Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe:
Bank Pekao SA
03 1240 1545 1111 0010 7455 6473

DRUK PRZELEWU

Rzeczyca, budynek dawnej organistówki z początku XX w.:
Rewitalizacja budynku zagrożonego katastrofą budowlaną -
etap III: strop żelbetonowy


Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Rzeczyca, dawna organistówka (XX w.):
odtworzenie komina, kroksztynów oraz lukarn, wymiana stropu,
prace budowlane przy ścianach
- etap III dofinansowano z środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Fundacja ENERGA
z siedzibą w Gdańsku
obdarowała Parafię Rzymskokatolicką
p.w. Św. Katarzyny w Rzeczycy
kwotą 45 000 złotych na:
prace zabezpieczające,
wzmacniające oraz konserwatorskie
w Parafii

"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

2.png7.png2.png2.png1.png2.png
Dzisiaj5
Wczoraj337
Ostatni tydzień627
Ostatni miesiąc2406
Wszystkie272212

1
odwiedzających na stronie

środa, 12, grudzień 2018 00:14

Nie oklaskiwać tego, co gorszy!

- Wszystko, co mam, wymodliłem. Dzieci, pracę, rodzinę. Potrafimy dziękować za drobiazgi, ale nie umiemy podziękować za to, co dla nas jest najważniejsze - za życie, wiarę, miłość - mówił w Rzeczycy Cezary Pazura.

W czwartek 23 marca w hali sportowej rzeczyckiej szkoły zgromadzili się miejscowi gimnazjaliści, a także uczniowie z Białej Rawskiej i Inowłodza na spotkaniu z C. Pazurą. Organizatorem spotkania była Fundacja "Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza". To kolejne przedsięwzięcie fundacji w ramach cyklu: "Sławni czytają »Opis obyczajów za panowania Augusta III« autorstwa ks. Jędrzeja Kitowicza".


Znany aktor nie tylko ciekawie przeczytał dwa opisy "O kwietnej niedzieli" (w czasach saskich tak nazywano Niedzielę Palmową) i "Rezurekcję", ale także wytłumaczył młodym słuchaczom treść fragmentów i odpowiedział na ich pytania dotyczące jego pracy, pasji i wiary.

Ks. Henryk Linarcik, proboszcz rzeczyckiej parafii i prezes fundacji, witając gościa, przypomniał, że zarówno aktora, jak i ks. Jędrzeja jednoczy Rzeczyca. Ks. Kitowicz przez lata był tutaj proboszczem, z miejscem tym związani są także przodkowie C. Pazury. Krzyże na wieżach parafialnej świątyni są dziełem jednego z jego pradziadków, który był kowalem. Niespodzianką dla aktora była projekcja fragmentów telewizyjnego programu "Sekrety rodzinne". Po niej wszystko stało się jasne. W programie wyjaśniano bowiem rzeczyckie pochodzenie Pazurów, sięgające XVII w. Wiele informacji zaczerpnięto z parafialnych ksiąg w Rzeczycy. Także sam aktor związany jest z ziemią tomaszowską. Ksiądz Henryk przez kilka lat uczył go katechezy w parafii Ujazd. Jeszcze w szkole teatralnej Cezary brał czynny udział w służbie przy ołtarzu, był nawet prezesem ministrantów.


W czwartek 23 marca znany aktor Cezary Pazura na zaproszenie Fundacji "Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza" czytał fragmenty "Opisu Obyczajów..." dawnego plebana. W spotkaniu uczestniczyli proboszcz parafii i prezes fundacji ks. Henryk Linarcik, Marek Kaźmierczyk, wójt gminy Rzeczyca, a także gimnazjaliści z miejscowej szkoły i uczniowie z Inowłodza oraz Białej Rawskiej.

Fotogaleria:


Po powitaniu niezwykłego gościa uczniowie ze skupieniem i uwagą wysłuchali fragmentów "Opisu obyczajów...". Aktor nie ograniczył się tylko do czytania, ale z pasją i zaangażowaniem wyjaśniał niezrozumiałe staropolskie słowa, a także zwracał uwagę na sens i głębię czytanego tekstu. - To bardzo mądry fragment i bardzo aktualny, mimo że napisany tyle lat temu. Zobaczcie, czy nie jest tak, że jeśli przestaniemy oklaskiwać coś, co nas gorszy, znieważa, to w końcu to wszystko powoli zniknie? Jeśli nie będziemy kupować kolorowych gazet, w których jest tak wiele kłamstwa i plotek, to one z czasem upadną. Nie ma popytu, nie ma podaży. To od nas zależy, co oglądamy, czytamy - komentował i wyjaśniał jeden z fragmentów.

Zgromadzona w hali młodzież zasypała aktora pytaniami dotyczącymi doświadczeń życiowych i zawodowych artysty. C. Pazura z otwartością i humorem odpowiadał na każde z nich. Wyjaśniał, jak ważne w jego życiu są religia, wiara i obecność Pana Boga. - Ja wszystko, co mam, wymodliłem. Dzieci, pracę, rodzinę. Dziękujemy za drobiazgi, za otwarcie drzwi, ustąpienie miejsca w autobusie, ale nie potrafimy podziękować za to, co dla nas jest najważniejsze - za życie - tłumaczył. - Ja codziennie rano wstaję i wołam do Boga: "Dziękuję! Znów się obudziłem", wieczorem kładę się spać i dziękuję, że szczęśliwie przeżyłem dzień. Nauczmy się dziękować Bogu - mówił aktor. Gość zachęcał także do dziękczynienia za chrzest, wiarę i kulturę, którą przyniosło chrześcijaństwo. Jest to szczególnie ważne w czasach, gdzie trwa globalna wojna religijna - mówił.

Spotkanie z artystą wywarło na zebranych ogromne wrażenie. Na koniec wszyscy ustawili się w kolejce po autograf. Zdjęciom i selfie nie było końca. Uczniowie nie mogą doczekać się kolejnych spotkań z artystami interpretującymi "Opis obyczajów...".

 

Tekst, foto:
Magdalena Gorożankin (Gość Niedzielny)

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2018.  Wszystkie prawa zastrzeżone.