Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe Fundacji:

Bank PKO SA
03 1240 1545 1111 0011 3025 9111

 

2023 IX-XII dawna organistówka,
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz logotypu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza - prace budowlano-wykończeniowe przy organistówce - etap II

  • koszt zadania 188.583,19 zł
  • dofinansowanie z MKiDN 150.000,00 zł

23.08.2023 r.


 

2021, Rzeczyca, dawna organistówka:

prace budowlane cokołu, wykończenie elewacji, podest wejściowy
- etap VI – dofinansowano ze środków budżetu państwa w kwocie

  • 85 000,00 zł w ramach programu „Ochrona zabytków”
  • oraz ze środków powiatu tomaszowskiego w kwocie 14 000,00

Zadanie polega na wykonaniu prac przy cokole na froncie,
odtworzeniu otworu wejściowego, wykończeniu i wzmocnieniu wejścia.

Obsługę dotacji zapewnia:
ORDO sp. z o.o.

Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza – prace budowlano -wykończeniowe przy organistówce:

  • wykonanie ścianek działowych wraz z izolacjami cieplnymi, przeciwwilgociowymi i przeciwdźwiękowymi,
  • montaż instalacji ogrzewania i chłodzenia,
  • montaż instalacji wentylacji.

Dofinansowano w kwocie 190.000,00 zł. (słownie sto dziewięćdziesiąt tysięcy zł.) ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Umowa z dnia 21.07.2022 r.


Witaj, Matko Pana,
Dziewico Maryjo, Królowo Różańca, Madonno Rzeczycka!
Błogosławiona Jesteś między niewiastami!
Ty jesteś obrazem Kościoła napełnionego blaskiem paschalnego światła.
Ty jesteś dumą naszego ludu i znakiem zwycięstwa nad złem.
Obietnico miłosiernej miłości Ojca,
Nauczycielko głoszenia Dobrej Nowiny,
Znaku płonącego ognia Ducha Świętego!
które Ojciec objawia maluczkim.
Okaż nam siłę Twej matczynej opieki.
Niech Twoje Niepokalane Serce,
będzie ucieczką grzeszników
i drogą, która prowadzi do Boga.
O, Madonno Rzeczycka
Zjednoczeni z braćmi i siostrami w wierze, nadziei i miłości,
Tobie się oddajemy.
Zjednoczeni z braćmi i siostrami, przez Ciebie, Bogu się poświęcamy.
Zanurzeni w blasku światła, które z Twoich rąk wypływa,
oddajemy cześć Bogu na wieki wieków.
Amen.


"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

1.png0.png3.png7.png9.png3.png8.png
Dzisiaj35
Wczoraj188
Ostatni tydzień698
Ostatni miesiąc10010
Wszystkie1037938

2
odwiedzających na stronie

czwartek, 22, luty 2024 05:32

Wiejska spiżarnia wartości

Zbiór dobrych praktyk na IX Zjazd Gnieźnieński: Europa obywatelska -rola i miejsce chrześcijan

 Gmina Rzeczyca ma 18 sołectw, własny herb z łabędziem, hymn, który jak hejnał z Wieży Mariackiej oznajmia mieszkańcom południe i parafię pod wezwaniem św. Katarzyny. Proboszczem w tej parafii jest ksiądz Henryk Linarcik, człowiek niezwykle zaangażowany zarówno w pracę duszpasterską, pełen troski o kościół, a przede wszystkim organizator wydarzeń kulturalnych, propagator kultury religijnej, literackiej i ludowej, troskliwy kustosz dzieł sztuki sakralnej, popularyzator życia i twórczości osób związanych ze środowiskiem rzeczyckim: błogosławionego Stanisława Papczyńskiego, ks. Jędrzeja Kitowicza, rodzinę Szweycerów czy Narcyzę Żmichowską. Ksiądz Henryk Linarcik, otrzymał w dniu 5 marca 2011 roku medal „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kiedy zostałem powiadomiony, że dostanę medal, pomyślałem sobie: >>Dobry Boże, Ty masz poczucie humoru! Ani ze mnie aktor, ani muzyk, ani malarz, już nie wspomnę o śpiewie i tańcu <<– powiedział ks. Henryk Linarcik.

 

PROBOSZCZ NA MEDAL

Gmina: Rzeczyca, powiat tomaszowski, województwo łódzkie


Parafia Św. Katarzyny w Rzeczycy

 

„Ks. Linarcik, to wielki autorytet kultury polskiej. Zjednoczył wielu artystów scen polskich i zagranicznych” – mówi Marek Pałasz b. wójt gminy Rzeczyca

Kiedy ksiądz Linarcik objął parafię w Rzeczycy, natychmiast przywrócił w miejscowym społeczeństwie pamięć o swym znanym poprzedniku ks. Jędrzeju Kitowiczu. Ks. Kitowicz, proboszcz parafii w Rzeczycy w latach 1781-1804, pozostawił wiele tekstów zaliczanych do najwspanialszej prozy pamiętnikarskiej dawnej Polski, stawianej na równi z pamiętnikami Jana Chryzostoma Paska. Dzieło „Opis Obyczajów za panowania Augusta III” należące do tej kategorii jest opisem z kronikarską dokładnością jak tragiczny, trudny i pełen absurdów był wiek XVIII. Pokazane przez ks. Kitowicza zarówno przywary, jak i mocne strony naszego społeczeństwa, które niejednokrotnie nie straciły na aktualności do dziś i mimo iż osiemnastowieczny tekst trudny, jest świetnie rozumiany przez widzów. Z inspiracji zauroczonego Kitowiczem, Mikołaja Grabowskiego odbyła się pierwsza premiera „Opisu Obyczajów” w części dotyczącej polskiej rodziny w 1990 roku w Teatrze Stu w Krakowie, druga siedem lat później pokazując obywateli uwikłanych w sprawy publiczne i ostatnie przedstawienie tego cyklu pokazano z inicjatywy ks. Linarcika w Rzeczycy. Ten kontakt zaowocował pomysłem aby w Rzeczycy właśnie, odbyła się premiera trzeciej części pt. ”O północy przybyłem do Widawy, czyli Opis obyczajów III”. Mikołaj Grabowski na pytanie dlaczego zdecydował się na premierowe spotkanie w Rzeczycy? Odpowiedział – Tak naprawdę nie przypadkiem pokażemy nasza premierę w Sali OSP Rzeczyca, gdzie odbywa się czasem konkurs darcia pierza. Wracamy do Rzeczycy za sprawą księdza Henryka Linarcika, proboszcza tamtejszej parafii, który zaprosił nas do siebie jeszcze z pierwszym „Opisem”, kiedy obchodził w byłej parafii księdza Kitowicza 200-lecie jego śmierci. Wmurował dedykowaną mu tablicę, odnowił grób. W dawnej wikarówce zamierza otworzyć poświęcone mu muzeum. I tak dzięki przedsiębiorczemu proboszczowi premiera nowego spektaklu Teatru IMKA z Warszawy odbyła się 19 marca 2010 roku w Rzeczycy, w Sali OSP pękającej w szwach od zgromadzonej publiczności, a potem dopiero premiera w Krakowie i Warszawie. Ksiądz Linarcik ma w swoich zbiorach wszystkie dzieła ks. Jędrzeja Kitowicza. Pracę doktorską, którą pisze u ks. prof. Waldemara Graczyka z UKSW w Warszawie, zatytułował „Ksiądz Jędrzej Kitowicz, obywatel, duszpasterz i pisarz 1728 – 1804”.


Budynek dawnej organistówki

Proboszcz Linarcik, wzorem swego pracowitego i twórczego poprzednika spędza czas w Rzeczycy bardzo aktywnie, nie tylko uczestnicząc we wszystkich ważnych wydarzeniach oraz współdziałając z Domem Kultury, ale także je inicjując, jak np. koncerty muzyczne i udział w liturgii artystów Teatru Wielkiego z Łodzi, Poznania, Wrocławia.

Ksiadz Linarcik jest także autorem książki „Ks. Tadeusz Puder 1908-1945. Świadectwo życia kapłana katolickiego pochodzenia żydowskiego”. Książka powstała z inspiracji pani Zofii Kępy, od której ksiądz otrzymał kilka kartek papieru jako świadectwo pełnienia tu posłannictwa przez księdza Pudra. Tak się zaczęło i za tym tropem ksiądz Linarcik zgromadził materiały wprost bezcenne, dotarł do wszystkich żyjących świadków, przeprowadził kwerendę źródeł i literatury, przeanalizował wszystkie jego kazania i korespondencję. Wreszcie odnalazł grób na cmentarzu bródnowskim. Promocja książki, która odbyła się 24 stycznia 2010 roku zgromadziła wiele wybitnych osobistości, a jej fragmenty czytał aktor Cezary Pazura zaprzyjaźniony z proboszczem.

Wielkim marzeniem księdza proboszcza jest utworzenie w Rzeczycy w budynku dawnej organistówki muzeum poświęconego ks. Jędrzejowi Kitowiczowi oraz wytworom ludowej kultury lokalnej. Znając determinację księdza w podejmowanych działaniach, kwestią czasu jest tylko powstanie tego miejsca, ponieważ społeczna akceptacja dla takich działań księdza jest siłą bardzo sprzyjającą i powodującą, że czasami niemożliwe staję się rzeczywiste. Ulubiona sentencja księdza Linarcika: „Z rzeczy tego świata, pozostaną te dwie: poezja i dobroć”.


Premiera „Opisu obyczajów”, 2010

Typ przedsięwzięcia: kultura, tradycja, obyczaje

Źródła finansowania: zbiórki parafian, dotacje z Urzędu Gminy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundusz Kościelny

Bezpośrednie efekty: integracja społeczności, propagowanie wydarzeń kulturalnych, szacunek dla historii miejsca i osób z nim związanych, kultywowanie tradycji świeckich i kościelnych

Oddziaływanie: integracja wielopokoleniowa społeczności wokół poszukiwania historii gminy Rzeczyca, materiałów historycznych, pamiątek po wydarzeniach i osobach znaczących, a związanych niegdyś z gminą, nauka szacunku dla tradycji miejsca i kultury polskiej

Dane do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 97-220 Rzeczyca, ul. Ks. J. Kitowicza 17, tel. 44 710 51 25

 

Fundacja Akademia Inicjatyw Społecznych
ul. Próchnika 1, 94-049 Łodź, www.fais.org.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., +48-501-288-719

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2024.  Wszystkie prawa zastrzeżone.