2023 IX-XII dawna organistówka,
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz logotypu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza - prace budowlano-wykończeniowe przy organistówce - etap II

  • koszt zadania 188.583,19 zł
  • dofinansowanie z MKiDN 150.000,00 zł

23.08.2023 r.


 

2021, Rzeczyca, dawna organistówka:

prace budowlane cokołu, wykończenie elewacji, podest wejściowy
- etap VI – dofinansowano ze środków budżetu państwa w kwocie

  • 85 000,00 zł w ramach programu „Ochrona zabytków”
  • oraz ze środków powiatu tomaszowskiego w kwocie 14 000,00

Zadanie polega na wykonaniu prac przy cokole na froncie,
odtworzeniu otworu wejściowego, wykończeniu i wzmocnieniu wejścia.

Obsługę dotacji zapewnia:
ORDO sp. z o.o.





Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza – prace budowlano -wykończeniowe przy organistówce:

  • wykonanie ścianek działowych wraz z izolacjami cieplnymi, przeciwwilgociowymi i przeciwdźwiękowymi,
  • montaż instalacji ogrzewania i chłodzenia,
  • montaż instalacji wentylacji.

Dofinansowano w kwocie 190.000,00 zł. (słownie sto dziewięćdziesiąt tysięcy zł.) ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Umowa z dnia 21.07.2022 r.


Witaj, Matko Pana,
Dziewico Maryjo, Królowo Różańca, Madonno Rzeczycka!
Błogosławiona Jesteś między niewiastami!
Ty jesteś obrazem Kościoła napełnionego blaskiem paschalnego światła.
Ty jesteś dumą naszego ludu i znakiem zwycięstwa nad złem.
Obietnico miłosiernej miłości Ojca,
Nauczycielko głoszenia Dobrej Nowiny,
Znaku płonącego ognia Ducha Świętego!
które Ojciec objawia maluczkim.
Okaż nam siłę Twej matczynej opieki.
Niech Twoje Niepokalane Serce,
będzie ucieczką grzeszników
i drogą, która prowadzi do Boga.
O, Madonno Rzeczycka
Zjednoczeni z braćmi i siostrami w wierze, nadziei i miłości,
Tobie się oddajemy.
Zjednoczeni z braćmi i siostrami, przez Ciebie, Bogu się poświęcamy.
Zanurzeni w blasku światła, które z Twoich rąk wypływa,
oddajemy cześć Bogu na wieki wieków.
Amen.


"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

1.png5.png0.png7.png0.png1.png7.png
Dzisiaj474
Wczoraj560
Ostatni tydzień4309
Ostatni miesiąc7983
Wszystkie1507017

6
odwiedzających na stronie

niedziela, 14, czerwiec 2026 21:02

Ogłoszenia duszpasterskie

JEDENASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 14 czerwca 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dobiegamy połowy czerwca, miesiąca poświęconego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zapytajmy się: na ilu nabożeństwach czerwcowych byłem (byłam), ile razy pobożnie odmówiłem Litanię do Serca Pana Jezusa czy Koronkę do Miłosierdzia Bożego albo Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego, może jakąś inną modlitwę wynagrodzenia i przebłagania, ile chwil poświęciłem na cichą adorację i rozmowę z Bogiem ukrytym w Najświętszym Sakramencie? On codziennie na nas czeka podczas każdej Mszy Świętej i czerwcowego nabożeństwa. Możliwości mamy wiele i tylko od nas samych zależy, jak spożytkujemy czas, który jest nam zadany, abyśmy się uświęcali i abyśmy pomagali także innym dojść do świętości. W naszym kościele nabożeństwo czerwcowe celebrujemy codziennie.

2. Wielkimi krokami zbliża się koniec roku katechetycznego i szkolnego – to już w przyszłym tygodniu! Przypominamy dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, by było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu. Warto w modlitwach nie tylko prosić, ale i dziękować za otrzymane dobro, za przeżyty z Bogiem czas. Niech nie zabraknie tego dziękczynienia w nadchodzących dniach. Będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji. Niech to będzie błogosławiony czas naszego wypoczynku, regeneracji sił, ale także duchowego wzrostu. Nawet w wakacje można wybrać się na rekolekcje czy pielgrzymkę, a odwiedzając ciekawe miejsca, zwłaszcza w świątyniach nie tylko podziwiać piękno, ale oddać cześć Panu całego stworzenia. 

3. Nie wszyscy wyjadą na wakacje. Może znamy jakąś wielodzietną rodzinę, którą należy wesprzeć, fundując wyjazd dziecka na kolonie, obóz, wycieczkę czy rekolekcje. Mamy być świadkami Miłości miłosiernej! Zatem niech to będzie nasza odpowiedź na Chrystusowe wezwanie: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” i na innym miejscu: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”!  

4. Niech Bóg błogosławi Wszystkim, którzy przygotowali Uroczystość i Oktawę Bożego Ciała i w niej uczestniczyli. Dziękuję Panom Kościelnemu i Organiście, Pani Katechetce, Liturgicznej Służbie Ołtarza, Chórowi, dzieciom i ich rodzicom, Paniom w strojach ludowych, Panom którzy stworzyli asystę, młodzieży i dzieciom, dziewczynkom sypiącym kwiaty, ofiarodawcom płatków kwiatów. Dziękuję za przygotowanie ołtarzy.  Druhom z OSP Sadykierzu i Luboczy za profesjonalne zabezpieczenie trasy na czas procesji. Dziękuję Wszystkim, których nie jestem w stanie wymienić.

5. Dziękuję Parafiankom, które uczestniczyły w pierwszym spotkaniu parafialnego zespołu II Synodu Diecezji Łowickiej. Przy okazji informuję że Msze Św. w niedzielę od 1 stycznia 2027 będą odprawiane o godz. 8.00, 10.00 i 12.00.

6. Dziękuję Parafiankom z ul. Hubala i Słonecznej za przygotowanie kościoła na dzisiejszą niedzielę. Na następną niedzielę proszę o to Parafian z ul. Lipowa, Zakątna i Wiśniowa.

7. Dziękuję i za 3 imienne ofiar na inwestycje parafialne. Rodzicom dzieci komunijnych dziękuję za złożoną ofiarę. Dziękuję za ofiary na inwestycje parafialne złożone tydzień temu na tacę.

8. Dziś w niedzielę po Mszach Św. przed kościołem będzie przeprowadzona zbiórka na rzecz trzyletniego Pawełka, który choruje na dystrofię mięśniową Duchenne’a – ciężką, postępującą chorobę prowadzącą do zaniku mięśni.

 

 

DZIESIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 7 czerwca 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś przypada dziesiąta niedziela w ciągu roku. Ponieważ mamy czerwiec, zachęcam do licznego udziału w nabożeństwach czerwcowych, by być jeszcze bliżej Jezusowego Serca, które jest najpełniejszym wyrazem Bożej miłości miłosiernej, Bożego miłosierdzia. To wyjątkowa okazja do wynagrodzenia Bogu za grzechy swoje i świata. Częściej odmawiajmy Litanię do Serca Pana JezusaKoronkę do Miłosierdzia Bożego. Może warto też uważniej wczytać się w Dzienniczek Świętej Siostry Faustyny, wielkiej apostołki miłosierdzia Bożego! Podczas każdego czerwcowego nabożeństwa adorujemy Pana Jezusa – Miłość Miłosierną ukrytą w Eucharystii.

2. Od 2008 roku pierwsza niedziela czerwca obchodzona jest jako Święto Dziękczynienia. Przede wszystkim dziękujemy naszemu Ojcu w Niebie za dar Odkupienia. Ale jednocześnie dziękujemy sobie wzajemnie za wszelkie gesty dobroci i braterskiej solidarności. W naszej Parafii dziś o godz. 11.00 Uroczystość I Komunii Św.

3. Trwa tak zwana oktawa Bożego Ciała. Codziennie do czwartku, 11 czerwca, włącznie Codziennie gromadzimy się w naszym kościele na Eucharystii, a po niej celebrujemy czerwcowe nabożeństwo do Serca Pana Jezusa i podążamy w procesji za Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie. Zachęcam wszystkich Parafian do licznego udziału w tej naszej wspólnotowej modlitwie. Szeroko otwórzmy się na działanie Ducha Świętego w Eucharystii, aby i w naszym życiu mogły objawić się tak potrzebne dzisiejszemu światu cuda łaski Bożej: cud przebaczenia prześladowcom, cud troski o chorych i zniewolonych, cud zabiegania o sprawy Boże bardziej niż o wypchany trzos, cud bezinteresownego dzielenia się zwykłą ludzką dobrocią. W czwartek o godz. 18.00 Msza Św. dziękczynna z okazji 135 rocznicy konsekracji kościoła w Rzeczycy oraz pierwsze spotkanie parafialnej grupy synodalnej.

4. W piątek, 12 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Cały czerwiec poświęcony jest czci Bożego Serca. Ten kult na naszej ziemi zawsze był bardzo żywy. To na prośbę polskich biskupów papież Klemens XIII w 1765 roku uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa rozciągnął na cały Kościół. Wielu pamięta jeszcze praktykę specjalnego poświęcenia rodzin Najświętszemu Sercu. Tyle pokoleń dobrych ojców i matek, tyle powołań kapłańskich i zakonnych kształtowało się w szkole Jezusowego Serca! To Serce jest źródłem miłosierdzia dla współczesnego człowieka i świata. Podczas Eucharystii według świątecznego porządku o godz. 7.00 i 18.00 będziemy gorąco prosić, by Jezus uczynił serca nasze według Serca swego. Od 1995 roku z inicjatywy papieża Świętego Jana Pawła II w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada też Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Z racji uroczystości w piątek nie będzie obowiązywał post od potraw mięsnych.

5. Natomiast w sobotę, 13 czerwca, zwracamy się do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Ona nieustannie prowadzi nas do swego Syna i ciągle podpowiada: „Uczyńcie, co mój Syn wam powie…”.

6. Dziękuję Rodzicom dzieci pierwszokomunijnych za przygotowanie kościoła na dzisiejszą niedzielę. Na następną niedzielę proszę o to Parafian z ul. Hubala i Słonecznej. Dziękuję Panu Robertowi z Łęgu.

7. Dziękuję i za 3 imienne ofiar na inwestycje. Kolejnej rodzinie dziękuję za ufundowanie nowej 5 ławki do kościoła.

8. Za tydzień w niedzielę po Mszach Św. przed kościołem będzie przeprowadzona zbiórka na rzecz trzyletniego Pawełka, który choruje na dystrofię mięśniową Duchenne’a – ciężką, postępującą chorobę prowadzącą do zaniku mięśni.

Obecnie prowadzimy zbiórkę środków na terapię genową w Stanach Zjednoczonych, która daje naszemu dziecku realną szansę na zatrzymanie choroby i uratowanie życia. Koszt leczenia wynosi aż 16 milionów złotych.
Link do zbiórki: www.siepomaga.pl www.siepomaga.pl/Pawelek-pokropek Zbiórka jest prowadzona za pośrednictwem portalu Siepomaga, a jej wiarygodność potwierdzają wszystkie wymagane dokumenty, w tym również potwierdzenie od naszego Księdza Proboszcza.

9. W piątek 3 lipca odbędzie się coroczna zbiórka zużytego sprzętu AGD. Informacja na ulotkach i plakacie.

 

W tym tygodniu patronują nam:

- w poniedziałek, 8 czerwca – Święta Jadwiga Królowa (1374-1399), władca na tronie krakowskim, poświęciła swe życie dla narodu polskiego i litewskiego;

- we wtorek, 9 czerwca – Święty Efrem (około 306-373), diakon i doktor Kościoła;

- w środę, 10 czerwca – Błogosławiony Bogumił (ok. 1135-1204), biskup poznański i gnieźnieński słynący z mądrości, roztropności i pobożności;

- w czwartek, 11 czerwca – Święty Barnaba (†około 61 r.), nazywany Apostołem, był jednym z opiekunów młodego Kościoła w Antiochii oraz misjonarzem na Cyprze i w Azji Mniejszej, towarzyszył w podróżach Świętemu Markowi i Świętemu Pawłowi, został ukamienowany w Salaminie na Cyprze.

 

 

 

NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY 31 maja 2026 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiaj, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, ze szczególną czcią Kościół wypowiada modlitwę: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…”. Warto też zdać sobie sprawę, że ile razy świadomie i pobożnie wykonujemy znak krzyża, modlitewnie wielbimy Trójcę Przenajświętszą – jednego Boga w trzech Osobach. Jeśli dzisiaj człowiekowi, nawet chrześcijaninowi, trudno pojąć tę prawdę, tym bardziej módlmy się o mądrość Bożą i o światło Ducha Świętego.

2. Jutro, w poniedziałek, 1 czerwca, przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka. Dlatego na Eucharystię zapraszam w środę o godz. 18.00 przede wszystkim dzieci z rodzicami, aby wspólnie modlić się o czyste i dobre serca dla nich, o ich duchowy wzrost i bezpieczeństwo w trudnych czasach.

3. Z początkiem czerwca, czyli od najbliższego poniedziałku, kierujemy swe myśli ku Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele codziennie będziemy odprawiali nabożeństwo czerwcowe, podczas którego śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Licznie uczęszczajmy na te nabożeństwa, aby wynagrodzić Panu Bogu wszystkie nasze grzechy i nieprawości.

4. W najbliższy czwartek, 4 czerwca, w liturgii będziemy celebrowali uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii, będziemy prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, dla naszej Ojczyzny i naszego narodu. Udział w procesji eucharystycznej jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas, że jest w naszym życiu zawsze obecny. Przygotujmy cztery ołtarze, udekorujmy nasz parafialny wieczernik i nasze domy, a przede wszystkim otwórzmy Jezusowi nasze serca, aby mogło je opromienić Jego błogosławieństwo. Uroczystą liturgię tego dnia rozpoczniemy Mszą Świętą sprawowaną w naszym kościele o godz. 11.00 w czasie której dzieci z klas IV będą przeżywały rocznicę I Komunii Św. Jeszcze raz zapraszam Wszystkich Parafian do uczestnictwa, a także czynnego zaangażowania się w przygotowanie i oprawę uroczystości.

5. Procesje eucharystyczne wokół naszego kościoła będą odbywały się codziennie przez całą tak zwaną oktawę Bożego Ciała.

6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

W pierwszy czwartek (4 czerwca) będziemy dziękowali Panu Bogu za dar Eucharystii, będziemy się też modlili o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne.

W pierwszy piątek (5 czerwca) będzie szczególna okazja do oddania czci Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz do pojednania się z Bogiem i braćmi - okazja do spowiedzi świętej w naszym kościele od godz. 6.30 - 6.55 i 17.10 - 17.50.

- od godz. 17.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu z nabożeństwem pierwszopiątkowym o godz. 18.00 i procesją , a po niej Msza Św.

W pierwszą sobotę (6 czerwca) oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Msza Święta w kościele o godz. 18.00.

7. Za tydzień w niedzielę o godz. 11.00 Uroczystość I Komunii Św. Dlatego nabożeństwo i procesja eucharystyczna z racji Oktawy Bożego Ciała i pierwszej niedzieli m-ca po Mszy Św. o godz. 9.00. Taca na inwestycje parafialne.

8. Dziękuję Parafiankom i Parafianom z Zawad za przygotowanie kościoła na dzisiejszą niedzielę. Na następną niedzielę proszę o to rodziców dzieci pierwszokomunijnych. 

9. Dziękuję i za 2 imienne ofiar na inwestycje.

W tym tygodniu patronują nam:

- w poniedziałek, 1 czerwca – Święty Justyn (II w.), wielki obrońca wiary, męczennik, który oddał życie podczas prześladowań chrześcijan za cesarza Marka Aureliusza, jest uznawany za najważniejszego apologetę chrześcijaństwa II wieku;

- we wtorek, 2 czerwca – Święci Marceli i Piotr (†około 303/304), rzymscy męczennicy, ponieśli śmierć przez ścięcie w okresie panowania cesarza Dioklecjana;

- w środę, 3 czerwca – Święty Karol Lwanga i jego towarzysze (†1886), męczennicy z Ugandy w Afryce, którzy oddali życie dla Chrystusa;

- w piątek, 5 czerwca – Święty Bonifacy (673-754), biskup i męczennik, benedyktyn, wielki misjonarz i apostoł Niemiec;

- w sobotę, 6 czerwca – Święty Norbert (około 1080-1134), biskup Magdeburga, założyciel zakonu norbertanów, był znanym z reform życia zakonnego i z głębokiej duchowości.

 

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO  24 maja 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce „Zielonymi Świątkami”, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnice Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. On umacnia to, co słabe, prostuje to, co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Tylko otwórzmy się na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.

2. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI w tę dzisiejszą niedzielę modlimy się też za Kościół w Chinach. W 2007 roku papież Benedykt XVI wydał List apostolski, w którym napisał, że 24 maja ma być poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. Ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.

3. Jutro, w poniedziałek, 25 maja (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Papież Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w Kościele. Tego dnia świąteczna Eucharystia w naszym kościele o godz. 18.00 – serdecznie zapraszam!

4. We wtorek, 26 maja, przypada Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Wszystkich zapraszam na wspólną Eucharystię i modlitwę w naszym kościele w środę o godz. 18.00, podczas której przez wstawiennictwo Najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym życiu.

5. W czwartek, 28 maja, będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów i kleryków naszej diecezji, którzy przygotowują się do kapłaństwa. Zapraszam na świąteczną Mszę Świętą o godz. 18.00.

6. W ten świąteczny czwartek przypada też 45. rocznica śmierci Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Właśnie 28 maja został wyznaczony w kalendarzu liturgicznym jako dzień wspomnienia tego polskiego Błogosławionego. Pamiętajmy, że ten Wielki Prymas Polski oddał nasz naród w macierzyńską niewolę Maryi. Starajmy się wypełniać jego testament, a jednocześnie módlmy się o jego szybką kanonizację.

7. W przyszłą niedzielę, 15 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy. Pamiętajmy, że uroczystość ta kończy czas wielkanocnej Komunii Świętej.

8. Dziękuję 3 Parafiankom z ulic Niska, Kwiatowa, Obwodowa, Krótka, Wschodnia  za przygotowanie kościoła na dzisiejszą niedzielę. Dziękuję Panom Marcinowi i Cezaremu z ul. Zachodniej  i Danielowi z ul. Mazowieckiej. Na następną proszę o to Parafian z Zawad. Proszę także Parafianki o wypielenie kwietników.

9. Dziękuję i za 2 imienne ofiar na inwestycje parafialne.

10. W najbliższą sobotę 30 maja odbędzie się pielgrzymka do Częstochowy na nocne czuwanie. Wyjazd o godzinie 17:00 spod kościoła w Rzeczycy. Planowany powrót w niedzielę o godzinie 06:00. Pozostało jeszcze kilka wolnych miejsc. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 600 086 929. Serdecznie zapraszamy do udziału w pielgrzymce.

W tym tygodniu patronują nam:

- we wtorek, 26 maja – Święty Filip Nereusz (1515-1595), wychowawca młodzieży i opiekun ludzi chorych, którym poświęcił się bez reszty;

- w środę, 27 maja – Święty Augustyn z Canterbery (†604 lub 605), mnich benedyktyński, pierwszy arcybiskup Canterbury, nazywany apostołem Anglii;

- tego samego dnia – Święty Paweł VI (1897-1978), papież, który roztropnie kierował dalszymi pracami Soboru Watykańskiego II, a po Soborze zaangażował się we wprowadzanie w życie postanowień soborowych;

- w piątek, 29 maja – Święta Urszula Ledóchowska (1865-1939), założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwanych urszulankami szarymi, wielka wychowawczyni i opiekunka dzieci i młodzieży;

- w sobotę, 30 maja – Święty Jan Sarkander (1576-1620), pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego prezbiter, obrońca tajemnicy spowiedzi i męczennik;

- tego samego dnia – Święta Zdzisława (1215-1252), pochodząca z Moraw wzorowa żona i matka, tercjarka dominikańska, oddana modlitwie i ludziom, słynęła jako opiekunka ubogich i uzdrowicielka, dlatego jest patronką młodych małżeństw i matek.

 

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE 17 maja 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Chrystus Pan, zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). Tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami i przygotować nam miejsce.

2. W najbliższy poniedziałek, 18 maja, wspominamy 106. rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II. Dziękujmy Bożej Opatrzności za wielki dar jego długiego pontyfikatu, za przykład mocnej wiary i heroicznej miłości, jaki nam pozostawił. Wpatrujmy się też w jego święte życie, aby na jego wzór każdego dnia być bliżej Pana Boga. I jak on całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. On uczynił to w sposób wyjątkowy, powtarzając słowa: „Totus Tuus”. W tych intencjach modlimy się podczas dzisiejszych Mszy Świętych.

3. W przyszłą niedzielę, 24 maja, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tak zwane Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby wypełnić przykazanie kościelne nakazujące spowiedź i Komunię Świętą wielkanocną. Wigilię tej uroczystości będziemy świętować już w sobotę, 23 maja. Do tej uroczystości od jutra przygotowujemy się przez specjalną nowennę. Włączmy się do tej modlitwy podczas liturgii w naszym kościele lub prywatnie odmawiajmy ją w domu.

4. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI w tę nadchodzącą niedzielę modlimy się też za Kościół w Chinach. W 2007 roku papież Benedykt XVI wydał List apostolski, w którym napisał, że 24 maja ma być poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. Ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.

5. Przypominam o nabożeństwach majowych. Zapraszamy na wspólną modlitwę, aby uwielbiać Matkę Zbawiciela śpiewem Litanii loretańskiej.

6. W czasie gdy cały Kościół prosi w Nowennie o Zstąpienie Ducha Świętego,  spotkajmy się i my jako wspólnota parafialna, w piątek, 22 maja 2026 roku, aby razem trwać na modlitwie i otworzyć serca na działanie Ducha Świętego. Rozpoczniemy Mszą Świętą o godz. 18.00, następnie Nabożeństwo Majowe, Nowenna i Adoracja do godz. 20.00, podczas której modlitwa uwielbienia, rozważanie Słowa Bożego na wzór Apostołów trwających w Wieczerniku oraz czas na osobiste otwarcie się na dary Ducha Świętego. Niech ten wieczór będzie dla nas wszystkich czasem duchowego odnowienia. Serdecznie zapraszamy Wszystkich, a szczególnie kandydatów do bierzmowania!

7. Dziękuję Parafiankom z ulicy Kitowicza za przygotowanie kościoła na dzisiejszą niedzielę. Na następną proszę o to Parafian z ulic Niska, Kwiatowa, Obwodowa, Krótka, Wschodnia.

8. Dziękuję i za 2 imienne ofiar na inwestycje parafialne.

9. Zachęcam do kupowania i czytania prasy katolickiej. Zachęcam do zgłoszenia i otrzymywania biuletynu na e-mail. Wystarczy na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wysłać wiadomość ZAMAWIAM.

W tym tygodniu patronują nam: 

- w poniedziałek, 18 maja – Święty Jan I (†526), papież i męczennik;

- tego samego dnia – Święty Stanisław Papczyński (1631-1701), prezbiter, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, znany z głębokiej duchowości i zaangażowania w szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia Maryi;

- w środę, 20 maja – Święty Bernardyn ze Sieny (1380-1444), prezbiter, włoski franciszkanin i reformator zakonu;

- w czwartek, 21 maja – Święty Krzysztof Magellanes (1869-1927), prezbiter i jego Towarzysze, meksykańscy męczennicy, którzy ponieśli śmierć za wiarę podczas panowania rządów antychrześcijańskich w Meksyku;

- tego samego dnia – Święty Karol Eugeniusz de Mazenod (1782-1861), biskup, założyciel Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej;

- w piątek, 22 maja – Święta Rita z Cascii (około 1380- 1457), włoska zakonnica, ze zgromadzenia sióstr augustianek, należy do najbardziej popularnych świętych na świecie, często wzywana jako patronka spraw beznadziejnych; jej nienaruszone do dziś ciało spoczywa w kościele klasztornym w Cascii, który jest miejscem licznych pielgrzymek.

 

SZÓSTA NIEDZIELA WIELKANOCY  10 maja 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś, w szóstą niedzielę Wielkanocy, gromadzimy się wokół ołtarza, aby misterium paschalne mogło przemienić nasze życie. Przyjmowanie sakramentów świętych, zwłaszcza pełny udział w Eucharystii, wsłuchiwanie się w słowo Boże – to wszystko otwiera nas na Najwyższego, który zadziwia swoją mocą, dobrocią i bezinteresownością. Tak rodzą się wiara, nadzieja i miłość – dobro, którym można i trzeba się dzielić z innymi. Właśnie w ten sposób stajemy się solą ziemi, nadajemy właściwy sens naszej doczesności.

2. W najbliższy poniedziałek rozpoczniemy doroczne Dni modlitw o urodzaje i za kraje głodujące. Do środy włącznie przez wstawiennictwo Maryi oraz Świętych podczas procesji błagalnych będziemy prosili o błogosławieństwo Boże dla ciężko pracujących na roli, o sprzyjającą pogodę dla wzrostu zasiewów i obfitych plonów, aby nikomu w naszej Ojczyźnie i na całym świecie nie brakowało chleba powszedniego.

3. W środę, 13 maja, w liturgii wspominamy Matkę Bożą Fatimską oraz 45. rocznicę zamachu na Świętego Jana Pawła II. Mając przed oczami wydarzenia z 13 maja 1981 roku, wpatrujmy się w jego święte życie, na jego wzór starajmy się żyć w pełnej komunii z Panem Bogiem i całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. Zapraszam na wieczorną Eucharystię i nabożeństwo fatimskie w naszym kościele o godz. 18.00.

4. W czwartek, 14 maja, w liturgii czcimy Świętego Macieja Apostoła, wybranego do grona Dwunastu w miejsce Judasza. Hebrajskie imię „Maciej” oznacza „dar Boga”. Zwróćmy się do tego Świętego, aby wspomagał nasze wysiłki codziennego stawania się darem Boga dla braci. Msza ze święta w naszym kościele o godz. 18.00.

5. Natomiast w sobotę, 16 maja, przypada święto patrona Polski, Świętego Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz jezuicki. Zyskał miano „łowcy dusz”. Dnia 16 maja 1657 roku został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych tortur nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa. Jego relikwie znajdują się w kościele oo. jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Niech ten Święty Patron będzie dla nas wzorem bezkompromisowości wiary i przywiązania do Zbawiciela, a zarazem orędownikiem w trudnym budowaniu ładu i jedności w naszej Ojczyźnie i we wspólnocie narodów.

6. W przyszłą niedzielę, 10 maja, będziemy celebrowali uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Rozpoczniemy też nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Warto odprawić to nabożeństwo, wypraszając dla siebie i innych wiele światła Ducha Ożywiciela i Uświęciciela, aby nasza wiara, nadzieja i miłość nie ustawały w trudnej codzienności.

7. Trwają nabożeństwa majowe ku czci Matki Najświętszej. Serdecznie zachęcam do licznego udziału w tym modlitewnym uwielbieniu Matki naszego Pana i naszej. Zachęcam również, aby śpiewem Litanii loretańskiej wypraszać wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny w naszych codziennych potrzebach. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach majowych w kościele, zachęcamy do modlitwy przy przydrożnych kapliczkach oraz w domach rodzinnych.

8. Maryi – Wychowawczyni powołań kapłańskich i Matce kapłanów w osobistych modlitwach polecajmy też przygotowujących się do przyjęcia święceń diakonatu oraz prezbiteratu w naszej archi(diecezji). Niech wytrw0ale idą za głosem Boga i z odwagą podejmą drogę swego powołania, uświęcając na niej samych siebie i wszystkich, do których zostaną posłani.

9. W czwartek, 4 czerwca, będziemy celebrować uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Uczestnicząc w tym dniu w procesji, publicznie wyznajemy wiarę w ukrytego w Białej Hostii Jezusa Chrystusa. Po Eucharystii o godz. 11.00 wyruszymy w procesji do czterech ołtarzy z Jezusem Eucharystycznym po ulicach naszej parafii. Proszę o przygotowanie ołtarzy, sztandarów, feretronów i chorągwi, udekorowanie naszych domów i trasy procesji. Dziewczynki pierwszokomunijne i rocznicowe, ale też i te trochę młodsze, i starsze zapraszam do sypania kwiatków. Bardzo proszę, aby ołtarze przygotowali Parafianie: I przy organistówce Druhowie z OSP (Krew Nowego Przymierza wylana na odpuszczenie grzechów - Mt 26, 17-19.26-29), II przy Zakładzie Pogrzebowym „Zacisze” z ul. Długa, Piaskowa, Nowa

 (Jedli i nasycili się - Mk 8, 1-9) , III przy kwiaciarni P. Wiesławy z ul. Mazowiecka Lipowa Zakątna Wiśniowa

 (Poznali Go przy łamaniu chleba - Łk 24, 13-16.28-35) i IV przy kościele z ul. Niska, Kwiatowa, Okrężna, Krótka, Wschodnia, Hubala, Słoneczna (Prośba za przyszły Kościół - J 17, 20-26) . Druhów z OSP Sadykierz, Brzozów i Zawady proszę o zabezpieczenie trasy procesji od skrzyżowania z ul. Mazowiecką, a z Luboczy od skrzyżowania z ul. Niską. Proszę, aby w tym dniu od godz. 10.00 nie parkować aut od kościoła do skrzyżowania z ul. Zacisze.

10. W najbliższy czwartek po nabożeństwie majowym zapraszam na spotkanie rodziców i dzieci z klas IV.

11. Dziękuję Panu Wójtowi i pracownikom Gminy za okazaną pomoc. Dziękuję Parafiankom z ulicy Mazowieckiej za przygotowanie kościoła na dzisiejszą niedzielę. Na następną proszę o to Parafian z ulicy Kitowicza.

12. Dziękuję za ofiary złożone tydzień temu na tacę z przeznaczeniem na inwestycje parafialne i za 5 imiennych ofiar.

13. Zachęcam do kupowania i czytania prasy katolickiej.

W tym tygodniu patronują nam:

- we wtorek, 12 maja – Święci Nereusz i Achilles (†około 304), męczennicy, ponieśli śmierć za wiarę i pochowani na cmentarzu przy Via Ardeatina – starożytnej drodze prowadzącej do Rzymu;

- tego samego dnia – Święty Pankracy (około 289-304), męczennik, w czasie prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana odmówił wyrzeczenia się wiary chrześcijańskiej, za co został skazany na śmierć i ścięty mieczem w wieku około 14 lat;

- w czwartek, 14 maja – Święty Maciej Apostoł (†około 50, według innych 80), jeden z pierwszych uczniów Jezusa, wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza;

- w sobotę, 16 maja – Święty Andrzej Bobola (1591-1657), prezbiter i męczennik, patron Polski.

 

PIĄTA NIEDZIELA WIELKANOCY 3 maja 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś piąta niedziela Wielkanocy. Po raz kolejny gromadzimy się na Świętej Wieczerzy, aby pokrzepiać się słowem Bożym i Chlebem eucharystycznym. Umocnieni darami Bożymi, będziemy wkraczać w nowe wyzwania kolejnego tygodnia i dawać świadectwo wiary w Zmartwychwstałego Pana. 

2. W tym tygodniu przypadają kolejne święta. W środę, 6 maja, obchodzimy święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba, którzy czerpiąc moc z Chrystusa, udowodnili, że nawet słaby człowiek jest w stanie poświęcić się głoszeniu Ewangelii. Ich wstawiennictwu podczas świątecznej Mszy Świętej o godz. 18.00 będziemy polecać powołanych do pracy w Kościele.

3. W piątek, 8 maja, przypada uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Będziemy prosić Świętego Stanisława o wstawiennictwo, aby powołania kapłańskie, budzące się na polskiej ziemi, były naprawdę godne i święte. Wszystkich gorąco zapraszam na uroczystą Eucharystię o godz. 7.00 i 18.00. Tego dnia będziemy również prosić Boga o pokój w naszej Ojczyźnie, u naszych sąsiadów i na całym świecie, ponieważ tego dnia przypada 81. rocznica zakończenia II wojny światowej. Prośmy Opatrzność Bożą, aby kolejne pokolenia Polaków żyły w pokoju. Z racji przypadającej uroczystości w tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

4. Dokładnie w piątek przypada też 1. rocznica wyboru papieża Leona XIV. Właśnie 8 maja 2025 roku pochodzący ze Stanów Zjednoczonych kardynał Robert Prevost został wybrany na kolejnego papieża Kościoła katolickiego. Dzień 8 maja urasta w tym wyborze do rangi symbolu – to dzień zakończenia II wojny światowej. Módlmy się za Piotra naszych czasów, papieża Leona XIV, aby prowadzony światłem Ducha Świętego, umacniał Kościół Chrystusowy i skutecznie zabiegał o pokój na świecie.

5. Przypominam, że w naszym kościele w maju codziennie sprawujemy nabożeństwa majowe ku czci Matki Najświętszej. Weźmy udział w tym modlitewnym uwielbieniu Matki naszego Pana i naszej. W tak wielu sprawach osobistych, rodzinnych i narodowych możemy i powinniśmy prosić o Jej wstawiennictwo.

6. Dziękuję Parafiankom z z ulic Tomaszowska, Zachodnia, Polna, Akacjowa za przygotowanie kościoła na dzisiejszą niedzielę. Na następną proszę o to Parafian z ulicy Mazowieckiej.

W tym tygodniu patronują nam:

- we wtorek, 5 maja – Święty Stanisław Kazimierczyk (1433-1489), krakowski prezbiter, który nauczaniem i życiem świadczył, że Eucharystia jest najlepszym miejscem spotkania Chrystusa oraz źródłem mocy do czynnej miłości bliźniego;

- w środę, 6 maja – Święci Apostołowie Filip (†81-96) i Jakub (†62), którzy należeli do Grona Dwunastu;

- w piątek, 8 maja – Święty Stanisław (około 1030-1079), biskup i męczennik, główny patron Polski.

 

 

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2026.  Wszystkie prawa zastrzeżone.