Parafia Rzeczyca - Koncert Poświęcony bł. Janowi Pawłowi II 16 października 2011

Fundacja
Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza
97-220 Rzeczyca,
ul. ks. Jędrzeja Kitowicza 17
tel.: (+48) 44 710 51 25
e-mail: fundacja@kitowicz.pl
KRS: 0000623207

Konto bankowe:
Bank Pekao SA
03 1240 1545 1111 0010 7455 6473

DRUK PRZELEWU

Program Ochrona zabytków
Zadanie pn. Rzeczyca, dawna organistówka (XX w.):
rewitalizacja budynku zagrożonego katastrofą budowlaną -
etap II: prace ratunkowe przy dachu, więźbie, stropie, murach,
wnętrzu i elewacji zewnętrznej dofinansowano z środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"Zagospodarowanie terenu wokół Kościoła
p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy"
dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi

Wyszukaj

Licznik odwiedzin

2.png4.png8.png0.png2.png0.png
Dzisiaj150
Wczoraj224
Ostatni tydzień1048
Ostatni miesiąc3214
Wszystkie248020

4
odwiedzających na stronie

piątek, 17, sierpień 2018 20:28

Koncert Poświęcony bł. Janowi Pawłowi II 16 października 2011

W 33. rocznicę wyboru Papieża w kościele św. Katarzyny w Rzeczycy 16 października 2011 roku godz. 9.00 została odprawiona uroczysta Msza święta, podczas której wystąpiła góralska kapela „Hora” z Żywca. Karol Wojtyła, jako uczeń, później ksiądz, biskup i kardynał, wędrował po Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Małym i Sądeckim, Tatrach, Gorcach, Pieninach, Beskidzie Niskim, Bieszczadach i Sudetach. Jako Papież bywał częstym gościem w Alpach. Ale najbliższe sercu Papieża były polskie Góry, wędrując po nich jako turysta i narciarz. Rzadko sam, najczęściej w grupce przyjaciół lub z młodzieżą. Od początku lat 50. i 60. w górach pojawiał się niemal każdego roku, latem i zimą.

 

Jako Papież powracał w polskie góry w 1979, 1983 i 1995, 1997, a w 2002 roku oglądał je z pokładu śmigłowca. To dla Papieża Jana Pawła II lud góralski wielokrotnie śpiewał ulubione melodie góralskie w Watykanie i w Polsce, a melodia „Syćka Se Wom Zycom” jest już chyba znana w całej naszej Ojczyźnie i chętnie wykonywana podczas różnych uroczystości. Te melodie ku czci bł. Jana Pawła II w koncercie po Eucharystii przybliżyła Folk Kapela Góralska „Hora”. W programie poświęconym bł. Papieżowi Janowi Pawłowi II  zaprezentowała melodie z pielgrzymek Papieża Jana Pawła II do Polski, melodie wykonywane przez górali Papieżowi, melodie  o Góralskiej Gaździnie – Matce Bożej z górskich sanktuariów maryjnych m. in. takie jak: Czarna Madonna, W Moim Ogródeczku, O Ty Nasza Jasnogórska Pani i wiele innych, melodie sentymentalne, a zarazem żywiołowe oraz na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy „Barkę”. Całość koncertu była przeplatana słowami o bł. Papieżu Janie Pawle II.

Kapeli góralskiej za występ, licznie zgromadzonym parafianom, gościom, Wójtowi Gminy Rzeczyca Markowi Każmierczykowi składam serdeczne „Bóg zapłać” HEJ!

 

Proboszcz Parafii.

 

 

Więcej zdjęć na stronie albumu Picassa

 

Parafia p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy © 2018.  Wszystkie prawa zastrzeżone.