czwartek, 23, listopad 2017 12:17
Vinaora Nivo Slider

Św. Katarzyna pięknieje

Rozpoczął się po Wielkanocy w ubiegłym roku. Zakończy – najprawdopodobniej przed Wielkanocą w roku przyszłym. Trwa generalny remont kościoła parafialnego w Rzeczycy. I w tym przypadku, jak to w Rzeczycy bywa, udało się pozyskać znaczące dofinansowanie z zewnątrz.

Św. Katarzyna pięknieje

Rzeczycki kościół parafialny pod wezwaniem św. Katarzyny nie jest bardzo stary. Jego budowę zakończono w 1891 roku. Daleko mu więc z metryką np. do św. Idziego czy św. Michała w Inowłodzu. Jednakże i ta budowla może się poszczycić wpisaniem, pod datą 15 listopada 2005 roku do rejestru zabytków. Zabytek czy nie, młodszy czy starszy, każdy budynek ulega działaniu czasu. Skuteczna reakcja zapewnia trwanie budowli przez wieki. Dobiega właśnie półmetka remont kościoła rozpoczęty w drugiej połowie kwietnia 2006 roku. To pierwsza tak poważna naprawa od zbudowania świątyni.

Pierwszy etap obejmował rekonstrukcję dachów w celu zabezpieczenia przed wodą. To główny warunek dalszych prac remontowych. Po uzyskaniu niezbędnych decyzji konserwatorskich przeprowadzono rekonstrukcje drewnianej więźby dachowej nad nawą główną i kaplicami bocznymi. Wymieniono na nowe nadgryzione zębem czasu krokwie, legary i podwaliny. Drewno zostało zaimpregnowane. Zamontowano nowe poszycie dachowe z dachówki ceramicznej, obrobione blachą miedzianą. Ocieplone zostały stropy. Zaopatrzono je w nowe podłogi. Zbudowano od nowa drewnianą konstrukcję wieżyczki zwanej sygnaturką, która pokryta została blachą miedzianą. Od nowa zbudowany został system odwodnienia całego dachu, zamontowano instalacje odgromową.

Koszt tej, zakończonej już części remontu to ponad 526 tys. złotych. 40% tej kwoty, 234 tys. zł wyłożyło Ministerstwo Kultury. 20 tys. zł dołożyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z Funduszu Kościelnego. Pieniądze te zostały już rozliczone zgodnie z warunkami zawartych umów. Reszta to środki własne parafii wsparte przez firmy i osoby z parafią zaprzyjaźnione. Jest wśród nich np. Fundacja Dobroczynności znanej firmy “Atlas”.

Ten zakres prac renowacyjnych nie objął remontu dwu głównych wież kościelnych. To osobne zadanie. Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym realizowane bez przerwy przez specjalistów – górali. Również te wieże zaopatrzono w nową konstrukcję drewnianą dachów i poszycie ze specjalnej dachówki wieżowej. Złocenia odzyskały wieńczące dachy wież krzyże i kule pod nimi. Takie były, gdy je zbudowano w 1890 roku. Koszt remontu wież oszacowano na 190 tys. złotych. Ksiądz Linarcik, proboszcz rzeczyckiej parafii, jest w trakcie gromadzenia środków. Podkreśla, że w remont głównego obiektu sakralnego gminy włączył się także Urząd Gminy, dokładając na remont wież kościelnych 50 tys. zł. To zadanie remontowe powinno się zakończyć w marcu.

Nie będzie to jednak finał wszystkich prac renowacyjnych. Na lipiec zaplanowano wymianę okien kościelnych a następnie renowację witraży. Są już projekty i uzgodnienia konserwatorskie. Prace wykona specjalistyczna firma z Bierunia Starego na Śląsku. Jedna z krakowskich firm opracowała projekt elewacji zewnętrznej kościoła. Ich wykonanie zakończy, wiosną przyszłego roku, generalny remont budynku świątyni. Pozostanie kosmetyka, czyli otoczenie kościoła. Pracuje nad takim projektem zespół architektów krajobrazu – studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Marek Miziak