czwartek, 23, listopad 2017 11:58
Vinaora Nivo Slider

Kapliczka w Małomierzu 23 IX 2007

Kapliczka w Małomierzu23 września 2007 roku w Małomierzu, Gmina Rzeczyca odbyła się uroczystość poświęcenia kapliczki. We Mszy świętej i modlitwie poświęcenia uczestniczyli parafianie z Inowłodza i Rzeczycy wraz ze swoimi duszpasterzami.

Kapliczka powstała w latach 60-tych XIX wieku, była położona w lesie przy starym historycznym trakcie do Inowłodza. Stała najprawdopodobniej na cmentarzu cholerycznym małej wioski Małomierzu, wysiedlonej pod koniec XIX wieku przez carską administrację. Jej fundacja mogła być również związana z upamiętnieniem chłopskiego uwłaszczenia (widoczna inskrypcja „1864 rok”). Kapliczka to monolityczny słup. Jego podstawę stanowił cokół, na którym znajdował się mało wyraźny, pisany w kilku wierszach, napis fundacyjny. Przez ozdobny gzyms słup lekko zwężał się i przechodził we właściwą część kapliczki. W jego środkowym odcinku wycięta była ozdobna rozeta, a nad nią znajdowała się mała wnęka. Latarnia kapliczki posiadała z czterech stron płyciny, w których znajdowały się płaskorzeźby. Całość zakończona była czterospadowym, wyprofilowanym daszkiem. Nowy obiekt wykonany przez artystę Zbigniewa Fabijańskiego w pełni oddaje charakter starej kapliczki. Jest jego wierną kopią. We wnękach znalazły się wykonane przez artystę polichromowane płaskorzeźby Matki Boskiej Częstochowskiej, św. Idziego, św. Katarzyny, św. Józefa i św. Anny.