Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe Fundacji:

Bank PKO SA
03 1240 1545 1111 0011 3025 9111

 

2023 IX-XII dawna organistówka,
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz logotypu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza - prace budowlano-wykończeniowe przy organistówce - etap II

  • koszt zadania 188.583,19 zł
  • dofinansowanie z MKiDN 150.000,00 zł

23.08.2023 r.


 

2021, Rzeczyca, dawna organistówka:

prace budowlane cokołu, wykończenie elewacji, podest wejściowy
- etap VI – dofinansowano ze środków budżetu państwa w kwocie

  • 85 000,00 zł w ramach programu „Ochrona zabytków”
  • oraz ze środków powiatu tomaszowskiego w kwocie 14 000,00

Zadanie polega na wykonaniu prac przy cokole na froncie,
odtworzeniu otworu wejściowego, wykończeniu i wzmocnieniu wejścia.

Obsługę dotacji zapewnia:
ORDO sp. z o.o.

Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza – prace budowlano -wykończeniowe przy organistówce:

  • wykonanie ścianek działowych wraz z izolacjami cieplnymi, przeciwwilgociowymi i przeciwdźwiękowymi,
  • montaż instalacji ogrzewania i chłodzenia,
  • montaż instalacji wentylacji.

Dofinansowano w kwocie 190.000,00 zł. (słownie sto dziewięćdziesiąt tysięcy zł.) ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Umowa z dnia 21.07.2022 r.


Witaj, Matko Pana,
Dziewico Maryjo, Królowo Różańca, Madonno Rzeczycka!
Błogosławiona Jesteś między niewiastami!
Ty jesteś obrazem Kościoła napełnionego blaskiem paschalnego światła.
Ty jesteś dumą naszego ludu i znakiem zwycięstwa nad złem.
Obietnico miłosiernej miłości Ojca,
Nauczycielko głoszenia Dobrej Nowiny,
Znaku płonącego ognia Ducha Świętego!
które Ojciec objawia maluczkim.
Okaż nam siłę Twej matczynej opieki.
Niech Twoje Niepokalane Serce,
będzie ucieczką grzeszników
i drogą, która prowadzi do Boga.
O, Madonno Rzeczycka
Zjednoczeni z braćmi i siostrami w wierze, nadziei i miłości,
Tobie się oddajemy.
Zjednoczeni z braćmi i siostrami, przez Ciebie, Bogu się poświęcamy.
Zanurzeni w blasku światła, które z Twoich rąk wypływa,
oddajemy cześć Bogu na wieki wieków.
Amen.


"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

1.png0.png3.png7.png9.png3.png9.png
Dzisiaj36
Wczoraj188
Ostatni tydzień699
Ostatni miesiąc10011
Wszystkie1037939

3
odwiedzających na stronie

czwartek, 22, luty 2024 05:48

Rzeczyckie święto kultury

TiT 10 marca 2011

Najpierw w kościele, potem w strażackiej remizie świętowano podsumowanie roku kulturalnego w gminie Rzeczyca. Tutejsza kultura ma różne oblicza.

W ostatnią sobotę karnawału każdego roku obchodzone jest w Rzeczycy uroczyste podsumowanie kulturalnego dorobku gminy. Było tak i w minioną sobotę, choć tegoroczne podsumowanie miało odmienny charakter. Choćby dlatego, że rozpoczęło się w kościele. Nie bez powodu. Proboszcz rzeczycki, ksiądz prałat Henryk Linarcik, odprawiał mszę w intencji ludzi kultury.

 

- Pragniemy podziękować Bogu za to, że mieliśmy możliwość spotykania się ze środowiskiem ludzi kultury, sztuki, wielorakiej i wielokierunkowej twórczości artystycznej. Dziękujemy także wszystkim pracownikom instytucji kulturalnych, wszystkim miejscowym ludowym artystom. Chcę modlić się, aby wasza praca artystyczna, wasze dzieła służyły ludziom - powiedział ksiądz Linarcik, rozpoczynając mszę. W uroczystej koncelebrze uczestniczyli: ks. Stanisław Kosiorowski, proboszcz Lichenia, ks. Zbigniew Borkowski, duszpasterz młodzieży i powołań Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Paweł Śmigiel z parafii św. Wojciecha w Koninie.

Ksiądz Henryk Linarcik został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Do ornatu przypiął mu ją wójt rzeczycki Marek Kaźmierczyk. Odznaka ta jest nadawana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. W ubiegłym roku minister Bogdan Zdrojewski odznaczył ks. Linarcika odznaką „Za opiekę nad zabytkami”. Na wyróżnienia te złożyło się wiele wydarzeń i dokonań. Nie tylko w Rzeczycy, ale też w poprzednich parafiach, m.in. w Pleckiej Dąbrowie, gdzie odrestaurował zabytkowy XVIII-wieczny drewniany kościół. Wielkim dziełem jest gruntowne odnowienie rzeczyckiego kościoła parafialnego. Z jego inicjatywy rozpoczęły się w Rzeczycy obchody rocznicowe związane z innym wielkim proboszczem rzeczyckim Jędrzejem Kitowiczem.

- Kościół od zawsze sprawował mecenat zarówno nad kulturą tzw. wysoką, jak i ludową. Odkrył w sztuce i kulturze skuteczne narzędzie misji ewangelizacji - mówił ksiądz Linarcik, odbierając odznaczenie. - Kiedy się o nim dowiedziałem, pomyślałem sobie: dobry Boże, ty masz poczucie humoru! Ani ze mnie aktor, ani muzyk, ani malarz, już nie wspomnę o śpiewie i tańcu. To przecież twórcy dostają takie medale. Dlatego, tym bardziej dziękuję Opatrzności Bożej za to ogromne wyróżnienie, gdyż nie mam wątpliwości, że Bóg ma w tym swój udział!

Ksiądz wykazał się dużą skromnością, bo w duecie z Anną Cymmerman, która na jego cześć dała w kościele koncert, wypadł wręcz rewelacyjnie. Odznaczenia gratulowali księdzu parafianie, przedstawiciele starostwa powiatowego, instytucji kultury.

Podsumowanie roku

Wśród gości byli m.in. poseł Stanisław Witaszczyk, Kazimierz Perek z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, wójtowie z sąsiednich gmin, przedstawiciele placówek kulturalnych z powiatu tomaszowskiego, muzeów, stowarzyszenia plastyków. O dokonaniach mówił dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Antoni Socha. Plan finansowy w 2010 r został zrealizowany po stronie przychodów w wysokości aż 563.333 zł, a dotacja podmiotowa Urzędu Gminy wynosiła 361.000 zł. Różnicę stanowią kwoty przeróżnych dotacji pozyskanych przez GOK.

Na działalność placówki składają się codzienne zajęcia oraz imprezy organizowane w placówce lub poza nią.

Znaczącym wydarzeniem były dwa spektakle zespołu Andrzeja Grabowskiego (w tym premiery) „Opisu obyczajów”, które w sumie obejrzało ok. 500 osób. Premiera sztuki w znakomitej obsadzie i reżyserii na deskach wiejskiej remizy to przedsięwzięcie bezprecedensowe.

Rzeczycki GOK organizował bądź uczestniczył w ubiegłym roku w ponad 60 wydarzeniach kulturalnych. Trudno byłoby wymienić wszystkie. Na podkreślenie zasługuje funkcjonowanie orkiestry dętej i zespołu folklorystycznego „Rzeczycanie”, powstanie grupy teatralnej, która pokazała się w inscenizacji „Balladyny”.

Zainicjowano honorowanie ludzi będących przyjaciółmi gminy. Statuetkę „Przyjaciel gminy Rzeczyca” z numerem 1 otrzymał Stanisław Witaszczyk. Kontynuowano tradycję wręczania poduchy i wyprawki od wójta pierwszemu narodzonemu obywatelowi gminy. W tym roku była to wreszcie obywatelka! Córka Marleny Anny Rosłaniec i Michała Raszdorfa z Gliny o imieniu Lena. Wreszcie, bo na 16 wręczonych do tej pory poduch ich twórczyni, Marianna Pawlak, tylko dwie wyszywała różową nicią. Pozostałe były niebieskie.

Na finał uroczystości jeszcze raz zaśpiewała Anna Cymmerman z Teatru Wielkiego w Łodzi, wójt z przewodniczącym Rady Gminy wręczyli wszystkim paniom kwiaty z okazji Dnia Kobiet, potem zagrała kapela i rozpoczęła się biesiada.

 

Marek Miziak

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2024.  Wszystkie prawa zastrzeżone.