Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe:
Bank Pekao SA
03 1240 1545 1111 0010 7455 6473

DRUK PRZELEWU

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Rzeczyca, dawna organistówka (XX w.):
rewitalizacja budynku zagrożonego katastrofą budowlaną -
etap II: prace ratunkowe przy dachu, więźbie, stropie, murach,
wnętrzu i elewacji zewnętrznej dofinansowano z środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

2.png0.png9.png1.png3.png0.png
Dzisiaj3
Wczoraj298
Ostatni tydzień642
Ostatni miesiąc6746
Wszystkie209130

2
odwiedzających na stronie

środa, 21, luty 2018 00:18
Vinaora Nivo Slider

Bierzmowanie Rzeczyca, 23 czerwca 2010

 

WG KATECHIZMU KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO

(1285) Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do „sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego”, którego jedność powinna być zachowywana. Przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu. Istotnie, „przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej”.

Istotny obrzęd bierzmowania składa się z trzech elementów wykonywanych równocześnie. Są to:

- namaszczenie olejem Krzyżma na czole ochrzczonego,

- nałożenie ręki biskupa na jego głowę,

- słowa: "Przyjmij znamię daru Ducha Świętego".

W Kościele rzymskokatolickim zwyczajnym szafarzem bierzmowania jest biskup. W pewnych okolicznościach bierzmować może kapłan upoważniony do tego przez prawo kościelne.

Skutki bierzmowania są następujące:

- udoskonala łaskę chrztu,

- głębiej zakorzenia nas w synostwie Bożym,

- ściślej jednoczy nas z Chrystusem,

- pomnaża w nas dary Ducha Świętego,

- udoskonala naszą więź z Kościołem,

- umacnia do świadczenia o wierze chrześcijańskiej słowem i czynem.

Bierzmowanie, podobnie jak chrzest, nie może być powtarzane ze względu na niezatarty charakter, czyli znamię Chrystusa, które wyciska na duszy chrześcijanina.

23 czerwca 2010 roku o godz. 18.00, w wigilię Uroczystości Narodzenia Św. Jan Chrzciciela uczniowie kończący naukę w Gimnazjum w Rzeczycy przyjęli sakrament bierzmowania. Do tego wydarzenia młodzież przygotowała się przez miesięczne spotkania formacyjne, przez spotkania z Chrystusem Miłosiernym w sakramencie pokuty i niedzielnej Eucharystii, przez rekolekcje w Adwencie i w Wielkim Poście, przez udział w roratach, nabożeństwach majowych, czerwcowych i w Nowennie do Ducha Świętego.

Eucharystię sprawował Pasterz Diecezji Łowickiej ks. biskup Andrzej Franciszek Dziuba, który wygłosił homilię i udzielił sakramentu bierzmowania. We wspólnocie modlitwy uczestniczyli kapłani dekanatu nowomiejskiego z ks. dziekanem na czele, rodzice bierzmowanych, nauczyciele, Wójt Gminy Rzeczyca. Uroczystość uświetnił chór parafialny i orkiestra. Rodzice w procesji z darami ołtarza podarowali parafii nowy ornat i albę.

 

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2018.  Wszystkie prawa zastrzeżone.