Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe:
Bank Pekao SA
03 1240 1545 1111 0010 7455 6473

DRUK PRZELEWU

Rzeczyca, budynek dawnej organistówki z początku XX w.:
Rewitalizacja budynku zagrożonego katastrofą budowlaną -
etap III: strop żelbetonowy


Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Rzeczyca, dawna organistówka (XX w.):
odtworzenie komina, kroksztynów oraz lukarn, wymiana stropu,
prace budowlane przy ścianach
- etap III dofinansowano z środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Fundacja ENERGA
z siedzibą w Gdańsku
obdarowała Parafię Rzymskokatolicką
p.w. Św. Katarzyny w Rzeczycy
kwotą 45 000 złotych na:
prace zabezpieczające,
wzmacniające oraz konserwatorskie
w Parafii

"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

2.png7.png2.png2.png1.png5.png
Dzisiaj8
Wczoraj337
Ostatni tydzień630
Ostatni miesiąc2409
Wszystkie272215

2
odwiedzających na stronie

środa, 12, grudzień 2018 00:44

Poświecenie kapliczki w Grotowicach - 5 maja 2013 roku

Za panowania Zygmunta III Wazy, w czasie buntu części szlachty nazwanego rokoszem Zebrzydowskiego, 5 lipca 1607 roku doszło do bratobójczej bitwy  pod Guzowem k/ Żyrardowa Po stronie króla brał w niej udział Dziedzic Grotowic Mateusz Grotowski. Jedyną pamiątką tego starcia jest wystawiona przez Grotowskiego kapliczka - kolumna zwieńczona krzyżem. Znajduje się u podnóża nadpilickiej skarpy, pomiędzy zabudowaniami Grotowic a skrajem dawnego podworskiego parku. Ma ok. 3 m wysokości; w górnej,  szerszej części ponad wnękami  w każdą z czterech ścianek wmontowano rzeźbione w piaskowcu  herby Ciołek i Rawicz. Nad herbem od strony parku wykuto datę  ufundowania kolumny - 1607.

 

Obiekt jest najstarszym zabytkiem na terenie naszej gminy i  parafii. Prace konserwatorskie, których celem było poprawienie stanu technicznego i odtworzenie wartości artystycznych kapliczki wykonał Piotr Obłog, konserwator dzieł sztuki. Koszty restauracji zabytku pokrył Wojewódzki Konserwator Zabytków i Urząd Gminy Rzeczyca.

W niedziele 5 maja 2013 roku odbyła się uroczystość poświęcenia odrestaurowanej kapliczki. Msze świętą z udziałem Władz Gminy, zaproszonych Gości i mieszkańców Grotowic odprawił ks. wikariusz parafii.

 

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2018.  Wszystkie prawa zastrzeżone.