PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 9 marca 2025
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
1. Dzisiaj przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Kończą się trwające od Środy Popielcowej Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Warto przytoczyć przy tej okazji słowa Świętego Jana Pawła II: „Rozpoczynający się okres Wielkiego Postu jest okazją do bardziej intensywnej modlitwy i wielkodusznej pokuty dla ubłagania Boga o łaskę nawrócenia serc i dar pokoju w sprawiedliwości dla wszystkich ludzi”. Starajmy się, aby owoce duchowe, jakie w tym czasie otrzymamy, promieniowały wokół nas, a trud stawania się lepszymi ofiarujmy także za innych, zwłaszcza za tych, którzy obrażają Pana Boga i za to nie przepraszają, oraz za pokój na świecie.
2. Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych:
- w piątki w naszym kościele o godz. 17.30 odprawiamy Drogę krzyżową,
- a w niedziele po Sumie Gorzkie żale.
Do licznego udziału w tych nabożeństwach zachęcam wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych. Pamiętajmy o osobistych umartwieniach, a także o specjalnych postanowieniach na Wielki Post. Dziękuję Siostrom z K.Ż.R. z ul Hubala i Zakątnej za przygotowanie i poprowadzenie modlitwy w miniony piątek. Bardzo proszę, aby w piątek 14.03 rozważania Drogi Krzyżowej przygotowały i modlitwę poprowadziły Siostry z K.Ż.R. z ul Mościckiego
3. Przypominam, że w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie przed obrazem Jezusa ukrzyżowanego po przyjęciu Komunii św. modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” oraz za udział w Drodze krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.
4. W czwartek, 13 marca, przypada 12. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Powierzajmy go Bożej Opatrzności oraz opiece Matki Najświętszej w naszych osobistych modlitwach, aby bezpiecznie i w wierności Ewangelii prowadził Kościół przez burzliwe współczesne czasy.
5. Przyszła niedziela będzie drugą niedzielą Wielkiego Postu. To tak zwana Niedziela Ad Gentes. Jest to Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Będziemy się modlili w intencji misji i misjonarzy, a po Mszach Świętych ofiarami złożonymi do puszek będziemy mogli materialnie wesprzeć dzieło misyjne Kościoła.
6. Dziękuję za ofiary złożone tydzień temu na tacę z przeznaczeniem na inwestycje parafialne oraz 3 imienne. Zwracam się prośbą o dalsze wspieranie ofiarami funduszu na wkład własny zaplanowanych prac na które uzyskaliśmy dofinansowanie. Proszę o tradycyjne zaangażowanie w składkę na kwiaty do Grobu Pańskiego.
7. Dziękuję Parafiankom i Parafianinowi z Brzozowa za przygotowanie kościoła na dzisiejszą niedzielę.
8. Dziś po Mszach Świętych możemy pomóc rodzicom Pawełka w zebraniu funduszy na jego leczenie.
ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
1. Dziś ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym. Każda niedziela to dzień spotkania z Panem w tajemnicy Eucharystii, wytchnienia od codziennych obowiązków oraz pogłębienia relacji z najbliższymi. Posileni na Świętej Wieczerzy wykorzystajmy dobrze czas dany nam przez Boga. Taca na inwestycje parafialne.
2. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 58. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych. Zachęcam wszystkich parafian do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego tygodnia, ale także na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza z naszej parafialnej wspólnoty.
3. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 5 marca, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz.: 7.00, 9.00 i 18.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela ten gest był wyrazem wielkiego smutku, żałoby i pokuty. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
4. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.
5. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie będą trwać Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa” (KKK nr 1432).
6. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej, które w naszym kościele będziemy odprawiali w piątki o godz. 17.30, oraz w Gorzkich żalach, odprawianych w każdą niedzielę po Mszy Św. o godz. 11.00, rekolekcje przeżywać będziemy w dniach 20-22.03.25 Bardzo proszę, aby w piątki rozważania Drogi Krzyżowej przygotowały i modlitwę poprowadziły: 7.03 – K.Ż.R. z ul. Hubala i Zakątnej; 14.03 – K.Ż.R. z ul Mościckiego; 21.03 – oba K.Ż.R. z Sadykierza; 28.03 – K.Ż.R. z Bobrowca i Brzozowa; 4.04 – K.Ż.R. z Grotowic, Kawęczyna, Luboczy, Łęgu i Łęgu nad Strugą; 11.04 – kandydaci do Bierzmowania.
9. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca:
- w czwartek modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz o nowe liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne;
- w piątek spowiedź święta od godz. 6.30 – 6.55 i 17.00-17.50; Msza Święta wynagradzająca Najświętszemu Sercu Pana Jezusa o godz. 18.00 i nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa .
10. Dziękuję Parafiankom z Brzegu za przygotowanie kościoła na dzisiejszą niedzielę. Na przyszłe dwie niedziele proszę o to Parafian z Brzozowa.
11. Zachęcam do kupowania i czytania prasy katolickiej
W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
- w sobotę, 4 marca – Święty Kazimierz (1458-1483), królewicz, wielki czciciel Maryi.
Prośba do Parafian z Rzeczycy o wsparcie,
Jesteśmy rodzicami śmiertelnie chorego synka - 22 miesięcznego Pawełka Pokropka, mieszkamy w Międzyborowie. O nasze upragnione dziecko staraliśmy się długo, kiedy Bóg nas wysłuchał i dał nam upragnionego syna, okazało się, że Pawełek jest chory na straszną chorobę - Dystrofię Mięśniową Duchenne'a, tak zwany zanik mięśni. Diagnoza brzmi jak okrutny wyrok śmierci, bo w męczarniach nasze jedyne dziecko będzie odchodzić. Jako rodzice nie poddaliśmy się i szukaliśmy pomocy na całym świecie. Okazało się, że jest nadzieją, w USA przeprowadzają terapię genową, która powstrzymuje tą straszną chorobę. Ale na tym koniec dobrych informacji... koszt takiej terapii to niemal 16 mln zł, kwota dla nas niewyobrażalna.
Szukamy pomocy wszędzie, chodzimy i błagamy od drzwi do drzwi, od parafii do parafii, poruszamy wszystko i wszystkich, by uzbierać tą kwotę i dać szansę naszemu dziecku. Bardzo dziękujemy że zgodził się ksiądz na zbiórkę 9 marca 2025 r. W kilku kościołach już odbyły się zbiórki i zauważyliśmy, że to ludzie, którzy są blisko Boga są najbardziej otwarci na pomoc bliźniemu, zwłaszcza tak małemu chłopcu. Zbiórka odbędzie się do puszek z Fundacji siepomaga, jest zgłoszona i zarejestrowana. Jeszcze raz dziękujemy za otwarcie się na nas, na naszą walkę, na nasz krzyż. Bez ludzi dobrej woli nie damy rady. Bardzo prosimy o umieszczenie plakatu w gablocie informacyjnej oraz o informację o zbiórce na stronie parafii . Przesyłam plakat oraz poniżej informacje do ogłoszenia.
Pawełek Pokropek to 22 miesięczny chłopiec, który obarczony został straszną chorobą genetyczną jaką jest Dystrofia Mięśniowa Duchenne'a. Jest to choroba prowadząca do postępującego i nieodwracalnego zaniku mięśni. Od ubiegłego roku lekarze w USA dają nadzieję – to terapia genowa, która im wcześniej zostanie podana tym lepsze efekty przyniesie dla życia i funkcjonowania dziecka. Koszt terapii to blisko 16 milionów złotych. Dla rodzica życie dziecka jest bezcenne, dlatego bardzo prosimy o wsparcie Pawełka. Dziękujemy za każdą ofiarę. Za tydzień w niedzielę 9 marca br. przed kościołem stać będzie mama, tata oraz dziadek .
Karolina i Łukasz Pokropek
SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 23 lutego 2025
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
1. Powinniśmy pamiętać, że każda niedziela jest dniem Pańskim, dniem zgromadzenia liturgicznego, dniem rodziny chrześcijańskiej, radości i odpoczynku od pracy. Jest podstawą i rdzeniem całego roku liturgicznego, głównym dniem celebrowania Eucharystii, ponieważ jest to dzień pamiątki zmartwychwstania Pańskiego. Biorąc udział we Mszy Świętej, poświadczamy naszą wiarę, umacniamy nasze powołanie do głoszenia Ewangelii Chrystusowej w świecie.
2. Dzisiaj w Kościele powszechnym w ramach Roku Jubileuszowego kończy się Jubileusz Diakonów Stałych.
3. W środę, 26 lutego, naszym parafialnym zwyczajem wieczorną Mszę Świętą poprzedzimy Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00. Serdecznie zapraszam wszystkich parafian, zwłaszcza czcicieli Matki Najświętszej, która przez swój udział w dziele zbawienia włada tak wielką mocą w wypraszaniu u tronu Bożego potrzebnych nam łask.
4. W nadchodzącym tygodniu, 1 marca, przypada pierwsza sobota miesiąca. W naszym kościele nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny będzie po Mszy Św. o godz. 7.30 – serdecznie zachęcam aby licznie wziąć udział w tym nabożeństwie i powierzyć matczynej opiece Maryi nasze codzienne troski.
5. Jednocześnie w tę przyszłą sobotę będziemy obchodzili Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który od 2011 roku jest świętem państwowym. Dzień ten został ustanowiony dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny.
6. Dziękuję Parafiankom z ul. Lipowej za przygotowanie kościoła na dzisiejszą niedzielę. Na przyszłą proszę o to Parafian z Brzegu. Taca w przyszłą niedzielę na inwestycje parafialne.
SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 16 lutego 2025
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
1. Każda niedziela jest wyjątkową okazją do dojrzewania naszej wiary, do pogłębiania i zacieśniania naszej osobistej relacji z Panem Bogiem. Jakże jest ważne, aby w tym procesie brała udział każda nasza rodzina i cała wspólnota parafialna. Pozwólmy Panu Jezusowi przemieniać nasze życie. Powierzajmy Mu trudy minionego tygodnia i nadzieje nadchodzących dni. Niech On działa w naszych sercach, wówczas codzienność wypełni się dobrem.
2. Pamiętajmy też, że tylko czerpiąc obficie ze stołu słowa Bożego i stołu eucharystycznego, zostajemy uzdrowieni i umocnieni, aby świadczyć o Chrystusie wśród tych, do których On nas posyła. Pamiętajmy, że w każdym spotkaniu drugi człowiek potrzebuje naszej miłości.
3. W Kościele powszechnym w ramach Roku Jubileuszowego 2025 w dniach 16 do 18 lutego będzie trwał Jubileusz Artystów, zaś w dniach 21 do 23 lutego – Jubileusz Diakonów Stałych.
4. W środę naszym parafialnym zwyczajem wieczorną Mszę Świętą poprzedzimy Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00. Serdecznie zapraszam wszystkich parafian, zwłaszcza czcicieli Matki Najświętszej, która przez swój udział w dziele odkupienia może wyprosić nam u Bożego tronu potrzebne łaski.
5. W sobotę, 22 lutego, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Już od IV wieku wierni Rzymu obchodzili pamiątkę założenia gminy chrześcijańskiej i obrania Wiecznego Miasta przez Świętego Piotra Apostoła na stolicę Kościoła Chrystusowego. Symbolem władzy Piotrowej stała się potężna bazylika, wzniesiona w XVII wieku nad grobem pierwszego biskupa Rzymu. Święto to jest przede wszystkim okazją do wyrażenia czci Świętemu Piotrowi i każdemu jego następcy, którzy zgodnie z wolą Chrystusa zostali postawieni jako pasterze całego Kościoła powszechnego. Pamiętajmy w naszych modlitwach o papieżu Franciszku. Naszym obowiązkiem jest wspierać jego pasterską posługę w niesieniu Ewangelii wszystkim narodom.
6. Dziękuję Parafiankom z ul. Mazowieckiej za przygotowanie kościoła na dzisiejszą niedzielę. Na przyszłą proszę o to Parafian z ul. Lipowej, których jakoś do tej pory pomijałem za co przepraszam.
PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 9 lutego 2025
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
1. Dziś na Eucharystii gromadzi nas Chrystus w piątą niedzielę w ciągu roku liturgicznego. Pamiętajmy, że nikt z nas ani cała nasza wspólnota parafialna nie jest w stanie pogłębić swojej więzi z Panem Bogiem bez Eucharystii. Dopiero karmiąc się prawdziwą Miłością, każdy chrześcijanin uczy się ofiarnego życia. Częściej i uważniej wczytujmy się w objawienie Boże zawarte w Piśmie Świętym. Jednocześnie wsłuchujmy się w to, co mówi Kościół, którego zadaniem jest ciągłe przybliżanie nas do zbawienia.
2. We wtorek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Wzywała do modlitwy oraz pokuty. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy pielgrzymi z całego świata.
3. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorego. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych. W środę skierujemy nasze prośby do Tej, którą nazywamy Cudowną Lekarką w chorobach, podczas nowenny i Mszy Świętej o godz. 18.00. Zapraszam na to modlitewne spotkanie.
4. W piątek, 14 lutego, obchodzimy święto Świętych Cyryla i Metodego – Patronów Europy. Żyli w IX wieku, pochodzili z miasta Saloniki w Cesarstwie Bizantyńskim. Znali wiele języków, dzięki czemu podjęli wiele udanych wypraw misyjnych, między innymi do Bułgarii i na Morawy. Wprowadzili do liturgii język słowiański, pisany przystosowanym alfabetem greckim, używany w Kościołach wschodnich do dziś. Cyryl przetłumaczył na ten język Pismo Święte. W 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił Świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy. W święto Cyryla i Metodego modlimy się za narody słowiańskie. Pamiętajmy, że Kościół jest jeden, choć od wieków gromadzi różne narody, tradycje i obrządki. Jako chrześcijanie jesteśmy budowniczymi jedności, choćby przez codziennie kierowaną do Pana Boga prośbę o pokój na świecie, ład moralny, o zgodę między narodami i swobodę głoszenia Chrystusowej Ewangelii.
5. Tego samego dnia tradycja wspomina Świętego Walentego, kapłana rzymskiego, który w 269 roku poniósł śmierć męczeńską, gdyż mimo tortur nie chciał wyrzec się Chrystusa. Wspominany jest jako między innymi patron zakochanych. Niech to będzie okazja także do modlitwy, podziękowania Panu Bogu za miłość, którą nas obdarzył, i za bliskich, którzy nas kochają. Pamiętajmy też o narzeczonych z naszej wspólnoty parafialnej i prośmy, aby ich wzajemna miłość umacniała się i aby z Bogiem weszli na wspólną drogę życia.
6. Dziękuję za ofiary złożone tydzień temu na tacę z przeznaczeniem na inwestycje parafialne i comiesięczne 4 indywidualne.
7. Dziękuję Parafiankom z Bobrowca za przygotowanie kościoła na dzisiejszą niedzielę. Na przyszłą proszę o to Parafian z ul. Mazowieckiej, których jakoś do tej pory pomijałem za co przepraszam.
W tym tygodniu patronują nam:
- w poniedziałek, 10 lutego – Święta Scholastyka (†542), dziewica, siostra św. Benedykta, wielkiego założyciela zakonu benedyktynów i patrona Europy; na wzór brata założyła zakon żeński według reguły benedyktyńskiej i całkowicie poświęciła się Panu Bogu;
- w piątek, 14 lutego – Święty Cyryl (826-869), mnich, i Święty Metody (między 815 a 820-885) biskup, rodzeni bracia, apostołowie Słowian działający w IX wieku; w 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił ich współpatronami Europy;
- w piątek, 14 lutego – Święty Walenty (III wiek), biskup i męczennik, orędownik podczas ciężkich chorób, czczony również jako patron zakochanych.