piątek, 19, kwiecień 2024 03:21

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE (23 lipca 2017 r.)

SZESTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
23 lipca 2017 r.

1. Trwa pełnia lata, prac żniwnych, wakacji, urlopów. Bywa, że zapatrzeni w siebie nie dostrzegamy tych, którzy pozostali na uboczu, którzy może w szczególny sposób potrzebują naszej pomocy. Nie wszyscy mają radosne wakacje. Popatrzmy, ile dzieci z biednych rodzin, często dotkniętych bezrobociem, rozbitych, patologicznych, nie wyjechało na wakacyjny wypoczynek. Ich los nie może być nam obojętny. Pamiętajmy też o trudzie rolników podczas żniw; pamiętajmy, że każda kromka chleba to pot i wiele godzin ludzkiej pracy. Szanujmy to i nie przestawajmy im życzyć: szczęść Boże.

2. Dzisiejsza niedziela przykrywa przypadające 23 lipca święto św. Brygidy (ok. 1302-1373), patronki Europy. Warto spojrzeć na jej piękne życie (żony, matki, a potem zakonnicy). Jest ono świadectwem, że każdy stan może być przestrzenią spotkania z Panem Bogiem. Wpatrując się w tę szlachetną postać, widzimy, że los każdego człowieka, także współczesnego, jest drogą szukania Pana Boga albo raczej drogą, na której jesteśmy przez Niego odnajdywani. Uznając aktualność jej przykładu, papież św. Jan Paweł II w 1999 roku ogłosił Brygidę współpatronką Europy. Jak ona trwajmy w Tym, który nas tak umiłował.

3. W najbliższy wtorek, 25 lipca, obchodzimy święto św. Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem (Dz 12,1-2). Jego krótkie życie świadczy o tym, że tylko miłość i pokorna służba są drogą do prawdziwej wielkości.

4. Pod tą samą datą czcimy też św. Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Może warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych wojaży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu. Z racji wspomnienia tego świętego, mimo wakacji, pobłogosławimy nasze pojazdy mechaniczne i będziemy modlili się o roztropne ich wykorzystywanie. Niech ta modlitwa nie ogranicza się do jednego dnia w roku. Niech nam nigdy nie zabraknie rozsądku i wyobraźni na drodze. Błogosławieństwo kierowców, samochodów i innych pojazdów w naszej parafii będzie miało miejsce dzisiaj po każdej Mszy świętej, a Suma ofiarowana za kierowców i podróżujących.

5. W środę, 26 lipca, w liturgii wspominamy św. Joachima i św. Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W dzisiejszych trudnych czasach pomniejszania roli rodziny warto zwrócić się w modlitwie do tych świętych małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny. Módlmy się też za naszych rodziców i dziadków – tych żyjących i tych powołanych już do wieczności.

6. Zapowiedzi przedślubne:

• Michał Socha z par. tutejszej i Alicja Mierzejewska z par. św. Antoniego z Tomaszowa Mazowieckiego.
  • Damian Arkadiusz Chaber z par. tutejszej i Katarzyna Maria Bąk z par. w Inowłodzu.
  • Mateusz Kamil Sypuła z parafii tutejszej i Ewelina Karolina Przybyłek z parafii Sierzchowy.
  • Piotr Bąk z parafii tutejszej i Justyna Kaczmarek z parafii Żelechlinek.

7. Zachęcamy do nabycia i lektury tygodników katolickich: „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”.

8. Dziękuję parafianom z Luboczy za podarowanie pięknych kwiatów do dekoracji ołtarzy w kościele. Na najbliższą niedzielę proszę o kwiaty z Łęgu i Brzezin.

9. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna w tym roku pod hasłem: „Synu, oto Matka Twoja” ruszy z kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu na Jasną Górę już po raz 37. Jak co roku u nas w parafii będą odpoczywać w porze obiadowej 9 sierpnia ok. godz. 12-13 w Sadykierzu i Rzeczycy. Wspólnota pielgrzymkowa już dzisiaj dziękuje za wszelkie dobro.

10. W związku ze zbliżającym się terminem rozpoczęcia Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej na Jasną Górę w dniach 6-15 sierpnia spotkanie przed pielgrzymkowe Grupy Brązowej odbędzie się we wtorek 1 sierpnia o godz. 1900 w parafii p w. Niepokalanego Poczęcia N.M.P w Rawie Mazowieckiej.

11. We wtorek odbył się pogrzeb ś. p. Józefy Mizera. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 24 VII – św. Kinga (1234-1292), córka króla węgierskiego Beli IV, żona polskiego księcia Władysława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i dalsze swoje życie poświęciła dla ubogich; papież Benedykt XIII przyznał jej tytuł patronki Polski i Litwy, a kanonizował ją św. Jan Paweł II w 1999 roku (wspomnienie obowiązkowe);
  • 26 VII – św. Joachim i św. Anna, rodzice Najświętszej Maryi Panny (wspomnienie obowiązkowe, zob. wyżej);
  • 29 VII – św. Marta, siostra Łazarza i Marii (wspomnienie obowiązkowe).