Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe Fundacji:

Bank PKO SA
03 1240 1545 1111 0011 3025 9111

 

2023 IX-XII dawna organistówka,
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz logotypu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza - prace budowlano-wykończeniowe przy organistówce - etap II

  • koszt zadania 188.583,19 zł
  • dofinansowanie z MKiDN 150.000,00 zł

23.08.2023 r.


 

2021, Rzeczyca, dawna organistówka:

prace budowlane cokołu, wykończenie elewacji, podest wejściowy
- etap VI – dofinansowano ze środków budżetu państwa w kwocie

  • 85 000,00 zł w ramach programu „Ochrona zabytków”
  • oraz ze środków powiatu tomaszowskiego w kwocie 14 000,00

Zadanie polega na wykonaniu prac przy cokole na froncie,
odtworzeniu otworu wejściowego, wykończeniu i wzmocnieniu wejścia.

Obsługę dotacji zapewnia:
ORDO sp. z o.o.

Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza – prace budowlano -wykończeniowe przy organistówce:

  • wykonanie ścianek działowych wraz z izolacjami cieplnymi, przeciwwilgociowymi i przeciwdźwiękowymi,
  • montaż instalacji ogrzewania i chłodzenia,
  • montaż instalacji wentylacji.

Dofinansowano w kwocie 190.000,00 zł. (słownie sto dziewięćdziesiąt tysięcy zł.) ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Umowa z dnia 21.07.2022 r.


Witaj, Matko Pana,
Dziewico Maryjo, Królowo Różańca, Madonno Rzeczycka!
Błogosławiona Jesteś między niewiastami!
Ty jesteś obrazem Kościoła napełnionego blaskiem paschalnego światła.
Ty jesteś dumą naszego ludu i znakiem zwycięstwa nad złem.
Obietnico miłosiernej miłości Ojca,
Nauczycielko głoszenia Dobrej Nowiny,
Znaku płonącego ognia Ducha Świętego!
które Ojciec objawia maluczkim.
Okaż nam siłę Twej matczynej opieki.
Niech Twoje Niepokalane Serce,
będzie ucieczką grzeszników
i drogą, która prowadzi do Boga.
O, Madonno Rzeczycka
Zjednoczeni z braćmi i siostrami w wierze, nadziei i miłości,
Tobie się oddajemy.
Zjednoczeni z braćmi i siostrami, przez Ciebie, Bogu się poświęcamy.
Zanurzeni w blasku światła, które z Twoich rąk wypływa,
oddajemy cześć Bogu na wieki wieków.
Amen.


"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

1.png0.png5.png4.png9.png5.png0.png
Dzisiaj93
Wczoraj290
Ostatni tydzień994
Ostatni miesiąc6155
Wszystkie1054950

4
odwiedzających na stronie

czwartek, 18, kwiecień 2024 06:00

Majowe święta

Na tę chwilę czekaliśmy całych 6 lat. Choć jak zauważył w homilii sam Benedykt XVI, już w czasie pogrzebu Jana Pawła II większe od bólu było poczucie ogromnej łaski, która otaczała wówczas Rzym i cały świat „łaski, która była owocem całego życia mojego umiłowanego Poprzednika, a szczególnie jego świadectwa w cierpieniu – powiedział Benedykt XVI. – Już tamtego dnia czuliśmy unosząca się woń świętości, a Lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla Jana Pawła II. Dlatego chciałem, aby – przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła – jego proces beatyfikacyjny przebiegał w sposób możliwie najszybszy. I oto nadszedł oczekiwany dzień; przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu: Jan Paweł II jest błogosławiony”.

 

W łączności z całym Kościołem również parafianie w Rzeczycy obchodzili 1 maja w Niedzielę Miłosierdzia Bożego dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II. Na Mszach Świętych o godz. 7,00 i 9,00 można było zauważyć większą liczbę uczestników w liturgii i Komunii świętej, także z poza parafii. Główną celebracją dziękczynienia za dar błogosławionego Papieża z Polski była Msza Święta o godz. 19,00, poprzedzona prezentacją multimedialną o drodze Karola Wojtyły do świętości.

W homilii ks. Proboszcz Henryk Linarcik, połączył paschalny aspekt celebracji z wdzięcznością Panu Bogu za przykład świętego życia, posługę na Stolicy Piotrowej oraz orędzie Miłosierdzia przekazane Kościołowi i światu przez Jana Pawła II. Kult Miłosierdzia Bożego pozostanie żywy na tysiąclecia i praktykowany na wszystkich kontynentach przez uczonych i prostych. To chyba najważniejszy i najtrwalszy wkład Błogosławionego Jana Pawła II w dziedzictwo Kościoła. W zakończeniu podkreślił, że wciąż od Błogosławionego Papieża musimy uczyć się tego, jak stawać się lepszymi ludźmi.

Pod koniec Mszy świętej dziękczynnej został poświęcony obraz Błogosławionego Jana Pawła II, który namalowała i podarowała kościołowi w Rzeczycy była parafianka, obecnie mieszkająca w Arizonie w USA, Ewa Kobacka –Bugała.

Kolejnym punktem uroczystości było przedstawienie teatralne o Janie Pawle II pt. „Kawiarniane wspomnienia” przygotowane przez uczniów i absolwentów Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rzeczycy pod kierunkiem nauczycieli: A. Machnickiej i A. Karwat. Był to czas refleksji i wyciszenia, ale także czas humoru, bo takie przecież było życie Papieża. Kawiarnianym wspomnieniom towarzyszyła prezentacja zdjęć naszych parafian, którzy mieli okazję spotkać Jana Pawła osobiście oraz fragmenty homilii z pielgrzymek do Polski. Wspólne odśpiewanie pieśni papieskiej - „Abba Ojcze” zakończyło przedstawienie.

„Jan Paweł II był synem Maryi, …był patriotą miłującym Ojczyznę, …był człowiekiem, który z troską patrzył na dzieci i młodzież, …ale w tym wszystkim nie możemy zapomnieć, że był to przede wszystkim Człowiek Modlitwy. A my możemy brać przykład od niego.”

Wieczór dziękczynnej modlitwy za dar beatyfikacji Jana Pawła II zakończył Apel Jasnogórski.

Śpiewem „Gaude Mater Polonia prole fecunda nobili” w wykonaniu parafialnego chóru rozpoczęła się w Uroczystość ku czci Królowej Polski 3 Maja o godz. 9,00 Msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem Władz Gminy Rzeczyca, Strażaków, młodzieży.

W Modlitwie Wiernych dziękowaliśmy za bł. Jana Pawła II, Papieża maryjnego i niestrudzonego jasnogórskiego Pielgrzyma.

Ileż skojarzeń się nasuwa, kiedy uświadamiamy sobie, że nasze dziękczynienie dokonuje się w maryjnym miesiącu i to 3 maja – w dniu tak bardzo drogim Polakom na całym świecie! Przecież jest to uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, która patronuje całej naszej Ojczyźnie w jasnogórskim wizerunku w Częstochowie – duchowej stolicy Polski! To król Jan Kazimierz w dniu 1 kwietnia 1656 roku, specjalnym aktem modlitewnym, oddał Polskę pod opiekę Matki Bożej, jako Królowej Polski, a papież Pius XI, ustanowił w 1924 roku święto Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski i polecił obchodzić je w pamiętnym dniu uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Zaś błogosławiony Jan XXIII ogłosił Najświętszą Maryję Pannę, Królową Polski, główną patronką naszej Ojczyzny, obok świętych biskupów i męczenników Wojciecha i Stanisława. Do Niej właśnie w Jasnogórskim wizerunku od lat młodzieńczych pielgrzymował dzisiejszy Błogosławiony Jan Paweł II i Jej zawierzał wszystkie swoje troski osobiste, a później całego narodu. „Tam można usłyszeć jak bije serce Polski”, mówił podczas pielgrzymki do Ojczyzny.

Podczas Mszy Świętej ponowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu.

 

1 maja

 

 

3 maja

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2024.  Wszystkie prawa zastrzeżone.