PBS Tomaszów Maz.
Filia w Rzeczycy

Dla przelewów z zagranicy:
Powiatowy Bank Spółdzielczy
w Tomaszowie Mazowieckim.
Filia w Rzeczycy.
BIC/SWIFT GBWCPLPP 03 8985 0004 0020 0212 2526 0001

wtorek, 30, maj 2017 03:28
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Odpust w Rzeczycy 22 sierpnia 2008

Tradycyjnie 22 sierpnia w parafii rzeczyckiej obchodzony jest odpust Niepokalanego Serca Maryi. W tym roku Mszę świętą o godz. 9.00 celebrował i wygłosił homilię ks. dr hab. Waldemar Graczyk, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Uroczystą sumę odpustową odprawił ks. Biskup Józef Zawitkowski z Łowicza. Wspólnotę modlitwy tworzyli licznie przybyli parafianie, a także zaproszeni Goście i kapłani z dekanatu Nowe Miasto. Obecna była Pani Minister Elżbieta Radziszewska, przedstawiciele władz Gminy w osobach Wójta Marka Pałasza i Przewodniczącego Rady Gminy Andrzeja Gwizdonia, Pani Jolanta Marszalska profesor uczelni katolickich, oraz przedstawiciele rodziny Szweycerów. Obecność Państwa Szweycerów nie była przypadkowa. Ich przodkowie byli dziedzicami Rzeczycy. Wypełniając wolę dziadka Pan Janusz Szweycer, architekt z Warszawy ufundował witraż Św. Jana Chrzciciela.

Witraż wykonała Pracownia Witraży Krzysztofa Gryksy z Bierunia Starego według posiadanego przez Rodzinę Szweycerów projektu plastycznego z 1950 r.

Po kazaniu ks. Biskup poświęcił nowy witraż. Warto zaznaczyć, że wszystkie okna rzeczyckiego kościoła zostały już wymienione i mają witraże. Dzięki staraniom ks. proboszcza Henryka Linarcika, ofiarności parafian, pomocy sponsorów oraz dofinansowaniu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego cały istniejący wcześniej zespół witraży został poddany konserwatorskiej renowacji, oraz wykonano nowe witraże: św. Michała Archanioła, bł. Ojca Stanisława Papczyńskiego, św. O. Pio, ks. Jędrzeja Kitowicza, św. Jana Chrzciciela.

Procesję z darami przygotowali mieszkańcy Gliny. Chleb, miód, owoce i warzywa ponieśli przed ołtarz w kolorowych regionalnych strojach. Uroczystość zakończyła się procesją Eucharystyczną, którą poprowadził ks. Waldemar Graczyk. Odpust uświetnił chór parafialny, przygotowany przez Pana Piotra Wujtewicza z Teatru Wielkiego z Łodzi. W czasie procesji wystąpiła gminna orkiestra, która korzysta z użyczenia przez parafię instrumentów muzycznych.