Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe Fundacji:

Bank PKO SA
03 1240 1545 1111 0010 7455 6473

 

2023 IX-XII dawna organistówka,
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz logotypu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza - prace budowlano-wykończeniowe przy organistówce - etap II

  • koszt zadania 188.583,19 zł
  • dofinansowanie z MKiDN 150.000,00 zł

23.08.2023 r.


 

2021, Rzeczyca, dawna organistówka:

prace budowlane cokołu, wykończenie elewacji, podest wejściowy
- etap VI – dofinansowano ze środków budżetu państwa w kwocie

  • 85 000,00 zł w ramach programu „Ochrona zabytków”
  • oraz ze środków powiatu tomaszowskiego w kwocie 14 000,00

Zadanie polega na wykonaniu prac przy cokole na froncie,
odtworzeniu otworu wejściowego, wykończeniu i wzmocnieniu wejścia.

Obsługę dotacji zapewnia:
ORDO sp. z o.o.

Rzeczyca, powstające muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza – prace budowlano -wykończeniowe przy organistówce:

  • wykonanie ścianek działowych wraz z izolacjami cieplnymi, przeciwwilgociowymi i przeciwdźwiękowymi,
  • montaż instalacji ogrzewania i chłodzenia,
  • montaż instalacji wentylacji.

Dofinansowano w kwocie 190.000,00 zł. (słownie sto dziewięćdziesiąt tysięcy zł.) ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Umowa z dnia 21.07.2022 r.


Witaj, Matko Pana,
Dziewico Maryjo, Królowo Różańca, Madonno Rzeczycka!
Błogosławiona Jesteś między niewiastami!
Ty jesteś obrazem Kościoła napełnionego blaskiem paschalnego światła.
Ty jesteś dumą naszego ludu i znakiem zwycięstwa nad złem.
Obietnico miłosiernej miłości Ojca,
Nauczycielko głoszenia Dobrej Nowiny,
Znaku płonącego ognia Ducha Świętego!
które Ojciec objawia maluczkim.
Okaż nam siłę Twej matczynej opieki.
Niech Twoje Niepokalane Serce,
będzie ucieczką grzeszników
i drogą, która prowadzi do Boga.
O, Madonno Rzeczycka
Zjednoczeni z braćmi i siostrami w wierze, nadziei i miłości,
Tobie się oddajemy.
Zjednoczeni z braćmi i siostrami, przez Ciebie, Bogu się poświęcamy.
Zanurzeni w blasku światła, które z Twoich rąk wypływa,
oddajemy cześć Bogu na wieki wieków.
Amen.


"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

9.png7.png4.png9.png3.png9.png
Dzisiaj363
Wczoraj400
Ostatni tydzień1510
Ostatni miesiąc10530
Wszystkie974939

5
odwiedzających na stronie

czwartek, 28, wrzesień 2023 22:09

Będzie muzeum Kitowicza

Ksiądz Henryk Linarcik, proboszcz rzeczycki, zamierza powołać do życia specjalną fundację Centrum księdza Jędrzeja Kitowicza. Jednym z pierwszych celów i zadań fundacji będzie utworzenie muzeum sławnego kronikarza.

21 marca 2007

Będzie muzeum Kitowicza

Ksiądz Linarcik przyszedł do parafii w Rzeczycy - jak mówi - na Piotra i Pawła, czyli pod koniec czerwca 2004 roku. Ponieważ lubi wiedzieć, gdzie rzucają go duszpasterskie losy, wiedział też o Rzeczycy, ile dało się znaleźć w książkach, encyklopediach i Internecie. Nic dziwnego, że wiedział o Jędrzeju Kitowiczu, proboszczu rzeczyckim w latach 1781 - 1804. Proboszczu to mało! Przede wszystkim pisarzu, kronikarzu, historyku, który w narodzie polskim wykształtował obraz starej Polski szlacheckiej, dworów, wojen szwedzkich i kozackich, sejmikowych rębajłów i twórców Rzeczypospolitej. Wielu czytelników Rzewuskiego, Kraszewskiego czy Sienkiewicza nie domyśla się czasem nawet, że tak naprawdę czytają księdza Kitowicza właśnie. Bo pisarze owi pełnymi garściami czerpali opisy miejsc, ludzi, sytuacji z pamiętników i kronik napisanych przez księdza proboszcza z Rzeczycy.

Akt zgonu ks. Kitowicza- Dlatego byłem nieco zszokowany przybywszy do nowej dla mnie parafii, że o księdzu Kitowiczu się nie pamięta tak, jak by należało. Ten pisarz i kronikarz naszych dziejów jest bardziej znany i popularny w kraju niż w Rzeczycy, gdzie spędził najpłodniejsze lata swojego życia. A przecież 3 marca tegoż 2004 roku przypadała okrągła, dwusetna rocznica śmierci księdza Kitowicza i nie gdzie indziej a w parafialnych dokumentach jest oryginał aktu jego zgonu. Rocznicę obchodzono z należną czcią w Krakowie, gdzie wystawiono sztukę teatralną na podstawie tekstów Kitowicza a w muzeum Czartoryskich była specjalna ekspozycja "Jędrzejowi Kitowiczowi w hołdzie", w Poznaniu, gdzie w pobliżu, w słynnej bibliotece kórnickiej są rękopisy kronikarza. Udało się, na szczęście, odrobić zaległości. Teatr Mikołaja Grabowskiego swoją sztukę wystawił także w Rzeczycy. To chwile niezapomniane dla mieszkańców tej miejscowości i ta pamięć będzie owocowała w latach przyszłych - mówi ksiądz Linarcik, obecny rzeczycki proboszcz. - Już słyszę o konkursie "kitowiczowskim" w gimnazjum rzeczyckim i Gminnym Ośrodku Kultury. Można się tylko domyślać, jak to wszystko zadziała na świadomość miejsca tych wszystkich, którzy tu właśnie się urodzili i mieszkają. To bardzo ważne w czasach "światowej wioski".

A to nie wszystko! Proboszcz opiekujący się od chwili przybycia pamięcią po swoim poprzedniku opowiada, że od początku swojego pobytu w Rzeczycy obserwuje zainteresowanie tym miejscem ze strony przyjezdnych. - Ludzie gdzieś tam wyczytali, że Kitowicz był, żył i pisał w Rzeczycy i szukają tego śladów. A znajdują niewiele. Nazwę głównej ulicy, współcześnie stworzony portret księdza Kitowicza wiszący w kościele w miejscu oryginału i niewiele więcej. Pomyślałem, że trzeba to zmienić. Rzeczyca leży na skrzyżowaniu ważnych dzisiaj szlaków komunikacyjnych. Może warto byłoby stworzyć pretekst do zatrzymania się w tej miejscowości. Takim pretekstem mogłoby być muzeum Jędrzeja Kitowicza. Jest doskonałe miejsce. Dom organistyZwracający uwagę swoją architekturą, kwadratową bryłą, czterospadowym dachem "Dom organisty". Ma historyczną metrykę, bo widnieje na rycinach z końca XIX wieku, przedstawiających nowy rzeczycki kościół. Istotnie przez lata był domem mieszkalnym organisty parafialnego, mieścił salę katechetyczną kojarzoną nie bez powodów z wiejska szkółką parafialną. Teraz stoi pusty i niszczeje, jak dzieje się to z nie używanymi budynkami. Ale być może ten stan się zmieni.

Ksiądz Linarcik wymyślił fundację, która przywróci i rozwinie w Rzeczycy pamięć o niezwykłym proboszczu, będzie też "towarem komercyjnym i promocyjnym" miejscowości, której przypisywany jest obecnie jedynie rolniczy charakter. Proboszcz chce znaleźć pieniądze na adaptację "organistówki" na muzeum. Ma to być jednak nie tylko ekspozycja, ale także centrum kulturalno - oświatowe propagujące wiedzę o Kitowiczu, ale też o czasach w których żył i o ludziach, wśród których przyszło mu pracować. Parafia, borykająca się z remontem świątyni, nie wyasygnuje pieniędzy na realizację pomysłu proboszcza Linarcika. Trzeba ich będzie poszukać gdzieś indziej. Sposobem ma być fundacja, która ma już opracowany z pomocą prawników statut. Centrum Kitowicza ma mieć salę multimedialną, zawierać pełnię wiedzy o życiu w czasach kronikarza, inspirować młodych mieszkańców Rzeczycy, organizować odczyty, seminaria, warsztaty, konkursy kronikarskie. Pomoc obiecał dyrektor krakowskiego teatru Mikołaj Grabowski. Mieszkańcy Rzeczycy i okolic już teraz zobowiązali się do zapełnienia sal wystawowych sprzętami i strojami z epoki starego proboszcza. One nie zmieniały się z wiekiem. Są dokładnie takie jak w XVIII wieku.

203 rocznica śmierci ks. Jędrzeja Kitowicza - 3 kwietnia 2007Jest jeszcze kwestia formalna. Muzeum będzie parafialne i jego powstanie wymaga akceptacji władz kościelnych. Na razie jest "cicha" akceptacja dla pomysłu biskupa łowickiego Andrzeja Dziuby, któremu pomysł parafialnego muzeum bardzo się spodobał.

Spodobał się także wójtowi rzeczyckiemu Markowi Pałaszowi, który twierdzi, że taka idea też mu "chodziła po głowie". - Jeśli ksiądz proboszcz ma pomysł na realizację, mogę tylko przyklasnąć i obiecać pomoc. To nie tylko hołd dla wybitnego mieszkańca naszej gminy, ale przede wszystkim inspiracja dla młodych pokoleń. Nie wyobrażam sobie, by gmina nie uczestniczyła w takim przedsięwzięciu - obiecał wójt Pałasz.

3 kwietnia, w kolejną rocznicę śmierci Kitowicza, w rzeczyckim kościele zostanie odprawiona msza a potem procesja z kwiatami na cmentarz z symbolicznym grobem ksiedza Kitowicza. Symbolicznym, bo cmentarz przykościelny z prochami pochowanych również symbolicznie został przeniesiony na nowe miejsce.

Marek Miziak

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2023.  Wszystkie prawa zastrzeżone.