PBS Tomaszów Maz.
Filia w Rzeczycy

poniedziałek, 24, kwiecień 2017 03:28
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Wiejska spiżarnia wartości

Zbiór dobrych praktyk na IX Zjazd Gnieźnieński: Europa obywatelska -rola i miejsce chrześcijan

Gmina Rzeczyca ma 18 sołectw, własny herb z łabędziem, hymn, który jak hejnał z Wieży Mariackiej oznajmia mieszkańcom południe i parafię pod wezwaniem św. Katarzyny. Proboszczem w tej parafii jest ksiądz Henryk Linarcik, człowiek niezwykle zaangażowany zarówno w pracę duszpasterską, pełen troski o kościół, a przede wszystkim organizator wydarzeń kulturalnych, propagator kultury religijnej, literackiej i ludowej, troskliwy kustosz dzieł sztuki sakralnej, popularyzator życia i twórczości osób związanych ze środowiskiem rzeczyckim: błogosławionego Stanisława Papczyńskiego, ks. Jędrzeja Kitowicza, rodzinę Szweycerów czy Narcyzę Żmichowską. Ksiądz Henryk Linarcik, otrzymał w dniu 5 marca 2011 roku medal „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kiedy zostałem powiadomiony, że dostanę medal, pomyślałem sobie: >>Dobry Boże, Ty masz poczucie humoru! Ani ze mnie aktor, ani muzyk, ani malarz, już nie wspomnę o śpiewie i tańcu <<– powiedział ks. Henryk Linarcik.

PROBOSZCZ NA MEDAL

Gmina: Rzeczyca, powiat tomaszowski, województwo łódzkie

Parafia Św. Katarzyny w Rzeczycy

„Ks. Linarcik, to wielki autorytet kultury polskiej. Zjednoczył wielu artystów scen polskich i zagranicznych” – mówi Marek Pałasz b. wójt gminy Rzeczyca

Kiedy ksiądz Linarcik objął parafię w Rzeczycy, natychmiast przywrócił w miejscowym społeczeństwie pamięć o swym znanym poprzedniku ks. Jędrzeju Kitowiczu. Ks. Kitowicz, proboszcz parafii w Rzeczycy w latach 1781-1804, pozostawił wiele tekstów zaliczanych do najwspanialszej prozy pamiętnikarskiej dawnej Polski, stawianej na równi z pamiętnikami Jana Chryzostoma Paska. Dzieło „Opis Obyczajów za panowania Augusta III” należące do tej kategorii jest opisem z kronikarską dokładnością jak tragiczny, trudny i pełen absurdów był wiek XVIII. Pokazane przez ks. Kitowicza zarówno przywary, jak i mocne strony naszego społeczeństwa, które niejednokrotnie nie straciły na aktualności do dziś i mimo iż osiemnastowieczny tekst trudny, jest świetnie rozumiany przez widzów. Z inspiracji zauroczonego Kitowiczem, Mikołaja Grabowskiego odbyła się pierwsza premiera „Opisu Obyczajów” w części dotyczącej polskiej rodziny w 1990 roku w Teatrze Stu w Krakowie, druga siedem lat później pokazując obywateli uwikłanych w sprawy publiczne i ostatnie przedstawienie tego cyklu pokazano z inicjatywy ks. Linarcika w Rzeczycy. Ten kontakt zaowocował pomysłem aby w Rzeczycy właśnie, odbyła się premiera trzeciej części pt. ”O północy przybyłem do Widawy, czyli Opis obyczajów III”. Mikołaj Grabowski na pytanie dlaczego zdecydował się na premierowe spotkanie w Rzeczycy? Odpowiedział – Tak naprawdę nie przypadkiem pokażemy nasza premierę w Sali OSP Rzeczyca, gdzie odbywa się czasem konkurs darcia pierza. Wracamy do Rzeczycy za sprawą księdza Henryka Linarcika, proboszcza tamtejszej parafii, który zaprosił nas do siebie jeszcze z pierwszym „Opisem”, kiedy obchodził w byłej parafii księdza Kitowicza 200-lecie jego śmierci. Wmurował dedykowaną mu tablicę, odnowił grób. W dawnej wikarówce zamierza otworzyć poświęcone mu muzeum. I tak dzięki przedsiębiorczemu proboszczowi premiera nowego spektaklu Teatru IMKA z Warszawy odbyła się 19 marca 2010 roku w Rzeczycy, w Sali OSP pękającej w szwach od zgromadzonej publiczności, a potem dopiero premiera w Krakowie i Warszawie. Ksiądz Linarcik ma w swoich zbiorach wszystkie dzieła ks. Jędrzeja Kitowicza. Pracę doktorską, którą pisze u ks. prof. Waldemara Graczyka z UKSW w Warszawie, zatytułował „Ksiądz Jędrzej Kitowicz, obywatel, duszpasterz i pisarz 1728 – 1804”.

Budynek dawnej organistówki

Proboszcz Linarcik, wzorem swego pracowitego i twórczego poprzednika spędza czas w Rzeczycy bardzo aktywnie, nie tylko uczestnicząc we wszystkich ważnych wydarzeniach oraz współdziałając z Domem Kultury, ale także je inicjując, jak np. koncerty muzyczne i udział w liturgii artystów Teatru Wielkiego z Łodzi, Poznania, Wrocławia.

Ksiadz Linarcik jest także autorem książki „Ks. Tadeusz Puder 1908-1945. Świadectwo życia kapłana katolickiego pochodzenia żydowskiego”. Książka powstała z inspiracji pani Zofii Kępy, od której ksiądz otrzymał kilka kartek papieru jako świadectwo pełnienia tu posłannictwa przez księdza Pudra. Tak się zaczęło i za tym tropem ksiądz Linarcik zgromadził materiały wprost bezcenne, dotarł do wszystkich żyjących świadków, przeprowadził kwerendę źródeł i literatury, przeanalizował wszystkie jego kazania i korespondencję. Wreszcie odnalazł grób na cmentarzu bródnowskim. Promocja książki, która odbyła się 24 stycznia 2010 roku zgromadziła wiele wybitnych osobistości, a jej fragmenty czytał aktor Cezary Pazura zaprzyjaźniony z proboszczem.

Wielkim marzeniem księdza proboszcza jest utworzenie w Rzeczycy w budynku dawnej organistówki muzeum poświęconego ks. Jędrzejowi Kitowiczowi oraz wytworom ludowej kultury lokalnej. Znając determinację księdza w podejmowanych działaniach, kwestią czasu jest tylko powstanie tego miejsca, ponieważ społeczna akceptacja dla takich działań księdza jest siłą bardzo sprzyjającą i powodującą, że czasami niemożliwe staję się rzeczywiste. Ulubiona sentencja księdza Linarcika: „Z rzeczy tego świata, pozostaną te dwie: poezja i dobroć”.

Premiera „Opisu obyczajów”, 2010

Typ przedsięwzięcia: kultura, tradycja, obyczaje

Źródła finansowania: zbiórki parafian, dotacje z Urzędu Gminy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundusz Kościelny

Bezpośrednie efekty: integracja społeczności, propagowanie wydarzeń kulturalnych, szacunek dla historii miejsca i osób z nim związanych, kultywowanie tradycji świeckich i kościelnych