poniedziałek, 23, październik 2017 17:00
Vinaora Nivo Slider

Remont witraży

Dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pomocy wielu osób i instytucji oraz wielkiemu zaangażowaniu parafian w 2006 roku wykonano kapitalny remont dachu i wież kościoła polegający na wymianie zniszczonych części drewnianej więźby dachowej i pokryciu dachówką ceramiczną. Planujemy w najbliższej przyszłości remont i malowanie elewacji kościoła. Mamy już opracowany projekt remontu elewacji i kolorystyki malowania, który został zatwierdzony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dlatego teraz, przed rozpoczęciem prac elewacyjnych należy wymienić okna i poddać renowacji zespół witraży. Konstrukcje stalowe oraz wiatrownice stanowiące szkielet okien są zachowane w bardzo złym stanie, w znacznym stopniu skorodowane i nieszczelne.

W witrażach istnieją miejscowe odkształcenia sferyczne, wybrzuszenia, przerwy ciągów ołowianych. Szkła mocno zabrudzone. Witraże noszą ślady uszkodzeń mechanicznych w postaci ubytków, tymczasowo wypełnionych barwioną folią. Obecny stan okien nie zapewnia właściwej ochrony bezpieczeństwa oraz termoizolacji obiektu. Dokonanie konserwacji witraży i wymiana okien jest kolejnym etapem przywracania zabytkowi pięknego i estetycznego wyglądu.

Na wniosek proboszcza parafii Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniu 2 kwietnia 2007 roku podjął decyzję o dofinansowaniu kosztów niezbędnych do przeprowadzenia zadania wymiany okien i prac remontowo-konserwatorskich zespołu witraży kościoła parafialnego p.w. św. Katarzyny w Rzeczycy w wysokości 44,75% kosztów całości zadania. Pozostałe źródło finansowania to środki własne parafii.
Przewidywany całkowity koszt zadania to 89.378 zł.

23 VI 2007