sobota, 23, wrzesień 2017 22:02
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Poświecenie kapliczki w Grotowicach - 5 maja 2013 roku

Za panowania Zygmunta III Wazy, w czasie buntu części szlachty nazwanego rokoszem Zebrzydowskiego, 5 lipca 1607 roku doszło do bratobójczej bitwy  pod Guzowem k/ Żyrardowa Po stronie króla brał w niej udział Dziedzic Grotowic Mateusz Grotowski. Jedyną pamiątką tego starcia jest wystawiona przez Grotowskiego kapliczka - kolumna zwieńczona krzyżem. Znajduje się u podnóża nadpilickiej skarpy, pomiędzy zabudowaniami Grotowic a skrajem dawnego podworskiego parku. Ma ok. 3 m wysokości; w górnej,  szerszej części ponad wnękami  w każdą z czterech ścianek wmontowano rzeźbione w piaskowcu  herby Ciołek i Rawicz. Nad herbem od strony parku wykuto datę  ufundowania kolumny - 1607.

Obiekt jest najstarszym zabytkiem na terenie naszej gminy i  parafii. Prace konserwatorskie, których celem było poprawienie stanu technicznego i odtworzenie wartości artystycznych kapliczki wykonał Piotr Obłog, konserwator dzieł sztuki. Koszty restauracji zabytku pokrył Wojewódzki Konserwator Zabytków i Urząd Gminy Rzeczyca.

W niedziele 5 maja 2013 roku odbyła się uroczystość poświęcenia odrestaurowanej kapliczki. Msze świętą z udziałem Władz Gminy, zaproszonych Gości i mieszkańców Grotowic odprawił ks. wikariusz parafii.