Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe Fundacji:

Bank PKO SA
03 1240 1545 1111 0011 3025 9111

 

2023 IX-XII dawna organistówka,
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz logotypu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza - prace budowlano-wykończeniowe przy organistówce - etap II

  • koszt zadania 188.583,19 zł
  • dofinansowanie z MKiDN 150.000,00 zł

23.08.2023 r.


 

2021, Rzeczyca, dawna organistówka:

prace budowlane cokołu, wykończenie elewacji, podest wejściowy
- etap VI – dofinansowano ze środków budżetu państwa w kwocie

  • 85 000,00 zł w ramach programu „Ochrona zabytków”
  • oraz ze środków powiatu tomaszowskiego w kwocie 14 000,00

Zadanie polega na wykonaniu prac przy cokole na froncie,
odtworzeniu otworu wejściowego, wykończeniu i wzmocnieniu wejścia.

Obsługę dotacji zapewnia:
ORDO sp. z o.o.

Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza – prace budowlano -wykończeniowe przy organistówce:

  • wykonanie ścianek działowych wraz z izolacjami cieplnymi, przeciwwilgociowymi i przeciwdźwiękowymi,
  • montaż instalacji ogrzewania i chłodzenia,
  • montaż instalacji wentylacji.

Dofinansowano w kwocie 190.000,00 zł. (słownie sto dziewięćdziesiąt tysięcy zł.) ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Umowa z dnia 21.07.2022 r.


Witaj, Matko Pana,
Dziewico Maryjo, Królowo Różańca, Madonno Rzeczycka!
Błogosławiona Jesteś między niewiastami!
Ty jesteś obrazem Kościoła napełnionego blaskiem paschalnego światła.
Ty jesteś dumą naszego ludu i znakiem zwycięstwa nad złem.
Obietnico miłosiernej miłości Ojca,
Nauczycielko głoszenia Dobrej Nowiny,
Znaku płonącego ognia Ducha Świętego!
które Ojciec objawia maluczkim.
Okaż nam siłę Twej matczynej opieki.
Niech Twoje Niepokalane Serce,
będzie ucieczką grzeszników
i drogą, która prowadzi do Boga.
O, Madonno Rzeczycka
Zjednoczeni z braćmi i siostrami w wierze, nadziei i miłości,
Tobie się oddajemy.
Zjednoczeni z braćmi i siostrami, przez Ciebie, Bogu się poświęcamy.
Zanurzeni w blasku światła, które z Twoich rąk wypływa,
oddajemy cześć Bogu na wieki wieków.
Amen.


"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

1.png0.png7.png2.png6.png8.png7.png
Dzisiaj374
Wczoraj366
Ostatni tydzień740
Ostatni miesiąc9800
Wszystkie1072687

5
odwiedzających na stronie

wtorek, 21, maj 2024 17:36

ks. Linarcik Henryk

Urodzony 04.08.1947 w Łodzi. Syn Michała i Józefy z d. Wiśniewskiej. W 1965 roku absolwent XXXI LO im. Ludwika Zamenhofa w Łodzi. Od 1967 do 1973 studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Temat pracy dyplomowej: „Sprawiedliwość i miłość w dokumentach Soboru Watykańskiego II”. W 1973 roku przyjęcie święceń kapłańskich z rąk ks. bpa Jana Kulika. Studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Temat pracy magisterskiej: „Ks. Tadeusz Puder (1908-1945). Świadectwo życia kapłana katolickiego pochodzenia żydowskiego”.

        W latach 1973-74 wikariusz w parafii w Kurowicach, 1974-75 w Parznie, 1975-78 w parafii Narodzenia NMP w Bełchatowie, 1978-79 w parafii św. Katarzyny w Zgierzu, 1979-85 w parafii św. Wojciecha w Ujeździe, 1985-87 w parafii  św. Mateusza w Pabianicach, 1987-89 w  parafii Przemienienia Pańskiego w Łodzi, 1989-92 proboszcz parafii św. Wojciecha w Strzegocinie. Od 1992 roku Kanonik Katedralnej Kapituły Łowickiej. W latach 1992-95 ekonom diecezjalny w Kurii Łowickiej, 1995-97 dyrektor diecezjalnego Domu Rekolekcyjno - Formacyjnego w Strzegocinie, Kościół w Pleckiej Dąbrowie1997-04 proboszcz parafii Zwiastowania NMP w Pleckiej Dąbrowie. Do największych osiągnięć należy natychmiastowe, po objęciu funkcji proboszcza, podjęcie prac restauracyjno-remontowych zabytkowego, drewnianego kościoła pochodzącego z I połowy XVIII w., będącego perełką ludowego budownictwa sakralnego. Niezwykłym wysiłkiem własnym i wszystkich ludzi zaangażowanych w remont kościoła i dzięki serdecznej przyjaźni z Cezarym Pazurą udaje się zorganizować na rzecz odbudowy kościoła kilka charytatywnych koncertów  z udziałem czołówki gwiazd polskiej sceny i estrady. Organizator poplenerowej wystawy grafik i fotografii artystów związanych z łódzką Akademią Sztuk Pięknych pod tytułem „Drewniane budownictwo sakralne Łodzi i okolic”. Kościół w Pleckiej DąbrowieAutor publikacji w Tygodniku Katolickim Niedziela nt. historii i prac konserwatorskich kościoła w Pleckiej Dąbrowie oraz twórca foldera informacyjnego o kościele. Od 2004 proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy. Organizator Dni ks. Jędrzeja Kitowicza, dziejopisarza i plebana rzeczyckiego, z udziałem Krakowskiego Teatru Scena STU Mikołaja Grabowskiego oraz chóru Capella Ecumenica z Wrocławia, koncertów muzycznych artystów Teatru Wielkiego z Łodzi i Poznania, uroczystości dziękczynnych za beatyfikację O. Stanisława Papczyńskiego, który w parafii rzeczyckiej w Luboczy dojrzewał do świętości. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu parafian i pomocy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ostatnich czterech latach podjął prace gruntownej renowacji zabytkowego kościoła w Rzeczycy (dach, wieże, zespół witraży i elewacje).

 

Odznaczenia:

„Zasłużony dla rolnictwa” Minister Rolnictwa i  Rozwoju Wsi (2009),

„Za opiekę nad zabytkami” Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010)

„Zasłużony dla Kultury Polskiej” Rzeczpospolita Polska Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011).

 

Zwiedzone kraje:

Abchazja, Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Cypr Północny, Czechy, Dania, Egipt, Francja, Grecja (Kreta), Hiszpania, Izrael, Litwa, Liechtenstein, Luksemburg, Niemcy, Palestyna, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

 

Ulubione miejsca:

Krym, Kaukaz, Kapadocja

 

Ulubione miasta:

Asyż, Kraków, Wilno

 

Autorytety:

Jan Paweł II, Dag Hammarskjold, Mahatma Gandhi

 

Malarze:

J. Matejko, Giotto, El Greco

 


Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
11 maja 2010

Sekretarz Stanu Piotr Żuchowski uczestniczył w uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbyła się 11 maja, o godzinie 13.00 na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas wspomnianego wydarzenia wręczone zostały  odznaki i wyróżnienia z dziedziny badań, ochrony i konserwacji zabytków za rok 2009...

więcej...

 


ks. Tadeusz Puder
Świadectwo życia kapłana katolickiego pochodzenia żydowskiego

autor: ks. Henryk Linarcik

Wydawnictwo ZET Wrocław 2010
ISBN: 978-83-62013-32-6
stron 104, format 150x210

cena: 20 zł.
 

Książka jest "swoistą zadumą" nad niełatwym życiem kapłana o żydowskim rodowodzie w trudnej, przedwojennej rzeczywistości i dramacie lat hitlerowskiej okupacji w Polsce, zarazem pokazuje, iż pamięć o takich postaciach ma być naturalnym fundamentem naszego dojrzewania w wierze, ma kształtować naszą świadomość oraz kulturę duchową i intelektualną. Niech ta książka, świadectwo kapłańskiego życia, będzie umocnieniem i doda sił w drodze do Boga - Jedynego Pana Dziejów.

ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk

W celu zamówienia proszę kontaktować się z kancelarią parafii, tel. 44 710 51 25, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


35 lat kapłaństwa
Bedford, 3 czerwca 2008

„Ja jestem pośród was jak ten, kto służy”
Łk 22,27

Takie słowa umieścił na obrazkach prymicyjnych ks. Henryk Linarcik przyjmując w Łodzi 3 czerwca 1973 roku święcenia kapłańskie. Uroczystość dziękczynną w 35-tą rocznicę Kapłaństwa przeżył wraz z dziesięcioma kolegami księżmi w parafii polskiej w Bedford k/ Londynu, gdzie proboszczem jest kursowy kolega ks. Grzegorz Aleksandrowicz. Msza święta dziękczynna za dar kapłaństwa została odprawiona w dniu 3 czerwca w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, ale także Św. Katberta.

więcej...


35 lat kapłaństwa
Uroczystości w Rzeczycy
15 czerwca 2008

W niedzielę 15 czerwca podczas Mszy świętej o godz. 11.30 ks. Henryk Linarcik proboszcz parafii św. Katarzyny w Rzeczycy dziękował Bogu za 35 lat posługiwania przy ołtarzu Chrystusowym. Z tej okazji przedstawiciele parafii, dzieci i młodzież złożyli Jubilatowi gorące życzenia i kwiaty. Podczas uroczystej liturgii śpiewał parafialny chór, oraz wystąpili artyści Teatru Wielkiego w Łodzi: Anna Cymmerman, Tomasz Fitas i Piotr Wujtewicz. We wspólnocie modlitwy dziękczynnej uczestniczyli Państwo Stanisław i Zofia Szweycerowie z Warszawy, fundatorzy witraża św. Michała Archanioła w tutejszym kościele.

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2024.  Wszystkie prawa zastrzeżone.