Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe Fundacji:

Bank PKO SA
03 1240 1545 1111 0011 3025 9111

 

2023 IX-XII dawna organistówka,
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz logotypu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza - prace budowlano-wykończeniowe przy organistówce - etap II

  • koszt zadania 188.583,19 zł
  • dofinansowanie z MKiDN 150.000,00 zł

23.08.2023 r.


 

2021, Rzeczyca, dawna organistówka:

prace budowlane cokołu, wykończenie elewacji, podest wejściowy
- etap VI – dofinansowano ze środków budżetu państwa w kwocie

  • 85 000,00 zł w ramach programu „Ochrona zabytków”
  • oraz ze środków powiatu tomaszowskiego w kwocie 14 000,00

Zadanie polega na wykonaniu prac przy cokole na froncie,
odtworzeniu otworu wejściowego, wykończeniu i wzmocnieniu wejścia.

Obsługę dotacji zapewnia:
ORDO sp. z o.o.

Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza – prace budowlano -wykończeniowe przy organistówce:

  • wykonanie ścianek działowych wraz z izolacjami cieplnymi, przeciwwilgociowymi i przeciwdźwiękowymi,
  • montaż instalacji ogrzewania i chłodzenia,
  • montaż instalacji wentylacji.

Dofinansowano w kwocie 190.000,00 zł. (słownie sto dziewięćdziesiąt tysięcy zł.) ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Umowa z dnia 21.07.2022 r.


Witaj, Matko Pana,
Dziewico Maryjo, Królowo Różańca, Madonno Rzeczycka!
Błogosławiona Jesteś między niewiastami!
Ty jesteś obrazem Kościoła napełnionego blaskiem paschalnego światła.
Ty jesteś dumą naszego ludu i znakiem zwycięstwa nad złem.
Obietnico miłosiernej miłości Ojca,
Nauczycielko głoszenia Dobrej Nowiny,
Znaku płonącego ognia Ducha Świętego!
które Ojciec objawia maluczkim.
Okaż nam siłę Twej matczynej opieki.
Niech Twoje Niepokalane Serce,
będzie ucieczką grzeszników
i drogą, która prowadzi do Boga.
O, Madonno Rzeczycka
Zjednoczeni z braćmi i siostrami w wierze, nadziei i miłości,
Tobie się oddajemy.
Zjednoczeni z braćmi i siostrami, przez Ciebie, Bogu się poświęcamy.
Zanurzeni w blasku światła, które z Twoich rąk wypływa,
oddajemy cześć Bogu na wieki wieków.
Amen.


"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

1.png0.png3.png7.png9.png3.png3.png
Dzisiaj30
Wczoraj188
Ostatni tydzień693
Ostatni miesiąc10005
Wszystkie1037933

2
odwiedzających na stronie

czwartek, 22, luty 2024 05:00

Koncert Kapeli Hanki Wójciak z Zakopanego

Wniedzielę 20 stycznia 2013 roku w kościele parafialnym w Rzeczycy odbył się koncert Kapeli Hanki Wójciak z Zakopanego. Artyści  zaprezentowali  tradycyjne kolędy, własne utwory i pieśni religijne opracowane w klimacie etnicznym.  „Górale mają naturalną potrzebę wyrażania siebie poprzez muzykę. Góralszczyzna to Hanki korzenie, a więc naturalne i ważne, ale nie jedyne, źródło inspiracji.

Pisząc teksty wykorzystuje ona gwarę, archaizmy, stylizację ludową, czasem z kolei przenosi akcenty, tak, że powstają jakby nowe słowa. Komponując sięga po orientalne skale, improwizuje wykorzystując techniki śpiewu gardłowego z Mongolii i Tuvy, uczy się naśladować ptaki. Śpiewa o zwykłych, ludzkich radościach i smutkach. O tęsknocie, czekaniu, kochaniu, nadziei. Kapela Hanki Wójciak w wykrystalizowanym składzie prezentuje swoją twórczość od maja 2011 roku. Zespół przygotowuje się do nagrania pierwszej płyty, która zawierać będzie autorskie kompozycje, inspirowane kulturą górali podhalańskich oraz muzyką etniczną innych zakątków świata. Muzyka Kapeli jest połączeniem potencjałów, doświadczeń i zainteresowań wszystkich muzyków współtworzących zespół. W piosenkach Kapeli odnaleźć można elementy jazzu, muzyki klezmerskiej, orientalne skale, połamane rytmy, polskie motywy ludowe… Hanka, założycielka zespołu, jest autorką słów i melodii. Na wspólnych próbach muzyka i aranże   nabierają ostatecznego kształtu. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się tutaj nieustannie z improwizacją, spokój z dzikością, radość  ze smutkiem”.       

Wykorzystano materiały z : http://www.mot.krakow.pl/

Cytaty z wpisów na facebook :

Bożena Bojdo:  Jestem pod wielkim wrażeniem i dziękuje, za wspaniałe przeżycia , cudowny przekaz muzyki , piękny wokal energię i spontaniczność. Ten koncert był wyjątkowy.

Antoni Socha:  Piękne granie, piękne śpiewanie, przez moment przymknąłem oczy, znalazłem się w naszych pięknych Tatrach, dziękuję

Bogdan Kącki:  Kultura przez wielkie K, promocja przez wielkie P. Należeć do takiej parafii, to honor... przez wielkie H.

Anna Wysocka z Radia Konin: „charakterny" koncert, jaki miał miejsce w Waszej pięknej Rzeczycy! Dziewczyna z Zakopanego, w dodatku Hanka, to gwarancja najlepszych wrażeń artystycznych i ESTETYCZNYCH!!! Proboszczowi gratuluję pomysłu i...GUSTU!!!

Anna Wysocka z Radia Konin: Księże Henryku, Ksiądz jest zawsze krok przed nami, koninianami! My w tym roku gościliśmy „ Horę” ze Szczyrku, która w ubiegłe Boże Narodzenie kolędowała u Was. Zatem, jest duże prawdopodobieństwo, że w przyszłym roku w Koninie zaśpiewa Hanka!

Włodzimierz Kwatek: Uczta dla duszy, raj dla uszu

Jan Gębalski z Łodzi:  Piękne i wzruszające.....

 

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2024.  Wszystkie prawa zastrzeżone.