PBS Tomaszów Maz.
Filia w Rzeczycy

niedziela, 23, kwiecień 2017 19:45
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Rozpoczęły się prace rewitalizacyjne -11.05.2013

Otoczenia kościoła św. Katarzyny w Rzeczycy.

Inwestycję rozpoczęto od prac porządkowych. Przy użyciu sprzętu ciężkiego usunięto karpy wyciętych wcześniej drzew. Ręcznie przesadzono świerki rosnących wokół kościoła.

Dokonano pomiarów wysokości terenu. Na podstawie wykonanych pomiarów wyskości terenu wokół kościoła i po ocenie stanu zachowania nawierzchni betonowych stwiedzono, że konieczne będzie usunięcie istniejących chodników i opasek.

Przeprowadzono próby usuwania opaski. Wybrano metodę, która pozwoliła na usunięcie opaski i zminimalizowanie uszkodzeń cokołu kościoła. W pierwszej kolejności opaskę kruszono przy pomocy młota pneumatycznego, a nastepnie koparką usunięto pokruszony beton i kamienie.

Poniżej poziomu opaski odsłonięto mur fundamentowy kościoła. Stwierdzono, żę powierzchnia muru pokryta jest łuszczącym się tynkiem cementowym, a w wykruszone spoiny pomiędzy cegłami wrastają korzenie roślin.

Wyprzedzając potencjalne zagrożenie podjęto naprawę muru fundamentowego. Naprawa polega na oczyszczeniu uszkodzonych spoin z ziemi i korzeni roślin, położeniu nowej spoiny i otynkowaniu fundamentu tynkiem renowacyjnym szerokoporowatym.

W dalszej kolejności planownej jest ułożenie wokół kościoła drenażu keramzytowego oraz wykonanie kanalizacji deszczowej, dzięki której deszczówka bedzie odprowadzana poza teren przykościelny. Trwają ostatnie prace projektowe instalacji odwodnieniowej.

Podczs prac stwierdzono, że kabel dostarczający energię do plebanii jest uszkodzony (zawilgocona izolacja). Przed ułożeniem kostki rozważane jest wymiana kabla na nowy aby w najbliższej przyszłości wokół kościoła nie prowadzić już żadnych prac ziemnych.

Zimą odrestaurowano zabytkową żelazną bramę wiodącą na teren kościoła. Brama zostanie zamontowana na swoim miejscu po ułożeniu kostki i po zakończeniu prac wokół kościoła.