sącza 18 maja 1631 roku. Tego samego dnia został ochrzczony. Mimo pochodzenia, dzięki determinacji i uzdolnieniom, studiował w kolegiach jezuickich i pijarskich w Jarosławiu, Lwowie i Rawie Mazowieckiej.

Wstąpił do zakonu pijarów, przyjął święcenia kapłańskie i od 1661 roku był duszpasterzem i wychowawcą, a także kaznodzieją ówczesnych elit intelektualnych w Warszawie. Pełnił tam także funkcję spowiednika, m.in. nuncjusza papieskiego Antonia Pignatellego, późniejszego papieża Innocentego XII i króla Jana III Sobieskiego.

Próbował reformować zakon pijarów, aż wreszcie, idąc za głosem powołania, opuścił zakon i osiadł, jako dworski kapelan i spowiednik, w dobrach Jakuba Karskiego w Luboczy. Przebywał tam w latach 1671-1673. Podczas pobytu na ziemi rzeczyckiej w duszy byłego pijara wykrystalizowała się myśl o utworzeniu nowego zgromadzenia zakonnego.

W Luboczy napisał dwa najistotniejsze dzieła - "Regułę życia" ("Norma vitae"), zawierającą podstawy przyszłego zakonu, i "Mistyczną świątynię Bożą" ("Templum Dei mysticum"), jeden z ważniejszych traktatów moralnych i ascetycznych w polskiej literaturze kościelnej XVII wieku, mówiący o tym, że do świętości wezwani są nie tylko zakonnicy i kapłani, lecz także osoby świeckie.

Z Luboczy o. Papczyński wyruszył do pustelni w Puszczy Korabiewskiej, dziś Puszczy Mariańskiej. Udał się tam w poszukiwaniu siedziby i członków nowego zakonu. Zabrał ze sobą podarowany przez Karskich cudowny obraz Niepokalanie Poczętej Dziewicy Maryi. W 1673 r. w Puszczy Mariańskiej bp Stanisław Święcicki zaaprobował oficjalnie wspólnotę. Datę tę księża marianie uważają za początek swojego zakonu. Z pustelni w Puszczy Mariańskiej zakonnik przyjeżdżał jeszcze do Luboczy. Z tamtych czasów pochodzą przekazy o związanych z zakonnikiem cudownych zdarzeniach.

Z Puszczy Mariańskiej o. Papczyński został zaproszony przez biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego do tworzonej Nowej Jerozolimy (obecnie Góra Kalwaria). Będąc tam wraz ze swoją wspólnotą, prowadził opiekę duszpasterską nad pielgrzymami. Stopniowo zapadał na zdrowiu. Dożył jeszcze zatwierdzenia marianów, jako zakonu o ślubach uroczystych, składanych na pochodzącą z Francji Regułę 10 Cnót Najświętszej Maryi Panny.

Dziś zgromadzenie mariańskie liczy ponad 500 księży, braci i tzw. mężów stowarzyszonych. Posługują w 19 krajach. Poza pracą misyjną i duszpasterstwem, także specjalistycznym, opiekują się sanktuariami, prowadzą szkoły, poświęcają się pracy naukowej i wydawniczej. Wsparciem dla kapłanów są świeccy należący do Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich.

Beatyfikacja sł. Bożego o. Stanisława Papczyńskiego odbyła się 16 września 2007 roku w Licheniu.

O kanonizacji o. Papczyńskiego więcej w 25. numerze "Gościa Łowickiego" na 19 czerwca.

Kanonizacja o. Stanisława Papczyńskiego
​Na Placu Świętego Piotra w Watykanie, 5 czerwca  odbyła się kanonizacja błogosławionego Stanisława Papczyńskiego, założyciela zgromadzenia księży marianów, patrona dzieci poczętych i obrońców życia. W uroczystej liturgii pod przewodnictwem papieża Franciszka uczestniczyli prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, przedstawiciele Episkopatu Polski i rzesza wiernych m.in. z Puszczy Mariańskiej i Rzeczycy.

Fotogaleria: http://lowicz.gosc.pl/gal/spis/3228375.Kanonizacja-o-Stanislawa-Papczynskiego

Msza św. dziękczynna za kanonizację o. S. Papczyńskiego
​W rzymskiej Bazylice Santa Maria in Trastevere, w poniedziałek 6 czerwca została odprawiona  Msza św. dziękczynna za kanonizację Ojca Stanisława Papczyńskiego. Liturgii  przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który na koniec otrzymał z rąk Ojca Generała Andrzeja Pakuły obraz nowego Świętego.

Fotogaleria: http://lowicz.gosc.pl/gal/spis/3228527.Msza-sw-dziekczynna-za-kanonizacje-o-S-Papczynskiego

Pielgrzymka po Włoszech
​Wierni z parafii w Rzeczycy, a także z mariańskiej parafii w Puszczy Mariańskiej przebywając we Włoszech poza kanonizacją zwiedzali także Wieczne Miasto, grób św. Jana Pawła II, a także pielgrzymowali m.in. do Asyżu, San Giovanni Rotondo, Manoppello.

Fotogaleria: http://lowicz.gosc.pl/gal/spis/3228635.Pielgrzymka-po-Wloszech

tekst i zdjęcia: Agnieszka Napiórkowska / Gość Niedzielny

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2024.  Wszystkie prawa zastrzeżone.