sobota, 20, kwiecień 2024 17:59

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE (30 października 2016 r.)

TRZYDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
30 października 2016 r.

1. Na kartach Pisma Świętego, zwłaszcza Ewangelii Łukaszowej, znajdziemy wiele fragmentów, które mówią, że Bóg poszukuje człowieka, pragnie jego szczęścia, jego zbawienia. Biblia podkreśla jednocześnie, że gdy człowiek spotka Boga, zmienia się całkowicie. Zacheusz z dzisiejszej Ewangelii jest dobrym tego przykładem. Pozwólmy zatem odnaleźć się Bogu, miejmy głębokie pragnienie spotkania z Nim. Doskonałą okazją do tego jest modlitwa różańcowa. Jeszcze dziś po Sumie i jutro o godz. 16.00 spotkamy się na nabożeństwach różańcowych.

2. Modlitwę różańcową odmawiajmy indywidualnie, bądź w gronie rodzinnym w kolejne dni, tygodnie i miesiące roku. Niech ona towarzyszy naszej codzienności. Do tego zachęca nas w pięknych słowach Sługa Boży kard. August Hlond: „Nie tylko w miesiącu październiku odmawiajmy różaniec, ale ten pobożny zwyczaj przeniesie się na miesiąc następny i wszystkie miesiące roku. Niech ta modlitwa stanie się naszym ulubionym zajęciem, niech rozbrzmiewa w kościołach, kaplicach, i owszem, niech jej szept słyszany będzie w domach rodzinnych i warsztatach pracy”.

3. We wtorek, 1 listopada, będziemy obchodzić uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu pragniemy oddać cześć wyznawcom Chrystusa, którzy po dobrym i uczciwym życiu osiągnęli wieczne z Nim zjednoczenie w Jego królestwie. Pamiętajmy, że każdy chrześcijanin jest powołany do świętości, że niebo jest naszą prawdziwą ojczyzną. W tę uroczystość będziemy sprawować Eucharystię w kościele o godz. 7.00 i 9.00. Na cmentarzu o godz. 12.00 przy grobie-kaplicy budowniczego kościoła ks. Mieczysława Skarżyńskiego.
O godz.18.00 procesja żałobna na cmentarzu. Podczas niej będziemy modlić się za zmarłych kapłanów, budowniczych naszej świątyni, zmarłych parafian oraz zmarłych z naszych rodzin, a także będziemy błogosławić groby. To żałobne nabożeństwo zakończymy błogosławieństwem.

4. W środę, 2 listopada, przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W tym dniu modlimy się za tych, którzy poprzedzili nas w drodze do wieczności. Modlimy się za zmarłych, w sposób szczególny za tych, którzy przez proces oczyszczenia w czyśćcowym ogniu oczekują wiecznego zjednoczenia z Panem. Msze Święte w naszym kościele będą sprawowane o 7.00, 9.00, i 16.00. Po mszach świętych modlitwy za zmarłych.

5. Na te listopadowe dni modlitwy i zadumy przygotujmy groby naszych bliskich, zatroszczmy się o porządek na cmentarzu. Śmieci, różne odpadki, zużyte znicze, stare kwiaty proszę składać tylko w wyznaczonych miejscach do odpowiednich pojemników.

6. Od 1 do 8 listopada, każdorazowo odwiedzając cmentarz i odmawiając modlitwę za zmarłych, możemy uzyskać dla nich odpust zupełny, czyli darowanie doczesnej kary za grzechy odpuszczone już co do winy. Dla zyskania odpustu należy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, wzbudzić akt wyzbycia się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu oraz pomodlić się w intencjach papieskich. Nie zaniedbujmy tej pobożnej praktyki – dzięki niej możemy pomóc tym, którzy nas poprzedzili w drodze do domu Ojca.

7. Nauki dla narzeczonych rozpoczniemy w sobotę 12 listopada o godz. 18.00. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia.

8. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy: „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”, i „Małego Gościa” oraz nabycia Diecezjalnego Kalendarza na rok 2017. ( zł.5) i zniczy Caritas ( 3 zł.). Są jeszcze płyty DVD z Uroczystości Nawiedzenia Obrazu Jasnogórskiego w naszej parafii.

9. Zgodnie z ustaleniami na spotkaniu proboszcza z sołtysami prosimy o zgłoszenie kandydatów do Rady Parafialnej.

10. Od dzisiejszej niedzieli na prośbę wielu parafian Msze św. niedzielne w naszym kościele będą odprawiane godz. 9.00 – 11.30 i 18.00.

11. Przyjmujemy wypominki. Proponuje, aby ułatwić sobie sposób przyjmowania wypominek, przygotować w domu kartkę wyraźnie zaznaczając Imiona i Nazwiska osób, za które się będziemy modlić, z jakiej miejscowości i czy jednorazowo będziemy czytać na cmentarzu czy cały rok przed niedzielnymi Mszami.

12. W grudniu w Łowiczu rozpocznie się kurs przygotowujący do posługi nadzwyczajnych Szafarzy Komunii świętej. Do końca listopada parafie mogą zgłaszać kandydatów.

13. Dziękujemy za ofiary na potrzeby parafii i kwiaty podarowane przez producentów.

14. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:

• w czwartek poza modlitwą za zmarłych polecanych w wypominkach pomodlimy się za zmarłych kapłanów, zwłaszcza tych, którzy towarzyszyli nam na drogach wiary, przygotowywali i udzielali sakramentów oraz o nowe powołania do służby Bożej;
  • w piątek po wspólnej modlitwie za zmarłych – nabożeństwo ku czci Serca Pana Jezusa; spowiedź pierwszopiątkowa o godz. 7.00, 9.00 i 16.00.

15. Życzymy wielu Bożych łask wszystkim obchodzącym urodziny i imieniny. Zmarłych: +Ryszarda Króla, +Józefa Woracha pragniemy polecać Bożemu miłosierdziu.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 4 XI – św. Karol Boromeusz, arcybiskup Mediolanu, wprowadzający gorliwie reformy Soboru Trydenckiego.