poniedziałek, 25, wrzesień 2017 06:30
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Jak Czarek i Radek korzeni w Rzeczycy szukali

Dwukrotnie już, podczas emisji programu Tomasz Kamela "Sekrety rodzinne", Rzeczyca i okolica wyludniały się. Było w telewizorze na całą Polskę o ich miejscowości. Trzeba zobaczyć!

Jak Czarek i Radek korzeni w Rzeczycy szukali

Cezary w rozmowie z panią PawlakTelewizyjne wozy transmisyjne, ekipy filmowe, wywiady, wreszcie spotkania twarzą w twarz z – co by nie powiedzieć – gwiazdorami małego i dużego ekranu Cezarym i Radosławem Pazurami. Wszystko to stało się udziałem mieszkańców Rzeczycy. Za sprawą dobrego ducha tutejszej parafii, proboszcza Henryka Linarcika. To, mimo woli, jakby już teraz kapelan rodziny Pazurów. – Czarek usługiwał do mszy, nawet, gdy już był na studiach aktorskich, w kościele w Ujeździe, gdzie przypadło mi pełnić duszpasterską posługę – wspomina rzeczycki proboszcz. – Potem też nie straciliśmy kontaktu. W Pleckiej Dąbrowie razem odbudowywaliśmy piękny, zabytkowy drewniany kościół (foto), w którym Cezary Pazura brał ślub. Nic więc dziwnego, że przybywszy do parafii w Rzeczycy szukałem w księgach znajomych nazwisk. Tym bardziej, że dokumentacja parafialna jest tu doskonale zachowana. I znalazłem! Najpierw pradziadka Czarka i Radka, Stanisława Pazurę, który był kowalem i na przełomie XIX i XX wieku, po służbie wojskowej nie wrócił do rodzinnej wsi lecz osiadł pod Wolborzem.

Kościół w Pleckiej DąbrowieOkazało się, że księgę genealogiczną rodziny Pazurów tworzy już od dłuższego czasu ciocia aktorów Aurelia Adamska. Stąd było już blisko do telewizyjnego programu o rodzinnych i rodowych tajemnicach. Zaangażowani zostali w odgrzebywanie zaszłości specjaliści od genealogii a nawet analizy DNA. Doszli, że początki pisanej historii rodu o chłopskiej z gruntu proweniencji, można datować na 1668 rok, kiedy to w księgach odnotowano narodziny Łukasza, syna Franciszka Pazury. Po kądzieli datowanie jest jeszcze starsze, sięga 1649 roku i rodziny Kłodów. Po drodze były ciekawostki, np. takie, że ojcem chrzestnym jednego z Pazurów był przykościelny żebrak Jan Telega a matką Agnieszka Bystrosowa z Rzeczycy. Że pradziadkowie Czarka i Radka byli niezwykle "dzietni". Jeden miał 9, ale drugi aż 21 dzieci. Trudno się dziwić, że drzewo się rozrosło. Znalazły się w rodzinie Pazurów skrzypki sygnowane przez "Stradiwariusa", podobne do tych, które hołubi inny rzeczycki oryginał Skrzypek ludowy Stanisław Skiba. Te "pazurowe", specjaliści wycenili na 100 lat i pochodzenie z niemieckiej manufaktury. "Stradiwarius" to po prostu typ i model instrumentu. Podobnie jest pewnie ze skrzypkami Skiby.

Ślub Czarka i Weroniki PazurówU Pazurów specjaliści doszukali się takich, co im ślub dawał inny rzeczycki proboszcz Jędrzej Kitowicz, był niejaki Filip Pazura, uczeń Narcyzy Żmichowskiej, trafiła się linia piotrkowska z posłem do rosyjskiej Dumy z guberni piotrkowskiej.

Pazurowie, ku niewątpliwej uciesze i satysfakcji mieszkańców Rzeczycy, bardzo przejęli się odnalezieniem swoich najstarszych korzeni i koligacji i, przy okazji produkcji programu, wielokrotnie bywali w tej miejscowości. Nie brakło okazji do spotkań z rzeczycanami. Cezary wielokrotnie podkreślał, że to dla niego zaszczyt wywodzić się z miejscowości opromienionej światłem literatury.

Marek Miziak