czwartek, 18, kwiecień 2024 04:29

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE (8 marca 2020 r.)

DRUGA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
8 marca 2020 r.

1. Dziś przypada druga niedziela Wielkiego Postu. Kościół na różne sposoby pragnie nam pomóc, abyśmy ten święty czas przeżywali z jak największym pożytkiem. Czyni to zwłaszcza przez głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentu pojednania i pokuty. Czyni to także przez organizowanie w tym czasie rekolekcji. W naszej Parafii Rekolekcje dla dorosłych i uczniów szkół podstawowych rozpoczynają się dzisiaj i zakończą dniem spowiedzi we wtorek We wszystkie dni Msze św. z naukami o godz. 900 dla dzieci i młodzieży ze szkól podstawowych, o godz. 1130 i 1800 dla dorosłych. W poniedziałek 9 marca o godz. 1130 Msza św. z nauką i udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Rekolekcje prowadzi ks. dr Radosław Kacprzak z Radomia.

2. Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek o godz.1600 razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową, a w niedziele po Sumie rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali. Wszystkich zachęcam do licznego udziału w tych nabożeństwach.

3. W Kościele powszechnym przeżywamy niedzielę ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Naszymi modlitwami obejmujemy tych, którzy głoszą Ewangelię na krańcach ziemi. Oni często na wzór Chrystusa cierpią prześladowania i płacą najwyższą cenę z własnego życia za swoją posługę. Ofiary do puszek na misje.

4. Dzisiaj, 8 marca, obchodzimy też Dzień Kobiet. Choć to świecka tradycja, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich niewiastach, zwłaszcza o matkach wielodzietnych rodzin, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Polecajmy ich życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.

5. Wpatrzeni w Ukrzyżowanego, który dla nas złożył w ofierze swoje życie, podejmujmy trud dobrowolnego umartwienia, jako wynagrodzenie za grzechy nasze i naszych bliźnich. Zróbmy dobre postanowienia, powstrzymujmy się od udziału w głośnych rozrywkach, od spożywania napojów alkoholowych, palenia papierosów, aby w ten sposób wynagrodzić Bogu grzechy pijaństwa, rozwiązłości, nieuczciwości i wszelki brak pokory. Nie zapominajmy, że Wielki Post jest czasem pokuty i modlitwy. Niech go nie zakłócą huczne spotkania czy imprezy rozrywkowe. Kochani rodzice, z większą troską spojrzyjcie w tym czasie na swoje dzieci. To na Was spoczywa obowiązek dobrego wychowania młodego pokolenia, także w duchu tradycji i naszej polskiej pobożności.

6. Podczas środowej Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Mszy Świętej o godz. 1600 jeszcze raz w szczególny sposób polecimy wszystkie niewiasty – te młodsze i starsze – z naszej wspólnoty parafialnej, aby Maryja stała się dla nich wzorem życia żony i matki.

7. W piątek, 13 marca, przypada 7. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Powierzajmy go Bożej Opatrzności oraz opiece Matki Najświętszej w naszych osobistych modlitwach, aby bezpiecznie i w wierności Ewangelii prowadził Kościół przez burzliwe współczesne czasy.

8. Zachęcamy do zainteresowania się prasą katolicką. W tygodniku „Niedziela” polecam artykuł „ Od epidemii wybaw nas, Panie”. Czy świat oszalał? Kto najwięcej zyskuje, a kto traci na powszechnej panice wywołanej koronawirusem? Jak powinien zachowywać się człowiek wierzący w czasach zarazy? W „Gościu Niedzielnym” znajdziemy interesujący artykuł o trzech latach więzienia sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

9. Zapraszamy do udziału w VII Diecezjalnym Dniu Kobiet 14 marca w Skierniewicach. Program w gablocie przed kościołem.

10. Z inicjatywy parafianina podejmowana jest próba utworzenia w naszej Parafii chóru gregoriańskiego. Śpiew gregoriański jest, tradycyjnym, zalecanym przez Kościół śpiewem w liturgii łacińskiej. Jest to śpiew jednogłosowy wykonywany przez mężczyzn i chłopców, dlatego do chóru gregoriańskiego zaproszeni są panowie, młodzieńcy i chłopcy. Pierwsza próba odbędzie się w salce katechetycznej na plebanii w czwartek 12 marca o godzinie 1800.

11. Już dzisiaj zapraszam do naszego kościoła na Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez uczniów klasy pożarniczej ZSP nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim w piątek 27 marca o godz. 1700.

12. Dziękuję za ofiary na inwestycje parafialne i na kwiaty do dekoracji kościoła na Wielkanocne Święta. Wkrótce rozpoczną się prace przy układaniu kostki na cmentarzu parafialnym. Kupiliśmy nową figurę Chrystusa do Grobu Pańskiego.

13. Minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił w poniedziałek wyniki pierwszego naboru w Programie „Ochrona Zabytków”. Dofinansowanie otrzymało 375 projektów na ponad dwa tysiące zgłoszonych wniosków. Nasza parafia św. Katarzyny w Rzeczycy na dalsze prace przy zabytkowej organistówce otrzyma sto tysięcy złotych.

14. Zmarła w Łodzi ś.p. Teresa Pawlak. Pogrzeb w naszym kościele parafialnym we wtorek o godz. 1300. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie.