Rzeczyca, budynek dawnej organistówki z początku XX w.:
Rewitalizacja budynku zagrożonego katastrofą budowlaną -
etap III: strop żelbetonowy

odtworzenie komina, kroksztynów oraz lukarn, wymiana stropu,
prace budowlane przy ścianach
- etap III dofinansowano z środków

Fundacja ENERGA
z siedzibą w Gdańsku
obdarowała Parafię Rzymskokatolicką
p.w. Św. Katarzyny w Rzeczycy
kwotą 45 000 złotych na:
prace zabezpieczające,
wzmacniające oraz konserwatorskie
w Parafii

Ostatni miesiąc1931

poniedziałek, 10, grudzień 2018 10:15

Wielki Piątek 6 kwietnia 2012

Patrząc na Krzyż...

Patrząc na Krzyż szczególnie dzisiaj zastanówmy się również nad sensem cierpienia. Tak dużo doświadczamy go w naszym życiu. Cierpienie może być tylko owocnie przeżywane w klimacie pochylenia się nad cierpiącym człowiekiem, czynnego zainteresowania jego życiową sytuacją i podniesienia na duchu. Wymaga wielkiej delikatności i szacunku. Wszelkie zbędne słowa ranią zbolałe serce. Nie można zrozumieć człowieka bez uznania cierpienia, które nierozdzielnie jest z nim związane.

Taki dzień, jak dzisiejszy – Wielki Piątek – to dzień, w którym trzeba abyśmy pokazali, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, że w sposób głęboki i z pełną świadomością uczestniczymy w tej wielkopiątkowej liturgii, że prawdę o krzyżowej drodze, męce i śmierci Chrystusa przyjmujemy i głęboko w nią wierzymy. Każdy z nas tutaj obecnych za chwilę podejdzie do Krzyża i odda mu cześć, z tym pocałunkiem złożonym na krzyżu Chrystusa połączmy nasze życiowe krzyże i pamiętajmy, że po Wielkim Piątku następuje zawsze radość Zmartwychwstania. Krzyż naszego życia, choroby, cierpienia, śmierci, wszelakiego utrudzenia nie jest celem – jest tylko drogą na której potrzeba zaufania: Ojcze nie moja, lecz Twoja wola niech się stanie, i tylko wtedy nabiera pełnej wartości, kiedy łączymy go z krzyżem naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Te słowa piątkowej zachęty, niech pobudzą nasze umysły i serca do głębszej refleksji nad naszym ludzkim losem i życiowym powołaniem i nad tym, że kiedyś przyjdzie nam zdać rachunek przed Panem Nieba i Ziemi.

Fragmenty z homilii celebransa wielkopiątkowej liturgii ks. prof. Waldemara Graczyka z UKSW

Więcej zdjęć na stronie albumu Picassa

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2018.  Wszystkie prawa zastrzeżone.