Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe Fundacji:

Bank PKO SA
03 1240 1545 1111 0011 3025 9111

 

2023 IX-XII dawna organistówka,
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz logotypu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza - prace budowlano-wykończeniowe przy organistówce - etap II

 • koszt zadania 188.583,19 zł
 • dofinansowanie z MKiDN 150.000,00 zł

23.08.2023 r.


 

2021, Rzeczyca, dawna organistówka:

prace budowlane cokołu, wykończenie elewacji, podest wejściowy
- etap VI – dofinansowano ze środków budżetu państwa w kwocie

 • 85 000,00 zł w ramach programu „Ochrona zabytków”
 • oraz ze środków powiatu tomaszowskiego w kwocie 14 000,00

Zadanie polega na wykonaniu prac przy cokole na froncie,
odtworzeniu otworu wejściowego, wykończeniu i wzmocnieniu wejścia.

Obsługę dotacji zapewnia:
ORDO sp. z o.o.

Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza – prace budowlano -wykończeniowe przy organistówce:

 • wykonanie ścianek działowych wraz z izolacjami cieplnymi, przeciwwilgociowymi i przeciwdźwiękowymi,
 • montaż instalacji ogrzewania i chłodzenia,
 • montaż instalacji wentylacji.

Dofinansowano w kwocie 190.000,00 zł. (słownie sto dziewięćdziesiąt tysięcy zł.) ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Umowa z dnia 21.07.2022 r.


Witaj, Matko Pana,
Dziewico Maryjo, Królowo Różańca, Madonno Rzeczycka!
Błogosławiona Jesteś między niewiastami!
Ty jesteś obrazem Kościoła napełnionego blaskiem paschalnego światła.
Ty jesteś dumą naszego ludu i znakiem zwycięstwa nad złem.
Obietnico miłosiernej miłości Ojca,
Nauczycielko głoszenia Dobrej Nowiny,
Znaku płonącego ognia Ducha Świętego!
które Ojciec objawia maluczkim.
Okaż nam siłę Twej matczynej opieki.
Niech Twoje Niepokalane Serce,
będzie ucieczką grzeszników
i drogą, która prowadzi do Boga.
O, Madonno Rzeczycka
Zjednoczeni z braćmi i siostrami w wierze, nadziei i miłości,
Tobie się oddajemy.
Zjednoczeni z braćmi i siostrami, przez Ciebie, Bogu się poświęcamy.
Zanurzeni w blasku światła, które z Twoich rąk wypływa,
oddajemy cześć Bogu na wieki wieków.
Amen.


"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

9.png7.png6.png4.png2.png0.png
Dzisiaj204
Wczoraj324
Ostatni tydzień528
Ostatni miesiąc818
Wszystkie976420

3
odwiedzających na stronie

wtorek, 03, październik 2023 13:14

† HELENA FRĄCZAK

 

† Siostra Helena Frączak – urodziła się 22 października 1934 roku w Rzeczycy, jako córka Jana i Katarzyny z domu Madzio. Pochodziła z licznej wierzącej rodziny – miała dziewięć sióstr i dwóch braci. Do Zgromadzenia wstąpiła w wieku siedemnastu lat – 10 października 1951 roku. Postulat odbyła w Warszawie, w domu zakonnym przy ul. Wileńskiej 69, zaś formację nowicjacką w Dąbiu nad Nerem, gdzie 25 grudnia 1953 roku złożyła pierwszą profesję zakonną. Okres junioratu przygotowujący do złożenia profesji wieczystej odbyła w ówczesnym Domu Generalnym w Warszawie przy ul. wileńskiej 69. Śluby wieczyste złożyła 15 sierpnia 1959 roku w Dąbiu. W Zgromadzeniu uzyskała przygotowanie zawodowe w dziedzinie kulinarnej i przez całe życie posługiwała swymi talentami zarówno siostrzanej wspólnocie zakonnej jak również kapłanom. W ciągu 59 lat życia zakonnego s. Helena przebywała w następujących domach Zgromadzenia:

 • Warszawa ul. Wileńska – 19 lat
 • Góra Kalwaria ul. Sajny – 10 lat
 • Rzym – 1 rok
 • Góra Kalwaria ul. kard. Wyszyńskiego – 2 lata
 • Warszawa Tykocińska – 3 lata
 • Warszawa ul. Fosa – 8 lat
 • Sobieszów k/Jeleniej Góry – 2 lata
 • Michałowice – 2 lata
 • Warszawa ul. Wincentego – 5 lat
 • Skarżysko Kamienna – 5 lat
 • Pruszków

Połowę swego życia zakonnego i posługi – 30 lat - s. Helena posługiwała w domach Księży Marianów. Zawsze z radością i humorem troszczyła się o kapłanów i braci. Niejednokrotnie z sentymentem wspominała lata posługi w Górze Kalwarii i na Wileńskiej. Do końca Księża Marianie zajmowali szczególne miejsce w jej sercu i modlitwach.

Siostra Helena odznaczała się pracowitością, sumiennością w pracy, troską o tych, z którymi przebywała i którym posługiwała. Na wzór naszego Ojca Założyciela spalała się jak świeca dla innych. W sierpniu ubiegłego roku została przeniesiona do Domu Generalnego w Pruszkowie. Mimo coraz słabszego zdrowia, do końca chciała służyć pomocą, zarówno we wspólnocie jak i w swym rodzinnym domu, gdzie troszczyła się o swoją mamusię.

Zmarła tragicznie mając 77 lat - 5 stycznia 2012 roku w pierwszy czwartek miesiąca idąc na Eucharystię.

Pogrzeb odbył się 11 stycznia 2012 roku w kościele parafialnym pw. św. Kazimierza w Pruszkowie. Wzięło w nim udział 15 kapłanów, Siostry i licznie zgromadzona Rodzina zmarłej s. Heleny. Uroczystej Mszy Świętej pogrzebowej przewodniczył ksiądz kapelan Domu Generalnego - Wacław Rusinek, a homilię wygłosił marianin ks. Edmund Szaniawski. Podkreślił w niej, iż każda śmierć, choć napawa smutkiem jest wpisana w plany Bożej Opatrzności i Bóg powołuje człowieka do siebie w momencie najbardziej właściwym. Następnie kaznodzieja nawiązał do czytanej Ewangelii o Eucharystii, która jest pokarmem i napojem przemieniającym nasze życie. Zaznaczył, że Eucharystia stanowi centrum życia każdej osoby konsekrowanej a szczególnie Eucharystki.

Życie s. Heleny było przeniknięte Eucharystią, jej ciche i pokorne ofiarowywanie codziennych trudów dla innych, jej troska o kapłanów, dla których była Siostrą i Matką ożywiało codzienne przyjmowanie Komunii Świętej. Ona żyła dla Pana obecnego w braciach i siostrach. Również dla Pana umarła. On wyszedł naprzeciw niej, gdy szła na Eucharystię, wtedy jeszcze raz oddała swe życie Jezusowi.

Konduktowi żałobnemu na cmentarz w Pruszkowie przewodniczył miejscowy proboszcz ks. Marian Mikołajczak. Miłosierny Panie, przyjmij duszę naszej Siostry do społeczności świętych w niebie.

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2023.  Wszystkie prawa zastrzeżone.