piątek, 19, kwiecień 2024 16:56

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE (30 kwietnia 2017 r.)

TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY
30 kwietnia 2017 r.

1. Dziś jest trzecia niedziela Wielkanocy. Nadal przeżywamy okres radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Dzięki tej mocy stajemy się wolni od samych siebie, od krępujących schematów i przyzwyczajeń. Ta moc uzdalnia nas do kochania innych i tworzenia z nimi autentycznej wspólnoty – komunii. Okres od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Spróbujmy wejść do tego grona, poczujmy się zaproszeni do bliskiego przebywania ze Zmartwychwstałym, które najlepiej realizuje się przez nasz pełny udział w Eucharystii.

2. Żródłem naszej radości i mocy do ciągłego trwania przy Chrystusie, a jeśli odeszliśmy z powodu naszych słabości, do ciągłego powracania, jest Boże miłosierdzie. Zmartwychwstały Pan Jezus nie rozlicza Piotra z trzykrotnego zaparcia się Go, ale trzykrotnie pyta o miłość. I nasze grzechy, raz powierzone Bożemu miłosierdziu, stają się „błogosławioną winą”. Dlatego Kościół przypomina, że jeszcze jest stosowny czas na spowiedź św. i Komunię św. wielkanocną.

3. W najbliższy poniedziałek rozpocznie się miesiąc w szczególny sposób poświęcony Maryi. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii o godz. 1800, po której będziemy celebrowali tak ukochane przez starszych i młodszych majowe nabożeństwo. To w szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Panu Bogu i braciom. Zadbajmy o Jej wizerunki w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, różaniec czy wieczorny Apel jasnogórski.

4. Dzień 1 maja jest także Świętem Pracy. Naszymi modlitwami przez wstawiennictwo św. Józefa Rzemieślnika obejmiemy szczególnie osoby i rodziny borykające się z problemem bezrobocia i z dramatyczną sytuacją materialną. Nie opuszczajmy żadnej okazji, aby prosić tego patrona o wrażliwość sumień i ład moralny w naszym życiu rodzinnym i społecznym.

5. We wtorek, 2 maja, przypada doroczny Dzień Polonii i Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Modlitwą ogarniemy rodaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Nie zapomnijmy też o wywieszeniu flag, by w ten sposób zademonstrować nasze przywiązanie do barw narodowych.

6. W środę, 3 maja, będziemy przeżywali uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki naszej Ojczyzny. Porządek nabożeństw w naszym kościele będzie świąteczny 700 – 900 – 1130 i 1800. Uroczyście ponowimy też Akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny o godz. 900. Msza św. w Brzozowie o godz. 1600

7. Natomiast w sobotę, 6 maja, w liturgii uczcimy Apostołów Filipa i Jakuba, którzy czerpiąc moc z Chrystusa, udowodnili, że nawet słaby człowiek jest w stanie poświęcić się głoszeniu Ewangelii.

8. W tym tygodniu pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

9. Nie zapominajmy o katolickiej prasie: tygodniku „Niedziela” i „Gość Niedzielny”.

10. W sobotę 13 maja o godz. 1900 w 100. Rocznicę Objawień wznawiamy Nabożeństwa Fatimskie. Serdecznie zapraszamy.

11. Egzamin dzieci I komunijnych w sobotę 13 maja od godz. 900 szkoła z Sadykierza i od godz. 1000 szkoła z Rzeczycy. Przygotowania do uroczystości od niedzieli 14 maja godz. 900. Uroczystość I Komunii świętej 4 czerwca o godz. 1130.

12. Zaproszenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Mieście nad Pilicą na dzień otwartych drzwi 8 maja w godz. 1100-1400.

13. W minionym tygodniu odbyły się pogrzeby: ś. p. +Zdzisławy Karwat, +Wawrzyńca Króla, +Piotra Chabra i +Jadwigi Góreckiej. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 2 V – św. Atanazy (295-373), biskup Aleksandrii, doktor Kościoła, wybitny nauczyciel wiary (wspomnienie obowiązkowe);
  • 4 V – św. Florian (†304), męczennik z początku IV wieku, patron strażaków (wspomnienie obowiązkowe).