czwartek, 18, kwiecień 2024 12:47

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE (13 sierpnia 2017 r.)

DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
13 sierpnia 2017 r.

1. Dzisiaj, 13 sierpnia, przypada 19. niedziela zwykła w roku liturgicznym. Natomiast w najbliższy wtorek, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia.

2. W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na wtorkową liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione podczas świątecznych Mszy Świętych o godz. 700 – 900 i 1800. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

3. W najbliższy poniedziałek w liturgii wspominamy kapłana i męczennika, franciszkanina, św. Maksymiliana Marię Kolbego (1894-1941). Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie i okoliczności męczeńskiej śmierci w oświęcimskim obozie koncentracyjnym. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem.

4. Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą wspólnie zanosimy do Matki Bożej, Królowej Polski, nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dziękujemy za tyle dowodów Jej wielowiekowej opieki nad naszą Ojczyzną wśród wielu zawirowań historii, także tej najnowszej. Wszystkich, którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymie szlaki, zachęcam do pielgrzymki duchowej, choćby poprzez nawiedzenie naszej parafialnej świątyni, adorację, modlitewny przystanek przy rozsianych po naszej okolicy krzyżach, figurach świętych – możliwości mamy naprawdę wiele.

5. Wraz z wtorkowym świętem maryjnym tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają – doświadczamy tego naocznie. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

6. Dzisiaj Msze św. o godz. 700 - 900 -1130 i 1800 dziękczynna za parafialną pielgrzymkę do Fatimy z okazji 100.-lecia Objawień Maryjnych. Po Mszy św. nabożeństwo fatimskie, na które proszę przynieść świece. Po każdej Mszy św. zbiórka do puszek na KUL.

7. Zapowiedzi przedślubne:

• -Piotr Antoni Goska z Rzeczycy i Aleksandra Wioletta Frejlich z parafii Inowłódz
  • Jacek Piotr Gruda z Gliny i Katarzyna Kaczmarek z parafii Krzemienica.
  • Mariusz Żak z parafii św. Bartłomieja w Opocznie i Agnieszka Jolanta Pietrzak z Rzeczycy.

8. Zachęcam do nabycia i lektury tygodników katolickich: „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”.

9. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim moim parafianom , którzy w środę okazali chrześcijańską gościnność pątnikom z 37. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej na Jasną Górę. Według organizatorów gościliśmy w naszej Parafii dwa tysiące sto osób.

10. W Święto Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia o godz. 1900 w naszym kościele będzie koncert pieśni Maryjnych „Totus Tuus Maryja” w wykonaniu Anny Cymmerman-sopran z Teatru Wielkiego w Łodzi i Jacka Malanowskiego, najmłodszego z zespołu „Trubadurzy” Serdecznie zapraszam. Wstęp wolny.

11. W przyszłą niedzielę taca na cele inwestycyjne. W tych dniach wykonano:

• nowe przyłącze energetyczne do budynku „organistówki” Koszt: 4.700 zł. (Zakład Energetyczny, materiały, praca elektryka, koparka, nadzór archeologiczny, opłaty skarbowe).
  • remont mieszkania dla ks. wikariusza. Koszt 2265 zł
  • wywóz nieczystości z cmentarza parafialnego. koszt 2592zł.

Trwają prace przy nowym ogrodzeniu cmentarza. Po licznych problemach wreszcie ruszy tak długo wyczekiwana inwestycja. Remont i adaptacja budynku na Muzeum Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza, rzeczyckiego proboszcza i dziejopisarza epoki saskiej. Na ten cel otrzymamy dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi. Przyjmując dofinansowanie, Parafia musi wykazać wkład własny. Dlatego proszę o wsparcie tej inicjatywy.

12. Odpust parafialny we wtorek 22 sierpnia.

13. Dożynki Gminne w niedzielę 27 sierpnia.

14. Zmarł ś.p. Bolesław Socha syn Józefa. Pogrzeb w czwartek 17 sierpnia o godz. 1100. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.