sobota, 20, kwiecień 2024 13:26

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE (16 sierpnia 2020 r.)

DWUDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
16 sierpnia 2020 r.

1. W sierpniu tak często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W nadchodzącą sobotę, 22 sierpnia w naszej parafii będziemy radowali się Uroczystością Odpustową. Msze święte o godz. 700 – 900 i 1130 Sumę będzie celebrował i wygłosi kazanie nasz rodak ks. Prałat Piotr Żądło. Zapraszamy Asystę procesyjną, Liturgiczną Służbę Ołtarza i chór parafialny.

2. Godne i częste przyjmowanie Komunii św. domaga się od nas czynnej miłości do Pana Boga i bliźniego. Trwa jeszcze sierpień – miesiąc modlitwy o trzeźwość naszego narodu. Jednym z przejawów miłości bliźniego może być więc zobowiązanie do abstynencji od alkoholu w celu ratowania innych osób uzależnionych, a także pomoc w podjęciu przez takie osoby decyzji o leczeniu odwykowym. Podejmujmy w tej kwestii osobistą modlitwę i konkretne działania. W każdym czasie i na każdym miejscu miejmy siłę i odwagę przeciwstawić się grzechowi pijaństwa. Maryi – Wniebowziętej złóżmy wotum czasowej lub całkowitej abstynencji.

3. Szczególna okazja ku temu będzie w najbliższą środę, kiedy w naszym kościele gromadzimy się na Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 1800, zaraz po niej celebrujemy wieczorną Mszę Świętą.

4. W przyszłą niedziele 23 sierpnia o godz. 1130 Msza święta dziękczynna za zbiory. Dożynki.

5. Bóg zapłać za ofiary na inwestycje oraz bieżące utrzymanie naszego kościoła.

6. Dziękujemy parafianom z Łęgu i Brzeziny za piękne dekoracje ołtarzy w kościele. Na Odpust i najbliższą niedzielę kwiaty sponsoruje Urząd Gminy.

7. We wtorek w Rzeczycy będzie nocować rowerowa pielgrzymka z Przasnysza na Jasną Górę. O godz. 2100 w naszym kościele będzie dla nich Apel Jasnogórski.

8. Zapowiedzi:

• Grzegorz Śmiechowski z Brzozowa , parafia Rzeczyca i Monika Kielan z Kanic, parafia Krzemienica.

9. Modlimy się dziś w intencji żywych i zmarłych ofiar eksplozji materiałów wybuchowych w Bejrucie oraz zbieramy do puszek Caritas dobrowolne datki na pomoc dla nich.

10. Po kilkumiesięcznym okresie starań Parafii w Rzeczycy Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków w dniu 7 sierpnia 2020 roku wydał DECYZJĘ w sprawie wpisania naszej Madonny do rejestru zabytków. W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że datowana na wiek XVI/XVII rzeźba jest jednym z niewielu obiektów z tego okresu zachowanych na terenie województwa łódzkiego. Reprezentuje ona typ ikonograficzny, popularny w sztuce nowożytnej przełomu wieków, wykształcony z późnośredniowiecznych/wczesnorenesansowych przedstawień Niewiasty Apokaliptycznej. Odznacza się dużą wartością artystyczną. Figura ta reprezentuje wysokiej klasy warsztat rzeźbiarski. Charakteryzuje się ciekawym opracowaniem estetycznym szat postaci z zastosowaniem motywu floralnego (różnorodne kwiaty). Podobną dekorację szat odnaleźć można w dziełach zachodnich, przykładem może być siedemnastowieczna figura w typie Immaculaty z Santiago de Compostela. Na szczególną uwagę zasługuje również unikatowe przedstawienie Dzieciątka trzymającego Maryję za kosmyk włosów. W związku z powyższym, zachowanie ww. obiektu, będącego własnością Parafii Rzymskokatolickiej w Rzeczycy leży w szeroko rozumianym interesie społecznym ze względu na posiadane wartości artystyczne, historyczne i naukowe….. Rzeźba podlega ochronie prawnej.

11. W środę odbył się pogrzeb śp. Józefy Wojakowskiej lat 94 z ul. Hubala. Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie.