czwartek, 23, listopad 2017 11:59
Vinaora Nivo Slider

„Nie rozpijajcie narodu"

„Nie rozpijajcie narodu" - czytamy w liście Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, który wystosował list w sprawie podpisania przez Prezydenta Komorowskiego ustaw umożliwiających handel piwem na stadionach. Sygnatariusze listu, podpisanego w imieniu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości przez o. Oskara Puszkiewicza, stwierdzają w załączniku do listu, że "zespół Konferencji Episkopatu Polski zdziwił się tym faktem, gdyż w przeszłości Pan Prezydent w jednoznaczny sposób deklarował się jako obrońca trzeźwości, zwłaszcza wśród osób młodych”

Publikujemy pełny tekst oświadczenia:

Nie rozpijajcie narodu

Oświadczenie Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości ze zdziwieniem i smutkiem  przyjął decyzję Prezydenta Bronisława Komorowskiego o podpisaniu ustaw umożliwiających handel piwem na stadionach. Zdziwienie wynika z faktu, iż w przeszłości Pan Prezydent w jednoznaczny sposób deklarował się jako obrońca trzeźwości, zwłaszcza wśród osób młodych. Warto dzisiaj przypomnieć słowa Pana Bronisława Komorowskiego, wówczas jeszcze Marszałka Sejmu, który 23 marca 2009 roku pisał do przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości: „(…) pragnę zapewnić, że przyszłość młodego pokolenia również nie jest mi obojętna (…) Ufam, że ustanowione prawo znacznie wpłynie na ograniczenie spożycia alkoholu przez młodzież, a także przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa w czasie sportowo-muzycznych przedsięwzięć.” Gdy otrzymujemy informację o podpisaniu przez Prezydenta szkodliwych ustaw, należy zatem postawić pytanie: czy dzisiaj przyszłość młodego pokolenia jest już dla Pana Prezydenta obojętna? Co się zmieniło przez te dwa lata od tak jasnych deklaracji za ograniczeniem dostępności alkoholu? Trudno także zrozumieć, że podczas podejmowania decyzji w sprawie podpisu pod przesłanymi przez Sejm RP ustawami Pan Prezydent nie zechciał wysłuchać argumentów Kościoła, stowarzyszeń kibiców oraz wielu autorytetów zdecydowanie potępiających wprowadzane zmiany. Niechęć do poznania tych ważnych argumentów oraz pośpiech w podpisaniu ustawy rodzą wiele pytań. Smutek wynika zaś z faktu, że Rząd, część Parlamentu i Pan Prezydent przyjmują na siebie współodpowiedzialność za każdą tragedię, jaka zostanie spowodowana przez te wyjątkowo szkodliwe regulacje. Te tragedie nie będą miały jedynie wymiaru publicznego, gdy alkohol przyczyni się do wzrostu agresji i występowania zachowań niebezpiecznych na stadionach. Będą to przede wszystkim osobiste tragedie tych, którzy przez sytuacyjny i towarzyski przymus picia wpadną w uzależnienie i zniszczą życie własne oraz swoich bliskich. Wychowywanie dzieci i młodzieży z puszką  piwa w ręku przyczyni się do wielkiej narodowej tragedii. Walka z tym, co osłabia naród to przede wszystkim powinność ludzi, którzy przed Bogiem i historią wzięli odpowiedzialność za Ojczyznę. To także patriotyczny obowiązek każdego człowieka. Dlatego Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości wyraża wielką wdzięczność wszystkim ludziom otwartych serc, którzy angażowali się na rzecz zablokowania tych zmian. Prosimy o dalszą troskę o trzeźwość, która powinna przede wszystkim wyrażać się w osobistym świadectwie godnego i trzeźwego życia.

Łomża, dnia 22 września 2011 r.

Bp Tadeusz Bronakowski Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości