czwartek, 25, kwiecień 2024 09:32

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE (1 listopada 2020 r.)

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
1 listopada 2020 r.

1. W dzisiejszą niedzielę Kościół wychwala Pana Boga za wszystkich świętych, oficjalnie kanonizowanych, i tych, którzy w cichości wiedli święte życie. To ci, którzy już opłukali swoje szaty we Krwi Baranka, którzy życiem zaświadczyli, że człowiek jest w stanie czynić i pomnażać dobro. Radujemy się i wierzymy, że są w domu Ojca i swoją modlitwą pomagają nam – jeszcze pielgrzymującym, abyśmy nie ustawali na drogach wiary. Dzięki świętych obcowaniu są naszymi orędownikami w niebie. Dzisiejsza uroczystość uświadamia nam też, że świętość jest dla wszystkich, dla każdego z nas. To od nas samych zależy, czy do tej świętości dążymy, czy jej pragniemy. Dzisiaj Msze święte tylko w kościele o godz. 700 – 900 i 1130. Zgodnie z zaleceniami Władzy wyjątkowo w tym roku ze względu na czas pandemii Mszy Świętej na cmentarzu nie będzie.

2. Jutro przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, tzw. Dzień Zaduszny. Cmentarze przypominają nam o przemijaniu i kruchości ludzkiego życia, ale jako chrześcijanie ufamy, że i nasi bliscy zmarli, i kiedyś my sami, dołączymy do grona świętych i błogosławionych. Pamiętajmy, że nie ma „święta zmarłych”. W drugim dniu listopada Kościół wspomina Wszystkich Wiernych Zmarłych. Bliskość uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich zmarłych nie jest przypadkowe. Stanowimy bowiem jeden Kościół: my jesteśmy jeszcze Kościołem pielgrzymującym do nieba i walczącym z grzechem; święci są Kościołem tryumfującym, a zmarli przebywający w czyśćcu są Kościołem oczyszczającym się. Modląc się za zmarłych, pomagamy tym, którzy pokutują w czyśćcu. Ofiarujmy im dar modlitwy, aby jak najszybciej mogli przebywać blisko Ojca w niebie.

3. W poniedziałek, 2 listopada w naszym kościele będą sprawowane Msze Święte w następujących godzinach: 700 – 730 – 900 i 1600.

4. W listopadzie duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków odpustu, tzn.: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego. Niech nasza troska o zmarłych nie ogranicza się tylko do popularnych „wypominków”. Starajmy się być przy nich częściej i módlmy się za nich. Oni odwdzięczą się nam swoimi modlitwami i swoim wstawiennictwem przed Bogiem.

5. Jako chrześcijanie pamiętajmy też o bezpieczeństwie i właściwym zachowaniu, kiedy w tych dniach panuje wzmożony ruch na drogach i trwa zagrożenie pandemii. Zwróćmy szczególną uwagę na dzieci i osoby starsze, aby świątecznej radości nie zakłóciły jakieś nieszczęścia.

6. W środę podczas nowenny o godz. 1600 nasze modlitwy kierujemy ku Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Powierzajmy Jej wstawiennictwu tych, którzy od nas odeszli do wieczności, oraz tych z naszej wspólnoty parafialnej, których Bóg powoła wkrótce do siebie.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W naszych modlitwach w czwartek będziemy dziękować za dar Eucharystii oraz prosić o liczne i święte powołania kapłańskie. W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy Świętej o godz. 900. Okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi w naszym kościele o godz. 700 – 900 i 1600. W sobotę powierzymy naszą wspólnotę parafian, tych żyjących, ale i tych, którzy odeszli już do domu Pana, Tej, która jest naszą Królową. Uczynimy to zwłaszcza podczas pierwszosobotniego nabożeństwa po Mszy Świętej o godz. 830.

8. Proszę o zainteresowanie się prasą katolicką. Są bieżące wydania tygodników „Niedziela”, „Gość Niedzielny” oraz kalendarz diecezjalny i miesięcznik „Mały Gość Niedzielny”.

9. U ministrantów i w zakrystii są jeszcze do nabycia znicze po 3 zł. Zakupując znicz wspomagamy dzieła charytatywne Caritas.

10. Można zgłaszać imiona zmarłych na modlitwy wypominkowe okresowe i roczne.

11. Przypominam, że zobowiązani jesteśmy dostosować się do nowych restrykcji sanitarnych związanych z pandemią. W naszym kościele może przebywać na jednej mszy do 65 osób. Przypominamy również o obowiązku noszenia masek zakrywających nos i usta, dezynfekcji rąk. W kruchcie i zakrystii kościoła znajdują się dozowniki do dezynfekcji.

12. Zapowiedź przedślubna:

• Paweł Chaber i Marta Białowąs, oboje z parafii Rzeczyca.

13. Pamiętajmy w naszych modlitwach o ludziach chorych i cierpiących oraz o służbie zdrowia.

14. Od przyszłej niedzieli w naszym kościele jesienno-zimowy porządek mszy świętych: godz. 900 – 1130 i 1800.

15. Dziękujemy za ofiary na parafialny kościół.

16. Odeszła do Domu Ojca śp. Irena Kuśmierek lat 71 z ul. Mościckiego w Rzeczycy. Msza święta pogrzebowa w poniedziałek 2 listopada o godz. 1200. Modlitwą ogarnijmy zmarłego śp. ks. bp. Józefa Zawitkowskiego. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.