czwartek, 28, marzec 2024 12:04

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE (4 czerwca 2017 r.)

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO
4 czerwca 2017 r.

1. W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce Zielonymi Świątkami, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnicę Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. On umacnia to, co słabe, prostuje to, co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. A my, poddając się Jego światłu i Jego ciepłu, jak uczniowie zgromadzeni wokół Maryi w Wieczerniku, możemy o tym zaświadczyć w codziennym życiu. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Otwórzmy się tylko na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.

2. Z inicjatywy metropolity warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza, od 2008 roku pierwsza niedziela czerwca obchodzona jest jako Święto Dziękczynienia. Przede wszystkim dziękujemy naszemu Ojcu w niebie za dar odkupienia. Ale jednocześnie dziękujemy sobie wzajemnie za wszelkie gesty dobroci i braterskiej solidarności. Dzisiaj przy kościołach  zbiórka do puszek na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

3. W poniedziałek, 5 czerwca (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli w Stolicy Apostolskiej prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej macierzyńskiemu Sercu. Zamykając drugą sesję soborową, papież bł. Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w mistycznym ciele Chrystusa – Kościele.

4. We wtorek, 6 czerwca, przypada rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Przez wstawiennictwo tego polskiego błogosławionego prośmy o sprawiedliwość społeczną w naszej Ojczyźnie oraz o mądrość i roztropność dla rządzących naszym narodem.

5. We wtorek, 6 czerwca polscy biskupi w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem odnowią Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Wydarzenie to nie powinno przejść niezauważone. A tak się może stać, bo 6 czerwca to zwykły wtorek, kiedy większość ludzi jest w pracy, czy w szkole. Akt poświęcenia jest zbyt ważny, by zaistniał tylko w świadomości biskupów i niektórych katolików. Na szczęście zostanie ponowiony 8 września , w święto Narodzenia Matki Bożej, we wszystkich polskich parafiach.

6. W tym tygodniu, w czwartek, 8 czerwca, będziemy obchodzili święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów naszej diecezji, którzy w tym roku otrzymali święcenia kapłańskie.

7. W czerwcu codziennie o godz. 1800 w naszym kościele celebrujemy nabożeństwo do Serca Pana Jezusa. Zastanówmy się, czy nasze serca nie są nazbyt oziębłe, obojętne, nieczułe, gdyż za mało wpatrują się w otwarte Serce Zbawiciela. Prośmy jak najczęściej, nie tylko w czerwcu: „Jezu, uczyń serca nasze według Serca Twego” i nie zrywajmy naszej przyjaźni z Panem Bogiem.

8. W przyszłą niedzielę, 11 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy.

9. Dzisiaj w naszej Parafii o godz. 1130 Uroczystość I Komunii Świętej.

10. Zachęcam do nabycia katolickiej prasy: tygodnika „Niedziela”, „Gość Niedzielny” „Mały Gość Niedzielny”.

11. W piątek po nabożeństwie czerwcowym ok. 1830 nauka dla kandydatów do bierzmowania.

12. Zbliża się uroczystość Bożego Ciała. Serdecznie proszę o przygotowanie ołtarzy do procesji. I ołtarz przy Ośrodku Zdrowia – mieszkańcy Brzegu, II ołtarz przy OSP Strażacy i okoliczni mieszkańcy, III ołtarz w parku - mieszkańcy ul. Zacisze, Łąkowa, Graniczna. IV ołtarz przy kościele mieszkańcy Bobrowca.

13. Kalendarz wydarzeń i uroczystości w czerwcu:

• 5-10 czerwiec godz. 1800 „Biały Tydzień” dzieci I Komunijnych.
  • 13 czerwiec godz. 1800 Nabożeństwo Fatimskie
  • 15 czerwiec Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Boże Ciało.
  • 16 czerwiec godz. 1800 Uroczystość bierzmowania. Ks. Biskup Wojciech Osial.
  • 23 czerwiec godz. 800 Msza św. zakończenie roku szkolnego. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  • 25 czerwiec godz. 1800 Koncert Mietka Szcześniaka z Zespołem.
  • 28 czerwiec - 5 lipiec parafialna pielgrzymka do Fatimy i Santia gode Compostela.

14. W minionym tygodniu odeszli do Domu Ojca : + Andrzej Pardej, +Wiesława Kawczyńska, + Antoni Sej. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.