piątek, 26, kwiecień 2024 17:18

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE (18 października 2020 r.)

DWUDZIESTA DZIEWIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
18 października 2020 r.

1. Dzisiejsza niedziela w całym Kościele poświęcona jest sprawie misji. Rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Modlimy się w intencji misji i misjonarzy zakonnych i świeckich. Prosimy Boga, aby mogli oni skutecznie wypełniać swoje powołanie i nieść Ewangelię ludom i narodom, które wiarę zagubiły albo dotąd Boga nie poznały. To stosowny czas, abyśmy przypomnieli sobie, że do istoty życia Kościoła należy powołanie misyjne. Światowy Dzień Misyjny uświadamia nam też, jak bardzo Kościół jest różnorodny, a przez to rzeczywiście powszechny. To mozaika kultur, ras, języków i zwyczajów. Wielkie dzieło misyjne wspieramy na różne sposoby, dzisiaj także składając ofiary na tacę na Papieskie Dzieła Misyjne.

2. Każdy chrześcijanin na mocy sakramentu chrztu powołany jest do bezpośredniego zaangażowania się na rzecz głoszenia Ewangelii. Pamiętamy, że nieustannie mamy być światłem dla całej ludzkości w pielgrzymce wiary.

3. W kalendarzu liturgicznym w dniu 18 października przypada (wyparte przez dzisiejszą niedzielę) święto Świętego Łukasza Ewangelisty. Jest to dzień modlitw za pracowników służby zdrowia. Pamiętajmy o nich w naszej modlitwie.

4. Matka Boża w swych objawieniach wskazuje na różaniec jako mistyczną broń i narzędzie Bożych zwycięstw. Jako chrześcijanie nie walczymy mieczem. Naszym orężem jest różaniec. Codziennie w naszym kościele o godz. 1600 gromadzimy się na wieczornej Eucharystii, a po niej odprawiamy nabożeństwo różańcowe.

5. W czwartek, 22 października przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Jana Pawła II, a także 72. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski w latach 1926-1948. Jego wielką troską był naród i Kościół nie tylko w Ojczyźnie, ale także rodacy na emigracji. Aby na wychodźstwie nie ginęły polskie dusze, powołał specjalne zgromadzenie zakonne: Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. Przez wstawiennictwo sługi Bożego będziemy prosić Boga, aby i dziś Polacy poszukujących lepszego bytu za granicą nie zapominali o wierze ojców i o własnej Ojczyźnie.

6. Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 900 rozpoczynamy przygotowania kandydatów do bierzmowania.

7. Proszę o zainteresowanie się prasą katolicką. Są bieżące wydania tygodników „Niedziela”, „Gość Niedzielny” oraz kalendarz diecezjalny.

8. Od dzisiaj są do nabycia znicze po 3 zł. Zakupując taki znicz wspomagamy dzieła charytatywne Caritas.

9. Można już zgłaszać imiona zmarłych na modlitwy wypominkowe okresowe i roczne. Na bocznych ołtarzach wyłożone są kartki, na których wpisujemy imiona i nazwiska Zmarłych. Wypełnione można składać u księży, w zakrystii, w kancelarii lub w dniu Wszystkich Świętych na cmentarzu.

10. Od 17 października zobowiązani jesteśmy dostosować się do nowych restrykcji sanitarnych związanych z pandemią. W naszym kościele może przebywać na jednej mszy do 100 osób. Przypominamy również o obowiązku noszenia masek zakrywających nos i usta. W kruchcie i zakrystii kościoła znajdują się dozowniki do dezynfekcji rąk.

11. Zbliża się miesiąc listopad i Uroczystość Wszystkich Świętych. Proszę o to, by z porządkami na cmentarzu nie czekać do ostatniej chwili. To co można sprzątnijmy teraz, abyśmy zdążyli oczyścić nasz cmentarz na dzień uroczystości.

12. Czas letni na zimowy zmieniamy w nocy z 24 na 25 października. Oznacza to, że pośpimy godzinę dłużej i rano, gdy się zbudzimy będzie jaśniej, ale dzień stanie się o wiele krótszy.

13. Solenizantom i Jubilatom najbliższego tygodnia - składamy już dziś najlepsze życzenia i polecamy w modlitwach.