poniedziałek, 25, wrzesień 2017 22:35
Vinaora Nivo Slider

Medialna recepcja zapowiedzi beatyfikacji Założyciela Marianów (ze strony www.StanislawPapczynski.org)

Informacje – najpierw o papieskim uznaniu cudu dokonanego za wstawiennictwem o. Stanisława Papczyńskiego, a następnie o wyznaczeniu daty jego beatyfikacji – siłą rzeczy przeniosły się na strony gazet, stacji radiowych oraz mediów elektronicznych.

Dziennik internetowy PAP w dniu wydania papieskiego dekretu (16.12.2006) podał m.in. informację na temat przebiegu tego szczególnie długiego – bo rozpoczętego w 1767 r. i przerwanego rozbiorami – procesu beatyfikacyjnego. O fakcie oczywiście informowały także kościelne środki przekazu, m.in. Katolicka Agencja InformacyjnaRadio Watykańskie.

O szczegółach konferencji prasowej KAI z udziałem przełożonego generalnego marianów o. Jana Mikołaja Rokosza MIC, postulatora generalnego ks. Wojciecha Skóry MIC i przełożonego marianów w Polsce ks. Pawła Naumowicza MIC, w dniu tego wydarzenia (15.02.2007) pierwsza informowała sama KAI, ale także Radio Watykańskie, które podało także krótkie informacje o działalności zgromadzenia marianów, zwłaszcza w miejscu przyszłej beatyfikacji – Licheniu.

Dłuższą i fachową wiadomość na temat przyszłej beatyfikacji, przygotowań do niej, sylwetki przyszłego Błogosławionego oraz mariańskiego apostolatu podał następnego dnia ogólnopolski „Nasz Dziennik”.

Natomiast w sposób nieco sensacyjny, a przede wszystkim daleki od dziennikarskiej rzetelności, podszedł do wydarzenia ogólnopolski „Dziennik”. W nadtytule gazeta nazwała o. Papczyńskiego „świętym od dzieci nienarodzonych”, uprzedzając tym samym ewentualne decyzje kościelne w tej materii. W informacji skupiła się na samym cudzie, a w lakonicznym opisie Sługi Bożego podała nieprawdziwe informacje o tym, iż był on „niewyedukowanym synem ubogim chłopów” (profesor retoryki w pijarskich kolegiach i autor wielu pism!) oraz spowiednikiem papieża Innocentego XII (w rzeczywistości był spowiednikiem przyszłego papieża – nuncjusza apostolskiego w Polsce A. Pignatellego).

Co ciekawe, wiadomość o beatyfikacji odbiła się także pewnym echem nawet na Węgrzech. Podał ją kościelny „Magyar Kurir”, idąc za doniesieniami Radia Watykańskiego.

O decyzji rozpisywały się także lokalne media w naszym kraju. „Gazeta Tarnowska” w grudniowej informacji pt. „Święty z gór” cytuje wypowiedź ks. Adama Bonieckiego MIC, redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”: „Ojciec Papczyński prezentował nieco inny model świętości, charakterystyczny dla XVII wieku. Cechowała go pogłębiona asceza, surowość wobec siebie, kontemplacja. To ważne cechy szczególnie w dzisiejszych czasach. Rysem jego duchowości jest także żywe nabożeństwo do Matki Bożej i modlitewna pa mięć o zmarłych”. „Gazetę Tarnowską” cytował także tarnowski portal www.it.tarnow.pl.

Już 4 lutego, a więc przed oficjalnym ogłoszeniem daty i miejsca beatyfikacji, o Licheniu, jako jej miejscu donosił „Głos Wielkopolski”.

Na informację dotyczącą daty, miejsca i mającego dokonać aktu beatyfikacji kard. Tarcisio Bertone SDB, szybko zareagowała „Gazeta Wyborcza”, która już w godzinach popołudniowych, a więc tuż po konferencji prasowej, zamieściła tę informację w poznańskim dodatku internetowym.

Wiadomość podała także „Gazeta Kujawska”, łącząc ją z informacją na temat wcześniejszej ekshumacji grobu Sługi Bożego i pobrania relikwii. Gazetę tę cytował także Włocławski Portal Internetowy www.q4.pl.

W wyjątkowo ciekawy i wyczerpujący sposób podszedł do sprawy internetowy portal parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy (diecezja łowicka). Na terenie tej parafii leży bowiem miejscowość Lubocz, w której o. Papczyński spędził czas pomiędzy odejściem od pijarów i zakładaniem nowego zakonu w Puszczy Korabiewskiej, jako kapelan na dworze Jakuba Karskiego. Tam w 1671 r. o. Papczyński przywdział biały mariański habit, a następnie opracował „Regułę życia” dla nowej wspólnoty zakonnej. Parafialny portal szeroko rozpisuje się nad tym wątkiem życiorysu o. Papczyńskiego, podaje także jego biogram, a w związku z beatyfikacją cytuje treść listu postulatora generalnego marianów, wiadomość zaczerpniętą z „Dziennika Łódzkiego” (25.01.2007) oraz – co interesujące – zapis audycji na temat o. Papczyńskiego w Radio VICTORIA z udziałem ks. proboszcza Henryka Linarcika.

Powyższa panorama to tylko pewna część z medialnych doniesień, ale wskazuje na żywe społeczne zainteresowanie wydarzeniem przyszłej beatyfikacji pierwszego polskiego zakonodawcy.