wtorek, 19, marzec 2024 07:11

Jubileusz 125 lat konsekracji kościoła

„Za panowania Aleksandra III Cesarza Rossyi i Króla Polskiego / Kiedy na Stolicy S. Piotra zasiadał Ojciec Sy Leon XIII ,/ Arcybiskup Metropolita Warszawski Wincenty Chościak/Popiel ten kościół konsekrował dnia 11. czerwca 1891 go roku”

- napis nad wejściem w prezbiterium od północy, pod trójkątnym naczółkiem inskrypcja na prostokątnej tablicy.

Jubileusz 125 lat konsekracji kościoła
pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy n/Pilicą

11 czerwca 1891.                            11 czerwca 2016.

11 czerwca 2016 roku przypada 125. rocznica dnia, w którym Arcybiskup Metropolita Warszawski Wincenty Chościak-Popiel konsekrował kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy.

O budowie nowego, większego i murowanego kościoła zdecydowano po powstaniu styczniowym. Proboszcz Felicjan Pluciński zgromadził wówczas część materiałów, ale do budowy nie doszło. Dopiero kolejny proboszcz Mieczysław Skarżyński (11.11.1838-17.01.1904) rezydujący w Rzeczycy od 1887 r. zamiar ten zrealizował.

Mając 25 tys. rubli własnych, otrzymawszy 75 tys. rubli od ks. Felicjana Trochimowicza proboszcza z Inowłodza, tysiąc  rubli od ziemianina Jaśkowskiego z Chociwia, drewno od dziedzica Rzeczycy Janusza Szweycera, pozostałe fundusze z podatków nałożonych na ziemian i chłopów okolicznych wsi, przystąpił do budowy kościoła. Projekt nowego kościoła wykonał architekt Kornel Szretter już w 1888 r., realizował go mistrz budowlany Bernard Kolbuszowski z Tomaszowa, z Ignacym Sicińskim. W 1890 r. rozpoczęto wznoszenie świątyni , obudowując istniejący drewniany kościół. Budowa trwała rok. Murowany kościół z dwiema wieżami i sygnaturką pokryto blachą. Obiekt wzniesiono w stylistyce historyzmu, o cechach neorenesansu z elementami neobaroku.

Wokół tej świątyni gorliwie i z wiarą gromadzili się nasi przodkowie. W tej świątyni od 125 lat koncentruje się życie rzeczyckich  rodzin, które tu zawierają sakrament małżeństwa. Tu dzieci otrzymują chrzest, potem Pierwszą Komunię Świętą, bierzmowanie. W tej świątyni od 125 lat dokonują się niezliczone ludzkie pojednania z Panem Bogiem. Tu od pokoleń parafianie żegnają swoich zmarłych.

Na wniosek proboszcza ks. Henryka Linarcika 15 listopada 2005 roku świątynię wpisano do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego.

Chcemy podziękować Panu Bogu za ten kościół i naszą wspólnotę. Czas jubileuszu skłania do podsumowań i refleksji nad tym dziedzictwem wiary, które przejęliśmy od naszych przodków i chcemy przekazać kolejnemu pokoleniu. Jubileusz to również konkretny impuls, byśmy dali świadectwo wiary i wyrazili uczucia, jakie dziś żywimy dla naszej świątyni i parafialnej rodziny. Wdzięczność będzie znakiem naszej więzi i poczucia odpowiedzialności za wspólnotę, którą stanowimy. Podczas minionego dziesięciolecia udało się przeprowadzić wiele prac remontowych i konserwatorskich ( dach, wieże kościelne, witraże, elewacja. drenaż fundamentów, rewitalizacja otoczenia kościoła, chodniki, renowacja zabytkowego ogrodzenia, utworzenie terenów zieleni, oświetlenie.)

Eucharystia dziękczynna będzie sprawowana 11 czerwca 2016 roku o godz. 18.00 przez Biskupa Łowickiego Andrzeja Franciszka Dziubę z kapłanami pochodzącymi z parafii. Po Mszy św. złożenie kwiatów na grobach fundatorów i budowniczych rzeczyckiego kościoła.

Uroczystości jubileuszowe zakończy  w niedzielę 19 czerwca o godz.18.00 koncert pieśni sakralnych w wykonaniu Alicji Majewskiej, Włodzimierza Korcza i Strzyżowskiego Chóru Kameralnego pod dyr. Grzegorza Oliwy.

Serdecznie zapraszamy.