PBS Tomaszów Maz.
Filia w Rzeczycy

Dla przelewów z zagranicy:
Powiatowy Bank Spółdzielczy
w Tomaszowie Mazowieckim.
Filia w Rzeczycy.
BIC/SWIFT GBWCPLPP 03 8985 0004 0020 0212 2526 0001

sobota, 22, lipiec 2017 22:51
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Watykan: dziękczynienie za beatyfikację o. Stanisława Papczyńskiego 3-7.XII.2007

W dniach od 3 do 7 grudnia 2007 roku Proboszcz parafii św. Katarzyny z Rzeczycy ks. Henryk Linarcik na zaproszenie Generała Zgromadzenia Księży Marianów ks. Jana M. Rokosza brał udział w pielgrzymce dziękczynnej za beatyfikację o. Stanisława Papczyńskiego. 5 grudnia podczas audiencji w Watykanie Ojciec Święty Benedykt XVI skierował do polskich pielgrzymów te słowa: „Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Witam Ojców Marianów i wiernych, którzy dziękują Bogu za beatyfikację bł. Stanisława Papczyńskiego. Niech zbawczy czas oczekiwania na Boże Narodzenie będzie dla nas okazją do refleksji nad życiem, do ewangelicznej czujności i duchowej przemiany. Polecam was Bogu na modlitwie i na dni Adwentu z serca błogosławię”.

Na zakończenie audiencji abp Stanisław Gądecki podziękował Benedyktowi XVI za ogłoszenie błogosławionym założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. Metropolita poznański przekazał w darze Ojcu Świętemu relikwiarz błogosławionego Stanisława, a Generał Zgromadzenia ks. Jan Mikołaj Rokosz ofiarował Papieżowi obraz o. Stanisława Papczyńskiego.

W audiencji uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich oraz pielgrzymi z Polski oraz krajów gdzie pracują księża marianie.

Tego samego dnia wieczorem za wyniesienie do chwały ołtarzy założyciela Zgromadzenia Księży Marianów dziękowano w bazylice Santa Maria Maggiore. Uroczystej liturgii przewodniczył prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski. Mszę świętą koncelebrowali arcybiskupi: Stanisław Gądecki, Henryk Hoser, Edward Nowak i Szczepan Wesoły oraz ponad siedemdziesięciu kapłanów. Liturgia była sprawowana w języku włoskim.

Ojciec Generał podczas powitania uczestników uroczystości pozdrowił czcicieli o. Stanisława z naszej parafii i Luboczy. Do świętości życia na wzór założyciela wezwał Marianów podczas homilii kardynał Zenon Grocholewski. Przypomniał, że właśnie z takiej postawy rodzi się dynamizm apostolski. ”Wymowny jest znak dany przez Benedykta XVI z okazji beatyfikacji, gdy przekazał Ewangeliarz z dedykacją: <Słuchajcie i głoście Ewangelię jak Niepokalana Matka Chrystusa>. Dziś moglibyśmy dopowiedzieć: biorąc także przykład z Błogosławionego Stanisława” – mówił hierarcha. „Dzisiejsza celebracja zachęca także nas wszystkich do włączenia się w wielkie dzieło ewangelizacji, w trud głoszenia Ewangelii. Tam gdzie żyjemy i pracujemy, na sposób właściwy naszemu powołaniu w Kościele, tak, aby słowo dobrej nowiny było wnoszone wszędzie, by wyzwalać człowieka z grzechu i namiętności i by zasiewać nadzieję płynącą z wiary w Jezusa Chrystusa. W tym dziele niech nas wspomaga również Ta, którą w sposób szczególny miłował i naśladował Błogosławiony Stanisław, Maryja, która wspomaga nas w wierze i przyświeca Ludowi Bożemu pielgrzymującemu jako znak pewnej nadziei i pociechy” – zakończył ks. Kardynał.

We mszy świętej uczestniczyła Pani Hanna Suchocka Ambasador RP.

Poranna Eucharystia przy grobie Jana Pawła II zakończyła 6 grudnia dziękczynienie za beatyfikację o. Stanisława Papczyńskiego. Na ogromną wiarę o. Papczyńskiego wskazał w homilii abp Henryk Hoser, sekretarz Kongregacji Ewangelizacji Narodów.” Głosił prawdę o Niepokalanym Poczęciu. W jego czasach była ona dyskutowana i precyzowana. I na pewno o. Stanisław przyczynił się również do tego, że w końcu w połowie XIX wieku została uznana za dogmat”- zaznaczył arcybiskup. Zauważył, że w dzisiejszych czasach, gdy przez odrzucanie Dekalogu świat dokonuje demontażu godności ludzkiej błogosławiony Stanisław uczy nas wierności Bogu i szukania właśnie w Nim sensu życia i wszelkiego działania. Dziękczynienie za beatyfikację o. Stanisława Papczyńskiego zakończyła modlitwa przy grobie sługi Bożego Jana Pawła II. Poranną Msze świętą wraz z abp Hoserem koncelebrował metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przełożony generalny księży Marianów ks. Jan Rokosz oraz kilkudziesięciu kapłanów. Obecni byli wierni przybyli w specjalnej pielgrzymce z sanktuarium maryjnego w Licheniu, gdzie 16 września br został beatyfikowany o. Stanisław Papczyński.

Uczestnicy uroczystości dziękczynnych mieli możliwość modlitwy i zwiedzania bazylik św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami, kościołów na Zatybrzu, bazyliki św. Piotra i Kaplicy Sykstyńskiej, Katakumb św. Kaliksta, Forum Romanum i Koloseum.