sobota, 23, wrzesień 2017 22:01
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Koncert Poświęcony bł. Janowi Pawłowi II 16 października 2011

W 33. rocznicę wyboru Papieża w kościele św. Katarzyny w Rzeczycy 16 października 2011 roku godz. 9.00 została odprawiona uroczysta Msza święta, podczas której wystąpiła góralska kapela „Hora” z Żywca. Karol Wojtyła, jako uczeń, później ksiądz, biskup i kardynał, wędrował po Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Małym i Sądeckim, Tatrach, Gorcach, Pieninach, Beskidzie Niskim, Bieszczadach i Sudetach. Jako Papież bywał częstym gościem w Alpach. Ale najbliższe sercu Papieża były polskie Góry, wędrując po nich jako turysta i narciarz. Rzadko sam, najczęściej w grupce przyjaciół lub z młodzieżą. Od początku lat 50. i 60. w górach pojawiał się niemal każdego roku, latem i zimą.

Jako Papież powracał w polskie góry w 1979, 1983 i 1995, 1997, a w 2002 roku oglądał je z pokładu śmigłowca. To dla Papieża Jana Pawła II lud góralski wielokrotnie śpiewał ulubione melodie góralskie w Watykanie i w Polsce, a melodia „Syćka Se Wom Zycom” jest już chyba znana w całej naszej Ojczyźnie i chętnie wykonywana podczas różnych uroczystości. Te melodie ku czci bł. Jana Pawła II w koncercie po Eucharystii przybliżyła Folk Kapela Góralska „Hora”. W programie poświęconym bł. Papieżowi Janowi Pawłowi II  zaprezentowała melodie z pielgrzymek Papieża Jana Pawła II do Polski, melodie wykonywane przez górali Papieżowi, melodie  o Góralskiej Gaździnie – Matce Bożej z górskich sanktuariów maryjnych m. in. takie jak: Czarna Madonna, W Moim Ogródeczku, O Ty Nasza Jasnogórska Pani i wiele innych, melodie sentymentalne, a zarazem żywiołowe oraz na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy „Barkę”. Całość koncertu była przeplatana słowami o bł. Papieżu Janie Pawle II.

Kapeli góralskiej za występ, licznie zgromadzonym parafianom, gościom, Wójtowi Gminy Rzeczyca Markowi Każmierczykowi składam serdeczne „Bóg zapłać” HEJ!

Proboszcz Parafii.

Więcej zdjęć na stronie albumu Picassa