Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe:
Bank Pekao SA
03 1240 1545 1111 0010 7455 6473

DRUK PRZELEWU

2021, Rzeczyca, dawna organistówka:

prace budowlane cokołu, wykończenie elewacji, podest wejściowy
- etap VI – dofinansowano ze środków budżetu państwa w kwocie

  • 85 000,00 zł w ramach programu „Ochrona zabytków”
  • oraz ze środków powiatu tomaszowskiego w kwocie 14 000,00

Zadanie polega na wykonaniu prac przy cokole na froncie,
odtworzeniu otworu wejściowego, wykończeniu i wzmocnieniu wejścia.

Obsługę dotacji zapewnia:
ORDO sp. z o.o.

Witaj, Matko Pana,
Dziewico Maryjo, Królowo Różańca, Madonno Rzeczycka!
Błogosławiona Jesteś między niewiastami!
Ty jesteś obrazem Kościoła napełnionego blaskiem paschalnego światła.
Ty jesteś dumą naszego ludu i znakiem zwycięstwa nad złem.
Obietnico miłosiernej miłości Ojca,
Nauczycielko głoszenia Dobrej Nowiny,
Znaku płonącego ognia Ducha Świętego!
które Ojciec objawia maluczkim.
Okaż nam siłę Twej matczynej opieki.
Niech Twoje Niepokalane Serce,
będzie ucieczką grzeszników
i drogą, która prowadzi do Boga.
O, Madonno Rzeczycka
Zjednoczeni z braćmi i siostrami w wierze, nadziei i miłości,
Tobie się oddajemy.
Zjednoczeni z braćmi i siostrami, przez Ciebie, Bogu się poświęcamy.
Zanurzeni w blasku światła, które z Twoich rąk wypływa,
oddajemy cześć Bogu na wieki wieków.
Amen.


"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

7.png3.png4.png3.png6.png4.png
Dzisiaj136
Wczoraj366
Ostatni tydzień1208
Ostatni miesiąc3522
Wszystkie734364

3
odwiedzających na stronie

czwartek, 09, grudzień 2021 11:48

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE (20 marca 2016 r.)

NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ
20 marca 2016 r.

1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, doroczny obchód misterium paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć. Msze św. o godz. 7.00, 9.00 i 11.30. Dziś po Sumie ostanie nabożeństwo gorzkich żal.

2. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemieniał, czynił lepszymi. Pan Jezus, jak słyszeliśmy o tym w odczytanym opisie Męki Pańskiej, na krzyżu modlił się za swoich oprawców i obiecał raj skruszonemu łotrowi. On także i nas przyjmuje i ogarnia swoim miłosierdziem, zatem otwórzmy się na to uzdrawiające działanie Jego łaski. Okazja do spowiedzi w tym tygodniu będzie jeszcze w następujące dni: poniedziałek, wtorek i środę podczas Mszy św. o godz. 7.00 i 7.30. Spowiedź dla tych, którzy przyjadą na święta w ostatniej chwili – podczas adoracji Najświętszego Sakramentu w Wielki Czwartek i Wielki Piątek wieczorem, oraz w Wielką Sobotę w przerwach między kolejnymi błogosławieństwami pokarmów na stół wielkanocny. Kancelaria parafialna w Wielkim Tygodniu czynna od poniedziałku do środy włącznie od godz. 8.00 do 10.00 i od 16.00 do 18.00.

3. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękować za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po zakończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanego „ciemnicą”). Podczas procesji będziemy śpiewać hymn (Sław języku tajemnicę), za którego odmówienie tego wieczoru można uzyskać odpust zupełny. Adorację wznowimy w Wielki Piątek.

4. W Wielki Czwartek rano ksiądz biskup odprawi w katedrze łowickiej Mszę krzyżma o godz.10.00. Podczas tej Mszy św. kapłani odnowią swoje przyrzeczenia oraz zostaną poświęcone oleje, które następnie są wykorzystywane w parafiach diecezji podczas udzielania sakramentów: chrztu, bierzmowania, sakramentu namaszczenia chorych oraz święceń prezbiteratu i biskupstwa.

5. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja krzyża świętego. Za uczczenie krzyża w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym liturgię rozpoczniemy o godz.18.00. Pasję wykona nasz Chór Parafialny. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego Grobu Bożego, gdzie adoracja trwać będzie do godz.21.00. Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a rozpoczęciem 60. roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do zachowania postu ścisłego, czyli do spożycia jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed niedzielą Miłosierdzia Bożego – zachęcamy do indywidualnego odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia.

6. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii. Wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym Grobie Pańskim. Zachęcamy do przyjścia do świątyni na adorację Najświętszego Sakramentu. Postarajmy się znaleźć czas w przedświątecznym zabieganiu, zarówno w Wielki Piątek, jak i Wielką Sobotę na indywidualną modlitwę przed naszym Panem i Zbawicielem. Błogosławienie pokarmów w kościele rozpoczniemy od godz.8.00 i będzie się ono odbywało co kwadrans do godz. 10.00. W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Postarajmy się zatem tak zaplanować nasze przyjście do kościoła, abyśmy mogli zatrzymać się choć na krótką adoracje. Święcenie pokarmów w terenie według tradycyjnego porządku. Prosimy o pojazdy na godz. 10.30.

7. Wieczorem w sobotę o godz. 21.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna i procesja rezurekcyjna, podczas której obwieścimy wszystkim mieszkańcom naszej parafii, że Jezus zmartwychwstał, żyje i działa wśród nas. Na tę liturgię prosimy przynieść świece i lampiony zabezpieczone profitkami przed rozlewaniem się wosku oraz naczynia na wodę święconą. Na nocną procesję zapraszamy Chór parafialny, Ministrantów, Lektorów, Asystę, Panie z Kół Żywego Różańca, Strażaków, Młodzież Strażacką, Orkiestrę Gminną, wszystkich Parafian i Gości. Proszę o wcześniejsze przygotowanie strojów ludowych, chorągwi, feretronu, różańca procesyjnego, poduszek. Przez uczestnictwo w procesji okażmy naszą wolę pójścia za Zmartwychwstałym Chrystusem we wszystkich okolicznościach życia, abyśmy mogli się stać uczestnikami jego chwały w Niebie.

8. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego. (godz. 7.00-9.00 i 11.30). Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.

9. Zachęcamy do nabycia i lektury katolickiej prasy. W „Gościu Niedzielnym” znajdziemy rozważania Drogi Krzyżowej Miłosiernego Zbawiciela. W środku „Małego Gościa” znajdziemy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W tygodniku „Niedziela” możemy poznać historię spotkań Jana Pawła II z młodymi, szukającego ich w sposób niezwykły, która tego lata zatoczy koło. Przyjadą do miasta, w którym ten, który wymyślił Światowe Dni Młodzieży sam wzrastał i przeżywał swoją młodość. Wraz z „Niedzielą” prześledzimy genezę tych spotkań.

10. Dziękujemy za ofiary na inwestycje parafialne i na kwiaty do Grobu Pana Jezusa. Po świętach rozpoczynamy prace przy budowie nowego ogrodzenia cmentarza.

11. Kolejny Polak zostanie świętym. 5 czerwca w Watykanie odbędzie się kanonizacja bł. ojca Stanisława Papczyńskiego. Decyzję tę ogłoszono we wtorek na konsystorzu w sprawach kanonizacyjnych, któremu przewodniczył Papież Franciszek. Przyszły święty mieszkał na terenie naszej parafii w Luboczy i był założycielem pierwszego powstałego na ziemiach polskich zakonu męskiego, mianowicie Marianów. Ten żyjący w XVII w. zakonnik oprócz szerzenia czci tajemnicy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny otaczał szczególną troską modlitewną odchodzących z tego świata, dusze czyśćcowe, jak również ubogich i społecznie pokrzywdzonych. Był spowiednikiem m.in. króla Jana III Sobieskiego. Ojciec Papczyński jest patronem dzieci nienarodzonych i rodziców pragnących potomstwa. Kanonizacja ojca Papczyńskiego w czasie trwania Roku Świętego jest nadzwyczajną łaską miłosierdzia, jaką nam Bóg wyświadczył. Stanisław Papczyński to święty na trudne czasy, bo sam żył w trudnych czasach. To były czasy potopu szwedzkiego, wojen na wschodzie, ogromnych kataklizmów związanych z epidemiami i zniszczeniami. Ojciec Stanisław we wszystkim tym uczestniczył, kochał Polskę, o nią się martwił, ale równocześnie brał udział w tych wydarzeniach, które naznaczone były właśnie najogólniej mówiąc nędzą i mizerią. Więc dla nas jest to znak ogromnej mocy Pana Boga, który ze śmierci wyprowadza życie. Oba cuda w procesie kanonizacyjnym związane były z wydarzeniami, które otarły się o śmierć albo w których lekarze stwierdzili śmierć, a potem po modlitwach i po wstawiennictwie ojca Stanisława okazało się, że Pan Bóg udzielił łaski, czyli cudu udowodnionego medycznie.

12. Kim był ojciec Stanisław Papczyński i dlaczego jego postać jest aktualna w XXI wieku? Na to pytanie odpowiada film, który w związku ze zbliżającą się kanonizacją Błogosławionego Założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, zostanie wyemitowany dzisiaj tj. 20 marca w TVP 1 o godz. 12:40.

13. Ze względu na ścisłe powiązania życia Ojca Stanisława Papczyńskiego z naszą Parafią organizujemy autokarową pielgrzymkę na uroczystość kanonizacji w Rzymie, połączoną ze nawiedzeniem Padwy, Asyżu, Loreto, Manopello, San Marino. Szczegółowe informacje na afiszach, na stronie internetowej parafii i profilu społecznościowym Facebook.

14. Z powodu kanonizacji Stanisława Papczyńskiego i ogłoszonego przez Diecezje czasu Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej jesteśmy zmuszeni przesunąć planowany czas misji parafialnych na nowy termin. Odbędą się w dniach 25 września do 2 października i będą połączone z peregrynacją Obrazu Jasnogórskiego w naszym kościele. Misje poprowadzą Księża Marianie.

15. W nocy z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca 2016 r., w Wielkanoc, o godzinie 2 przestawiamy zegarki na godzinę 3. Czyli śpimy o godzinę krócej!

16. Od wczoraj wywozem nieczystości z naszego cmentarza parafialnego będzie się zajmować Zakład Usług Komunalnych Budmax Grzegorz Budek. Ustawiono dwa kontenery o pojemności 7m3.

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2021.  Wszystkie prawa zastrzeżone.