sobota, 20, kwiecień 2024 09:19

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE (28 marca 2021 r.)

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ
28 marca 2021 r.

1. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania. Msze święte o godz. 700 – 900 i 1130. Błogosławieństwo palm na początku każdej Mszy Świętej.

2. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc.

3. Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. O godz. 1000 w Katedrze Łowickiej będzie sprawowana Msza krzyżma, której będzie przewodniczył ks. bp Andrzej Dziuba. Uroczysta liturgia w naszej świątyni rozpocznie się o godz. 1800.

4. Wielki Piątek – pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa. W tym dniu nie sprawujemy Eucharystii. Obowiązuje post ścisły. Liturgię rozpoczniemy o godz.1800. Tego dnia przypada rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Pamiętajmy, że papież i jego nauczanie to dar, którego nam, Polakom, nie wolno zmarnować.

5. Wielka Sobota – dzień, w którym Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważa mękę i śmierć Chrystusa, Jego zstąpienie do otchłani, a także oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. W tym dniu Kościół powstrzymuje się od celebrowania Eucharystii. Adoracja Pana Jezusa w grobie od godz. 800 do 2100. Święcenie pokarmów przed kościołem od godz. 800 do 1000. Od godz. 1100 święcenie w terenie według tradycyjnego porządku.

6. Wigilia Paschalna. Liturgię rozpoczniemy o godz.2100 Zabierzmy na nią świece.

7. W Wielki Czwartek i w Wielki Piątek po liturgii wieczornej będzie okazja do spowiedzi.

8. Zachęcamy do lektury katolickich tygodników.

9. Mają zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński:

• Michał Maciejewski, kawaler i Dominika Domagała, panna, oboje z parafii tut.
  • Mirosław Poterała, kawaler i Zuzanna Nogańska, panna oboje z parafii Sadkowice.
  • Mateusz Górecki kawaler z Rzeczycy i Patrycja Bojanowska , panna z parafii Wolbórz.

10. Pragnę serdecznie podziękować za ofiary złożone na cele wspólnoty parafialnej i kwiaty do Grobu Pańskiego. Niech dobry Bóg wynagradza błogosławieństwem waszą hojność.

11. W ubiegłym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Michała Galasa, lat 44. Pamiętajmy o nim w modlitwach oraz o jego najbliższych i wspierajmy się nawzajem słowami wiary i miłości.

12. Obchody Wielkiego Tygodnia, kończące się Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego, to dla nas katolików najważniejsze święta. Kolejny już raz będziemy obchodzić je w okolicznościach pandemii. Zwracam się z gorącą prośbą o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas uczestnictwa w celebracjach liturgicznych, o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni. Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, proszę, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą parafialną poprzez modlitwę domową i transmisje na żywo na fb parafii. (w Niedzielę Palmową o godz. 900, w Wielki Piątek o godz. 1800, w Wielką Sobotę o godz. 2100, Niedzielę Wielkanocną o godz. 1130.) Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną. Wierzę, że dzięki odpowiedzialnej i solidarnej trosce nas wszystkich, przeżyjemy nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego pełni ufności i nadziei.