Rzeczyca, budynek dawnej organistówki z początku XX w.:
Rewitalizacja budynku zagrożonego katastrofą budowlaną -
etap III: strop żelbetonowy

odtworzenie komina, kroksztynów oraz lukarn, wymiana stropu,
prace budowlane przy ścianach
- etap III dofinansowano z środków

Fundacja ENERGA
z siedzibą w Gdańsku
obdarowała Parafię Rzymskokatolicką
p.w. Św. Katarzyny w Rzeczycy
kwotą 45 000 złotych na:
prace zabezpieczające,
wzmacniające oraz konserwatorskie
w Parafii

Ostatni miesiąc1919

poniedziałek, 10, grudzień 2018 09:25

Św. Jan Nepomucen IX 2007

Św. Jan Nepomucen

W ramach remontu starej kapliczki dla uczczenia beatyfikacji O. Stanisława Papczyńskiego i upamiętnienia pobytu Świętego w Luboczy zostanie wymieniona stara i zniszczona figura przedstawiająca świętego Jana Nepomucena na nową. Wykonał ją z drewna lipowego wskazany przez Ośrodek Regionalny w Łodzi artysta rzeźbiarz Zbigniew Fabijański  z Białynina.

Św. Jan Nepomucen żył w XIV wieku w Czechach. W 1393 roku popadł w niełaskę władcy króla czeskiego Wacława i zrzucono go z mostu Karola do rzeki Wełtawy w Pradze. Jedna z wersji mówi, że Jan Nepomucen po odmówieniu ujawnienia tajemnicy spowiedzi królowej Zofii królowi czeskiemu Wacławowi został poddany ciężkim torturom i w konsekwencji wrzucony do rzeki. W ikonografii tego świętego atrybutem jest biret kanonika, krzyż i gałązka palmowa /męczeństwo/. Jest uważany za patrona mostów, przepraw, ratowników, opiekunem życia rodzinnego, orędownikiem dobrej spowiedzi, sławy i honoru. Według tradycji ludowej chroni pola i zasiewy przed powodzią. Dlatego figury św. Jana Nepomucena można spotkać przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, strug, ale również na skrzyżowaniu dróg.

W odnowionej przez mieszkańców Luboczy kapliczce oprócz św. Jana Nepomucena znajdzie się podarowany przez Księży Marianów obraz Matki Bożej Licheńskiej i błogosławionego O. Stanisława Papczyńskiego.

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2018.  Wszystkie prawa zastrzeżone.