czwartek, 28, marzec 2024 18:43

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE (30 lipca 2017 r.)

SIEDEMNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
30 lipca 2017 r.

1. Mija połowa wakacji. Wraz z początkiem obecnego tygodnia rozpoczniemy sierpień. To miesiąc dla nas szczególny na płaszczyźnie tak religijnej, jak i historycznej. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy setki tysięcy pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest św. Maksymilian Maria Kolbe.

2. W najbliższy wtorek, 1 sierpnia, przypada 73. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. W połowie miesiąca przedmiotem refleksji staną się sierpniowe dni narodowego przebudzenia na przełomie lat osiemdziesiątych na polskim Wybrzeżu. Wspomnijmy też „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Niech to bogactwo sierpniowych rocznic i wielkich świąt utwierdzi naszą wiarę i ufność w moc i potęgę Pana wieków.

3. W środę, 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią św. Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz nawiedzenie parafialnego kościoła. Dokładnie odpust ten można uzyskać w czasie od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nienaprawione.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Podczas pierwszopiątkowej adoracji Najświętszego Sakramentu o godz. 900 , przez wstawiennictwo św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów, którego wspomnienie liturgiczne przypada 4 sierpnia, akurat w pierwszy piątek miesiąca, będziemy dziękować Panu Bogu za dar Eucharystii oraz prosić o liczne i święte powołania kapłańskie, również z naszej wspólnoty parafialnej. Będziemy przepraszać Serce Boże za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia. Będziemy prosić o łaskę nawrócenia dla siebie i dla tych, którzy Pana Boga przepraszać nie chcą. Okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi św. w naszym kościele przed każdą Mszą św. W pierwszą sobotę miesiąca – obok naszych osobistych intencji – matczyne Serce Maryi będziemy prosili o liczne i święte powołania do kapłaństwa, wszak Maryja jest Matką wszystkich kapłanów i najlepszą Wychowawczynią powołań kapłańskich.

5. W przyszłą niedzielę, 6 sierpnia, będziemy przeżywali święto Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane jest od XI wieku. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Panu Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. I dzisiaj każdego z nas Chrystus wzywa do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Pan Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich. Porządek Mszy Świętych jak w każdą wakacyjną niedzielę: 700-900 i 1130.

6. Zapowiedzi przedślubne:

• Mateusz Kamil Sypuła z parafii tutejszej i Ewelina Karolina Przybyłek z parafii Sierzchowy.
  • Piotr Bąk z parafii tutejszej i Justyna Kaczmarek z parafii Żelechlinek.
  • Zbigniew Kos z par. Łęgonice i Sylwia Banaszkiewicz z par. tutejszej.
  • Michał Wrzosek i Anna Włodarczyk, oboje z parafii Rzeczyca.

7. Zachęcamy do nabycia i lektury tygodników katolickich: „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”.

8. Dziękuję parafianom z Łęgu i Brzezin za podarowanie pięknych kwiatów do dekoracji ołtarzy w kościele. Na najbliższą niedzielę proszę o kwiaty z Sadykierza.

9. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna w tym roku pod hasłem: „Synu, oto Matka Twoja” ruszy z kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu na Jasną Górę już po raz 37. Jak co roku u nas w parafii będą odpoczywać w porze obiadowej 9 sierpnia ok. godz. 12-13 w Sadykierzu i Rzeczycy. Wspólnota pielgrzymkowa już dzisiaj dziękuje za wszelkie dobro.

10. W związku ze zbliżającym się terminem rozpoczęcia Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej na Jasną Górę w dniach 6-15 sierpnia spotkanie przed pielgrzymkowe Grupy Brązowej odbędzie się we wtorek 1 sierpnia o godz. 1900 w parafii p w. Niepokalanego Poczęcia N.M.P w Rawie Mazowieckiej.

11. W Święto 15 sierpnia o godz. 1900 w naszym kościele będzie koncert pieśni Maryjnych w wykonaniu Anny Cymmerman - sopran. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 31 VII – św. Ignacy z Loyoli (1491-1556), prezbiter, wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański, wielki założyciel zakonu jezuitów (wspomnienie obowiązkowe);
  • 1 VIII – św. Alfons Maria Liguori (1696-1787), biskup i doktor Kościoła, gorliwy spowiednik, misjonarz i kaznodzieja, jeden z największych pisarzy chrześcijańskich, założyciel zgromadzenie ojców redemptorystów (wspomnienie obowiązkowe);
  • 4 VIII – św. Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, proboszcz, gorliwy spowiednik, który miłością, surową pokutą i wytrwałą modlitwą dokonał cudu nawrócenia swojej parafii w Ars koło Lyonu.