PBS Tomaszów Maz.
Filia w Rzeczycy

niedziela, 23, kwiecień 2017 19:45
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Rekolekcje wielkopostne 4-7.03.2007

W naszej parafii zakończyły sie rekolekcje wielkopostne i ..... szkoda. Mimo panującej grypy kościół był wypełniony wiernymi. Niewątpliwie sprzyjała nam piękna , słoneczna pogoda. Przepiękna aura panowała nie tylko na zewnątrz, ale i w samej świątyni.

Wszyscy czuliśmy działanie Ducha Świętego. Rekolekcjonista ks. Stanisław Kosiorowski, proboszcz licheńskiej parafii przez cztery dni przekazał nam tyle treści, że każdy, „kto ma uszy” z pewnością pogłębił swoją wiarę i miłość do Pana Boga. W dniu spowiedzi bardzo wielu parafian przystąpiło do sakramentu pokuty.

Za tak owocne nauki najlepszym podziękowaniem-obok symbolicznych kwiatów-jest świadomie wypowiedziane: "Bóg zapłać"

Tematy nauk rekolekcyjnych dotyczyły warunków zbawienia - wiary i miłości:

- miłości bliźniego
 - miłości własnej-grzech i sakrament pokuty
 - miłości Boga-Eucharystia.

W swoich naukach ks. Rekolekcjonista odwoływał się do założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Sługi Bożego o. Stanisława Papczyńskiego, który w latach 1671-73 przebywał na terenie naszej parafii w miejscowości Lubocza. W majątku szlachcica Jakuba Karskiego o. Stanisław pełnił gorliwie obowiązki kapelana, troszczą się o rozwój duchowy członków rodziny i jej otoczenia. W tym czasie napisał "regułę życia" dla przyszłego zgromadzenia księży marianów, oraz "Mistyczną świątynię Bożą" -podręcznik ascetyczny, w którym trzysta lat przed II Soborem Watykańskim zawarł głębokie przekonanie, że każdy ochrzczony zobowiązany jest dążyć do świętości.

O. Papczyński 16 września w Licheniu zostanie wyniesiony na ołtarze.

My, parafianie rzeczyccy, otrzymaliśmy zaproszenie na uroczystość beatyfikacji do Lichenia od samego gospodarza tamtejszej parafii.

Anna Laskowska

Msza Święta w Luboczy

We wrześniu 1671 roku w parafii Rzeczyca we wsi Lubocza na dworze Karskich O. Stanisław Papczyński przywdział biały habit. Wszyscy obecni na tej uroczystości czuli wyraźnie, że w jakiś sposób na ich oczach rodzi się coś nowego, coś niezwykłego, jak niezwykły był człowiek, który przed nimi wtedy stał.

Po ponad 300 latach jego duchowy syn ze Zgromadzenia Księży Marianów, którego założycielem jest O. Stanisław Papczyński, ks. Stanisław Kosiorowski, proboszcz parafii w Licheńskim Sanktuarium w niedzielę 4 marca 2007 roku w Luboczy odprawił Mszę Świętą w ramach wielkopostnych rekolekcji prowadzonych w Parafii Św. Katarzyny w Rzeczycy.