Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe:
PBS Tomaszów Maz.
Filia w Rzeczycy
03 8985 0004 0020 0212 2526 0001

Dla przelewów z zagranicy:
Powiatowy Bank Spółdzielczy
w Tomaszowie Mazowieckim.
Filia w Rzeczycy.
BIC/SWIFT GBWCPLPP 03 8985 0004 0020 0212 2526 0001

DRUK PRZELEWU
"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

1.png4.png0.png5.png5.png4.png
Dzisiaj152
Wczoraj262
Ostatni tydzień1655
Ostatni miesiąc5932
Wszystkie140554

4
Online

sobota, 22, lipiec 2017 14:45
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Bierzmowanie Rzeczyca, 23 czerwca 2010

 

WG KATECHIZMU KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO

(1285) Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do „sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego”, którego jedność powinna być zachowywana. Przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu. Istotnie, „przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej”.

Istotny obrzęd bierzmowania składa się z trzech elementów wykonywanych równocześnie. Są to:

- namaszczenie olejem Krzyżma na czole ochrzczonego,

- nałożenie ręki biskupa na jego głowę,

- słowa: "Przyjmij znamię daru Ducha Świętego".

W Kościele rzymskokatolickim zwyczajnym szafarzem bierzmowania jest biskup. W pewnych okolicznościach bierzmować może kapłan upoważniony do tego przez prawo kościelne.

Skutki bierzmowania są następujące:

- udoskonala łaskę chrztu,

- głębiej zakorzenia nas w synostwie Bożym,

- ściślej jednoczy nas z Chrystusem,

- pomnaża w nas dary Ducha Świętego,

- udoskonala naszą więź z Kościołem,

- umacnia do świadczenia o wierze chrześcijańskiej słowem i czynem.

Bierzmowanie, podobnie jak chrzest, nie może być powtarzane ze względu na niezatarty charakter, czyli znamię Chrystusa, które wyciska na duszy chrześcijanina.

23 czerwca 2010 roku o godz. 18.00, w wigilię Uroczystości Narodzenia Św. Jan Chrzciciela uczniowie kończący naukę w Gimnazjum w Rzeczycy przyjęli sakrament bierzmowania. Do tego wydarzenia młodzież przygotowała się przez miesięczne spotkania formacyjne, przez spotkania z Chrystusem Miłosiernym w sakramencie pokuty i niedzielnej Eucharystii, przez rekolekcje w Adwencie i w Wielkim Poście, przez udział w roratach, nabożeństwach majowych, czerwcowych i w Nowennie do Ducha Świętego.

Eucharystię sprawował Pasterz Diecezji Łowickiej ks. biskup Andrzej Franciszek Dziuba, który wygłosił homilię i udzielił sakramentu bierzmowania. We wspólnocie modlitwy uczestniczyli kapłani dekanatu nowomiejskiego z ks. dziekanem na czele, rodzice bierzmowanych, nauczyciele, Wójt Gminy Rzeczyca. Uroczystość uświetnił chór parafialny i orkiestra. Rodzice w procesji z darami ołtarza podarowali parafii nowy ornat i albę.

 

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2017.  Wszystkie prawa zastrzeżone.