Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe Fundacji:

Bank PKO SA
03 1240 1545 1111 0011 3025 9111

 

2023 IX-XII dawna organistówka,
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz logotypu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza - prace budowlano-wykończeniowe przy organistówce - etap II

  • koszt zadania 188.583,19 zł
  • dofinansowanie z MKiDN 150.000,00 zł

23.08.2023 r.


 

2021, Rzeczyca, dawna organistówka:

prace budowlane cokołu, wykończenie elewacji, podest wejściowy
- etap VI – dofinansowano ze środków budżetu państwa w kwocie

  • 85 000,00 zł w ramach programu „Ochrona zabytków”
  • oraz ze środków powiatu tomaszowskiego w kwocie 14 000,00

Zadanie polega na wykonaniu prac przy cokole na froncie,
odtworzeniu otworu wejściowego, wykończeniu i wzmocnieniu wejścia.

Obsługę dotacji zapewnia:
ORDO sp. z o.o.

Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza – prace budowlano -wykończeniowe przy organistówce:

  • wykonanie ścianek działowych wraz z izolacjami cieplnymi, przeciwwilgociowymi i przeciwdźwiękowymi,
  • montaż instalacji ogrzewania i chłodzenia,
  • montaż instalacji wentylacji.

Dofinansowano w kwocie 190.000,00 zł. (słownie sto dziewięćdziesiąt tysięcy zł.) ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Umowa z dnia 21.07.2022 r.


Witaj, Matko Pana,
Dziewico Maryjo, Królowo Różańca, Madonno Rzeczycka!
Błogosławiona Jesteś między niewiastami!
Ty jesteś obrazem Kościoła napełnionego blaskiem paschalnego światła.
Ty jesteś dumą naszego ludu i znakiem zwycięstwa nad złem.
Obietnico miłosiernej miłości Ojca,
Nauczycielko głoszenia Dobrej Nowiny,
Znaku płonącego ognia Ducha Świętego!
które Ojciec objawia maluczkim.
Okaż nam siłę Twej matczynej opieki.
Niech Twoje Niepokalane Serce,
będzie ucieczką grzeszników
i drogą, która prowadzi do Boga.
O, Madonno Rzeczycka
Zjednoczeni z braćmi i siostrami w wierze, nadziei i miłości,
Tobie się oddajemy.
Zjednoczeni z braćmi i siostrami, przez Ciebie, Bogu się poświęcamy.
Zanurzeni w blasku światła, które z Twoich rąk wypływa,
oddajemy cześć Bogu na wieki wieków.
Amen.


"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

1.png0.png5.png4.png9.png6.png8.png
Dzisiaj111
Wczoraj290
Ostatni tydzień1012
Ostatni miesiąc6173
Wszystkie1054968

4
odwiedzających na stronie

czwartek, 18, kwiecień 2024 07:14

"Ave Maria" dla Wniebowziętej

Pieśni maryjne w Rzeczycy zaśpiewali Anna Cymmerman i Jacek Malanowski

W parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy parafianie i goście wysłuchali koncertu "Totus Tuus Maria" w wykonaniu Anny Cymmerman, polskiej sopranistki, i Jacka Malanowskiego, członka zespołu Trubadurzy.

Artyści przybyli do parafii na zaproszenie ks. proboszcza Henryka Linarcika. Podczas niezwykłego, pełnego ciepła i emocji koncertu artyści zaśpiewali nie tylko pieśni maryjne, ale i utwory klasyczne, a także dobrze znane wszystkim pieśni religijne: „Barkę” i „Czarną Madonnę”. W śpiew tych ostatnich natychmiast włączyła się publiczność, która po każdym utworze gromkimi oklaskami nagradzała artystów.

Anna Cymmerman, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, zachwyciła publiczność śpiewem „Ave Maria” różnych kompozytorów. Publiczność usłyszała m.in. „Ave Maria” Cacciniego, Schuberta, Gounoda, a także jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów – Michała Lorenca. W związku z niedawną rocznicą wybuchu powstania warszawskiego artystka z niekrytym wzruszeniem, które natychmiast stało się udziałem publiczności, zaśpiewała także „Kolędę Warszawską”. Równie poruszający był utwór napisany przez ojca Bogusława Palecznego „Cygańska Madonna”, który sopranistka przygotowała specjalnie na koncert w Rzeczycy.

Równie gorącymi oklaskami nagradzano także śpiew Jacka Malanowskiego, który wykonał m.in. „Lubię wracać tam, gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego, „You Raise Me Up”, a także swoje utwory „Kto poda rękę” i napisaną dla córki „Twoją małą dłoń”. Artyści wykonali także kilka utworów wspólnie.

Fotogaleria:

Osobiście pani Anny nie znam, ale kiedyś pracowałam z jej siostrą – mówiła po koncercie Barbara Frączyk z Łodzi. – Jestem dziś bardzo wzruszona. Koncert był zachwycający. Porywał. Niesamowicie było usłyszeć tyle wersji „Ave Maria”. I wszystkie tak piękne.

W podobnym tonie o koncercie wypowiadali się wszyscy słuchacze. Określenia: piękny, poruszający, pełen emocji padały zarówno od młodszej, jak i starszej publiczności.

Zadowolenia nie kryli także artyści. – Jesteśmy zdziwieni, że w małej miejscowości była tak doskonała publiczność. Czasem, gdy koncert jest po Mszy św., to część wiernych opuszcza świątynię. Tu wszyscy nie dość, że zostali, to jeszcze w jego trakcie nie wyszli – mówi z uśmiechem Jacek Malanowski. – Będąc tu, staraliśmy się wyśpiewywać to, co czujemy, co gra nam w duszy.

Anna Cymmerman, koncertująca w Rzeczycy nie po raz pierwszy, przyznała, że wraca tu jak do domu. – Tutejsza publiczność jest niezwykła. Mam świadomość, że to duża zasługa ks. proboszcza, który zaszczepił w swoich parafianach potrzebę przychodzenia na koncerty. Myślę, że każdy znalazł coś dla siebie: od klasyki po muzykę – w pewnym sensie – lekko biesiadną, zaprezentowaną w utworze „Cygańska Madonna”. Cieszę się, że mogłam tu być z takim repertuarem. 15 sierpnia jest dla mnie ważną datą, a do tego uwielbiam śpiewać „Ave Maria”, dlatego kiedy ks. proboszcz zaproponował mi ten koncert, uznałam to za spełnienie marzeń, bo jednego dnia mogłam wykonać 6 razy „Ave Maria” dla Wniebowziętej – wyznała Anna Cymmerman.

Artyści na zakończenie koncertu przygotowali niespodziankę dla gospodarza ks. Henryka Linarcika. W związku z jego niedawno minionymi urodzinami podarowali mu kwiaty wraz z prezentem muzycznym.

 

Tekst i zdjęcia:
Agnieszka Napiórkowska (Gość Niedzielny)

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2024.  Wszystkie prawa zastrzeżone.