Parafia Rzeczyca - Rozpoczęły się prace rewitalizacyjne -11.05.2013

Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe:
Bank Pekao SA
03 1240 1545 1111 0010 7455 6473

DRUK PRZELEWU

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Rzeczyca, dawna organistówka (XX w.):
rewitalizacja budynku zagrożonego katastrofą budowlaną -
etap II: prace ratunkowe przy dachu, więźbie, stropie, murach,
wnętrzu i elewacji zewnętrznej dofinansowano z środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

2.png4.png7.png9.png3.png5.png
Dzisiaj65
Wczoraj224
Ostatni tydzień963
Ostatni miesiąc3129
Wszystkie247935

3
odwiedzających na stronie

piątek, 17, sierpień 2018 09:12

Rozpoczęły się prace rewitalizacyjne -11.05.2013

Otoczenia kościoła św. Katarzyny w Rzeczycy.

Inwestycję rozpoczęto od prac porządkowych. Przy użyciu sprzętu ciężkiego usunięto karpy wyciętych wcześniej drzew. Ręcznie przesadzono świerki rosnących wokół kościoła.

Dokonano pomiarów wysokości terenu. Na podstawie wykonanych pomiarów wyskości terenu wokół kościoła i po ocenie stanu zachowania nawierzchni betonowych stwiedzono, że konieczne będzie usunięcie istniejących chodników i opasek.

Przeprowadzono próby usuwania opaski. Wybrano metodę, która pozwoliła na usunięcie opaski i zminimalizowanie uszkodzeń cokołu kościoła. W pierwszej kolejności opaskę kruszono przy pomocy młota pneumatycznego, a nastepnie koparką usunięto pokruszony beton i kamienie.

 

Poniżej poziomu opaski odsłonięto mur fundamentowy kościoła. Stwierdzono, żę powierzchnia muru pokryta jest łuszczącym się tynkiem cementowym, a w wykruszone spoiny pomiędzy cegłami wrastają korzenie roślin.

Wyprzedzając potencjalne zagrożenie podjęto naprawę muru fundamentowego. Naprawa polega na oczyszczeniu uszkodzonych spoin z ziemi i korzeni roślin, położeniu nowej spoiny i otynkowaniu fundamentu tynkiem renowacyjnym szerokoporowatym.

W dalszej kolejności planownej jest ułożenie wokół kościoła drenażu keramzytowego oraz wykonanie kanalizacji deszczowej, dzięki której deszczówka bedzie odprowadzana poza teren przykościelny. Trwają ostatnie prace projektowe instalacji odwodnieniowej.

Podczs prac stwierdzono, że kabel dostarczający energię do plebanii jest uszkodzony (zawilgocona izolacja). Przed ułożeniem kostki rozważane jest wymiana kabla na nowy aby w najbliższej przyszłości wokół kościoła nie prowadzić już żadnych prac ziemnych.

Zimą odrestaurowano zabytkową żelazną bramę wiodącą na teren kościoła. Brama zostanie zamontowana na swoim miejscu po ułożeniu kostki i po zakończeniu prac wokół kościoła.

 

 

 

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2018.  Wszystkie prawa zastrzeżone.